חיפוש

טיפול מיני- מה חדש? סיכום מאמרו של Althof משנת 2010

פורסם על ידי צוות בטיפולנט


תחום הטיפול המיני ספג בעשורים האחרונים ביקורת עקב היעדרם של מודלים ופיתוחים חדשים ועקב בעייתיות של המתודולוגיות מחקריות כשימוש במדגמים קטנים ללא קבוצת ביקורת והקצאה רנדומלית, והיעדר מעקב לאורך זמן על תוצאות הטיפול. לטענת המחבר - Althof, אחת הסיבות להיעדר החדשנות בתחום הטיפול המיני היא התרופות הנוחות לשימוש אשר כבשו בעשורים האחרונים את השוק. עם זאת, לטענתו תרופות אלו אינן מהוות התערבות טיפולית מספקת ובמאמר הנוכחי - "מה חדש בתחום הטיפול המיני" (What's new in sex therapy) שהתפרסם בשנת 2010 מתאר Althof ארבעה חידושים מרכזיים בתחום הטיפול המיני אשר התרחשו בתקופתינו: שילוב בין טיפול תרופתי לפסיכולוגי, שימוש בטכניקות מודעות (mindfulness) עבור נשים עם חשק מיני ירוד, התערבות פסיכולוגית באמצעות האינטרנט והמשגה מחודשת של הפרעות כאב גניטלי, ומודלים לטיפול בהן.

מהו טיפול מיני?

טיפול מיני הוא מודל פסיכותרפויטי המכוון לטיפול בבעיות בתפקוד המיני של גברים ונשים. הטיפול יכול להינתן לפרטים, זוגות וקבוצות בהתאם לטיב ההפרעות ולשיקול הדעת של המטפל והמטופל.

טיפול מיני כולל הערכה פסיכו-סקסואלית הנוגעת להיסטוריה המינית הפרטנית או הזוגית, המיניות העכשווית, איכות היחסים, הבריאות הרגשית וגורמים הקשריים המשפיעים על התפקוד המיני (מחלות כרוניות, ילדים קטנים, דאגות כלכליות, תפיסות תרבותיות). טיפול מיני משלב בין טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות לטכניקות פסיכו-דינמיות, מערכיות וזוגיות, ובדרך כלל משלב גם היבט פסיכו-דידקטי (ספרים, סרטי וידאו, ספרי אנטומיה).

במסגרת טיפול מיני נעשה שימוש בטכניקות טיפוליות כשיקוף, עימות, מתן תמיכה, פירוש, המשגה קוגניטיבית מחודשת ומתן שיעורי בית, לצד שימוש בטכניקות ייחודיות לטיפול המיני. טכניקות אלו כוללות, למשל, מיקוד סנסורי לצמצום חרדת ביצוע, טכניקות התחל-הפסק למטופלים הסובלים משפיכה מוקדמת, אוננות ישירה לסובלים מאנ-אורגזמה ושימוש בטכניקות הרגעה עצמית. כמו כן, בחלק מהמקרים הטיפול מלווה בטיפול אצל רופאים מומחים- אורולוגים, גניקולוגים, רופאי משפחה ומטפלים גופניים.

חידוש ראשון: שילוב בין טיפול תרופתי לטיפול מיני

שילוב בין טיפול תרופתי לפסיכותרפיה אינו חדשני בתחום הפסיכיאטרי, והוא מהווה תוכנית אלמנטרית עבור דיכאון, חרדה, פוסט טראומה, סכיזופרניה והפרעות נפוצות נוספות. מספר אוטוריטות בתחום הטיפול המיני נהגו לבקר את שימוש היתר בטיפול תרופתי להפרעות מיניות, אך לטענת המחבר השילוב בין טיפול תרופתי להתערבות פסיכו-סקסואלית מהווה מענה איכותי לקשיים אשר מתעוררים בדרך כלל על רקע פיסיולוגי ופסיכולוגי בו זמנית. שילוב זה מחזק את יעילותם של שני המודלים הטיפוליים, מביא לשיפור סימפטומטי ולשיפור ביחסים הזוגיים תוך זמן קצר יותר, ונמצא קשור בהתמדה בתהליך הטיפולי. כך, השילוב בין הטיפולים מאפשר להביא לשיפור סימפטומטי מהיר ומצד שני, למניעת הזנחת היבטים פסיכו-סקסואליים כחזרה לתפקוד מיני אחרי הפסקה ממושכת, התמודדות עם מיניותו של בן/בת הזוג, חרדת ביצוע וכן הלאה.

