תפריט נגישות
חיפוש

"אמא, כואב לי!": הפרעות פסיכוסומטיות של ילדים

"אמא, כואב לי!": הפרעות פסיכוסומטיות של ילדים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

עם יד על הלב: מי מאתנו לא זוכר את עצמו, כילד, מפברק כאבי ראש או מצמיד את המדחום למנורת הלילה במטרה לזכות בפטור מסידור החדר, יום חופש מבי"ס או סתם תשומת לב מאמא ואבא? ילדים רבים משתמשים בתלונות אמיתיות או כוזבות על כאבים כאמצעי להשגת יחס מיוחד, אך ילדים ומתבגרים המתמודדים עם הפרעות פסיכוסומטיות סובלים ממצב מורכב הרבה יותר בו מתפתחים כאבים ממשיים כתוצאה מגורמים רגשיים.

כאב בטן או כאב לב? על הפרעות פסיכוסומאטיות

כולנו מכירים את זה: כאבי הבטן לקראת מבחן מלחיץ, כאבי ראש בימים של עומס והעייפות הגופנית שמופיעה בתקופות קשות מבחינה רגשית. גופנו ונפשנו משפיעים זה על זה ורבים מאיתנו ערים לכך שהגוף מהווה לא פעם אמצעי ביטוי לחוויות רגשיות.
החוויות הראשונות שלנו בעולם, כתינוקות רכים, הן חוויות גופניות: חוויות של שובע, קור, חום, רעב, רטיבות וכן הלאה. עם ההתפתחות הרגשית והקוגניטיבית הנורמטיבית, חוויותינו הגופניות-נפשיות הופכות מורכבות יותר ולאט לאט אנו לומדים לתת להן מילים ולהסביר אותן לעצמנו ולאחרים. כאשר חוויותינו ורגשותינו נגישים למודעות שלנו, באופן יחסי, איננו נזקקים לביטויים גופניים של חווית נפשיות. אך מה קורה כאשר אנו חווים קונפליקטים, רגשות ותחושות שאינם נגישים למודעותנו? במצבים אלו עלולים להתפתח סימפטומים רגשיים, גופניים והתנהגותיים אשר מבטאים בעקיפין את הקושי הנפשי: כך, למשל, ילדים נוטים יותר לאלימות, הפרעות חרדה ובעיות התנהגות כאשר הם מתמודדים עם גורמי לחץ כגירושין של ההורים, פטירה של חיית מחמד אהובה, הולדת אח קטן וכן הלאה. חלק מהילדים והמתבגרים, ובפרט אלו שמודעותם לרגשותיהם והקונפליקטים הנפשיים שלהם נמוכה יחסית, עשויים לבטא את קשייהם הרגשיים באמצעים גופניים-בריאותיים. ילדים אלו יפתחו לא פעם כאבי ראש, כאבי בטן, מיגרנות, בחילות והקאות אשר בדיקות גופניות-רפואיות חוזרות ונשנות לא יספקו להן הסבר.
למרות הנטייה של הורים רבים להניח שהילד ממציא, משקר או מגזים, מדובר בכאבים ממשיים המלווים במקרים רבים בסבל ממשי ובפגיעה בתפקודו של הילד.

האם הילד שלך סובל מבעיה פסיכוסומאטית?

מספר קריטריונים עשויים להצביע על קיומה של בעיה פסיכוסומאטית:
• תלונות חוזרות על כאבים, ללא ממצא גופני אשר מסביר אותם (בהתבסס על בדיקות רפואיות מקיפות).
• תפקודו הלימודי או החברתי של הילד נפגע עקב הכאבים החוזרים
• הכאבים מביאים להימנעות מפעילויות מתוך פחד מהופעת הכאבים (למשל, ילד שמסרב לצאת לטיול שנתי מתוך פחד מהתפרצות של מגרנה).
• הכאבים אינם מופיעים רק כאמצעי הימנעות מסיטואציה לא רצויה (מבחן, בי"ס) אלא גם בסיטואציות בהן לא נראה שהילד "מרוויח" מהכאבים.

איך מתמודדים עם בעיות פסיכוסומאטיות של ילדים?

קיומה של בעיה פסיכוסומאטית מעידה על כך שהילד או המתבגר מתמודד עם רגשות ותחושות אשר הוא מתקשה לא רק להתמודד איתם- אלא גם להכיר בקיומן. על כן, הדבר המרכזי לו זקוק הילד הפסיכוסומאטי הוא סיוע בהבנת רגשותיו ובהפיכתם לנגישים יותר למודעותו. מדובר בתהליך לא פשוט אשר הדרך היעילה ביותר לקיים אותו היא פנייה לקבלת טיפול פסיכולוגי אשר יאפשר למתבגר להכיר טוב יותר את חוויותיו, רגשותיו ותחושותיו. במרבית המקרים, זיהוי הסיטואציות בהן מתעוררים הכאבים, ההכרות ההדרגתית עם התחושות והרגשות והאפשרות לעבד אותן ולתת להן משמעות- הופכת את הביטוי הגופני לפחות הכרחי כך שהכאבים יכולים להרפות. ככל שהפנייה לטיפול והפחתת הכאבים נעשית בשלב מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי של הילד להיפרד מהכאבים: כאשר הכאבים מתקיימים לאורך זמן מתחילים להתלוות אליהם רווחים משניים (תשומת לב, פטור ממטלות) ותחושת הערך העצמי והיכולת האישית נפגעת.

את הפנייה לטיפול הפסיכולוגי חשוב ללוות במסר המכיר בכאבים ובסבל שהם גורמים, ובהמנעות מביקורת, האשמה וחוסר אמון. יש להסביר לילד כי העובדה שאין גורמים בריאותיים לכאבים משמעה שקיימים גרומים אחרים, רגשיים, אשר גורמים להם, וכי אתם כהורים תעשו כל שביכולתכם כדי לסייע במציאת הגורם לכאבים. במקביל, ובפרט כאשר מדובר בילדים צעירים, מומלץ להיעזר, במקביל לטיפול הפסיכולוגי של הילד, גם במסגרת של הדרכת הורים שתסייע בצמצום ההשפעות השליליות של הכאבים ובשיפור קשר ההורה-ילד אשר לא פעם נפגע עקב העיסוק המוגבר בכאבים הגופניים.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים

עוד מאמרים שיעניינו אותך