מרבית המחקרים אשר בחנו את יעילות הטיפול התרופתי לקשיים מיניים התמקדו בטיפול בבעיות זיקפה של גברים ותמכו ביעלות הטיפול המשולב ובעדיפותו על פני טיפול תרופתי בלבד.

חידוש שני: מודעות (mindfulness)

טכניקות מודעות הן טכניקות חדשניות אשר 'יובאו' לתחום הטיפול המיני מתחום הפסיכולוגיה הבודהיסטית לאחר שהוכחו כיעילות לטיפול בהפרעות כאב והפרעות חרדה.

מודעות היא מצב תודעה המאופיין בהתמקדות בתחושות, המחשבות, הפעולות והמוטיבציות אשר מתואר לעיתים כ"עירנות רגועה", "מודעות עכשווית לא שיפוטית". רכישת שליטה בטכניקות אלו מסייעת בנטרול השפעתם של ביקורת עצמית והסחת דעת מהתחושות המיניות אשר עומדות בבסיס חרדות ביצוע, היעדר הנאה והפחתת החשק המיני. טכניקות מודעות מכוונות להגברת היכולת להתמקד בתחושות האירוטיות ולהתענג עליהן ונמצאו כרלוונטיות במיוחד לטיפול בנשים הסובלות מתשוקה מינית ירודה וקשיים בעוררות המינית.

דוגמא להתערבות מבוססת מודעות היא המודל שפיתחו Brotto et al עבור נשים שעברו כריתת רחם בעקבות גידול סרטני וסובלות מקשיים בתפקוד המיני. ההתערבות מבוססת על טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות להעלאת התשוקה המינית והתמודדות עם דימוי גופני שלילי, טכניקות מודעות ושיעורי בית הכוללים קריאה, התבוננות עצמית, תרגול התנהגותי ותקשורת זוגית. מחקר שבחן את יעילות המודל הצביע על שיפור בתשוקה המינית, רמת המצוקה והדיכאון ואיכות החיים בכללותה.

חידוש שלישי: טיפול מיני באינטרנט

רעיון הטיפול המיני באמצעות האינטרנט שנוי במחלוקת מתוך שיקולים אתיים וקליניים, אך יתרונותיו טמונים בנגישות, האנונימיות, הפחתת המבוכה והבושה והאפשרות להציע טיפול גם למתגוררים באיזורים מרוחקים. טיפול אינטרנטי נמצא יעיל לטיפול בהפרעות פאניקה, פוביות חברתיות, דיכאון וכאבי ראש חוזרים. עד כה פורסמו ארבעה מחקרים אשר בחנו את יעילות הטיפול המיני האינטרנטי עבור קשיים מיניים שונים של גברים ונשים, כאשר כולם נשענו על מדגמים קטנים מדי. על אף הבעיות המתודולוגיות המאפיינות על אחד ממחקרים אלו, תוצאותיהם תומכות ביעילות הטיפול המיני האינטרנטי ומהוות תמיכה לצורך בהרחבת המחקר השיטתי בתחום.

חידוש רביעי: המשגה מחודשת של כאב גניטלי ומודלים טיפוליים

Binik ושות' טענו כי המוקד בהפרעות כוגיניסמוס אינו הפגיעה בתפקוד המיני אלא הכאב הגניטלי, ובכך הצביעו על הצורך להתמקד בטכניקות ניהול כאב. מחקר אשר תומך בחשיבות שינוי ההמשגה הוא מחקר שערכו Bergeron et al ובו נמצא כי נשים שעברו ניתוח וסטבולקטומי ( vestibulectomy ) דיווחו על ירידה משמעותית פי שניים בכאבים ביחס לנשים שעברו טיפול ביופידבק או טיפול קוגניטיבי התנהגותי סביב כאבים גניטליים. עם זאת, יש לציין כי גם הנשים שטופלו קוגניטיבית התנהגותית ובאמצעות ביופידבק דיווחו על הקלה סימפטומטית, ובמרבית המקרים מומלץ לפנות לניתוח רק לאחר שטכניקות טיפוליות אחרות נכשלו. מחקר נוסף הצביע על יעילותו של מודל טיפולי אשר שילב בין התמקדות בהיבט הפסיכו-סקסואלי לבין הקניית טכניקות לניהול כאבים.

ביבליוגרפיה

What's new in sex therapy. Althof, Stanley E. Journal of Sexual Medicine, Vol 7(1, Pt 1), Jan 2010, 5-13.