תפריט נגישות
חיפוש

טיפול במצבי משבר

לאורך החיים כולנו נתקלים באירועים ומצבים המאתגרים באופן משמעותי אותנו, את כוחותינו ואת יכולות ההתמודדות שלנו. ההתמודדות עם מצבים אלו מצריכה מאתנו גיוס כוחות ומשאבים רבים ואחת הדרכים המסייעת לנו במצבים אלו, בחלק מהמקרים, היא פנייה אל טיפול במצבי משבר.

אנשי מקצוע בתחום טיפול במצבי משבר

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול במצבי משבר

טיפול במצבי משבר
בעיות שינה בתקופת הקורונה
טיפול במצבי משבר
איך מתמודדים עם משברים?
איך מתמודדים עם משברים?
טיפול במצבי משבר
ההתמודדות העכשווית עם השפעות הקורונה
ההתמודדות העכשווית עם השפעות הקורונה
טיפול במצבי משבר
הקשר שבין משברים כלכליים למשברים נפשיים
טיפול במצבי משבר
איך מתמודדים עם משברים?
כיצד לטפל בעצמכם בעידן הריחוק החברתי: בחזרה ליסודות
טיפול במצבי משבר
כיצד יכול טיפול פסיכולוגי להקל על היבטים רגשיים של מחלת הסרטן?
כיצד יכול טיפול פסיכולוגי להקל על היבטים רגשיים של מחלת הסרטן?

מצבי משבר

לאורך החיים אנו מתמודדים עם אתגרים רבים. בחלק מהמקרים אנו מרגישים שמשאבינו האישיים מספיקים להתמודדות, במקרים אחרים אנו זקוקים לתמיכה רבה מהקרובים לנו ואילו בחלק מהמקרים אנו מרגישים שמשאבינו האישיים והסביבתיים אינם מספיקים להתמודדות עם מצב המשבר אליו נקלענו. מצבי משבר מתייחסים לאותם מצבים בהם אנו מרגישים שאין לנו די משאבים להתמודדות או שמשאבי ההתמודדות שלנו נשחקו ו"נמתחו עד הקצה".

מצבי משבר מתייחסים למגוון רחב של מצבים בהם נסיבות פנימיות או חיצוניות גורמות לקושי משמעותי בהתמודדות. נסיבות חיצוניות עשויות להיות אירועים כאובדן, מחלה, גירושים, פיטורים, הולדת ילד, תאונת דרכים, הגירה, בגידה וכן הלאה. נסיבות פנימיות קשורות בפריצת סימפטומים רגשיים (דיכאון, חרדה, דיכאון אחרי לידה), משברי זהות וגיל (משבר גיל הארבעים, למשל) וכן הלאה.

חשוב להדגיש כי חווית המשבר היא חוויה סובייקטיבית הקשורה בנסיבות החיים, מבנה האישיות ומערכת התמיכה של כל אדם. כך, למשל, הולדת הילד הראשון עשויה להוות מצב משבר משמעותי עבור חלק מהאנשים והמשפחות, בעוד שמשפחות והורים אחרים יחוו את הולדת הילד כאתגר קש אך לא משברי. בדומה, אירוע קשה כמו מחלה קשה של ילד, אשר מהווה אתגר משמעותי עבור כל אדם, יכולה להחוות כאירוע משברי עבור אלמנה ללא מערכת תמיכה, בעוד שמשפחה שלמה, חזרה ותומכת תחווה את המחלה כאירוע קשה אך לא כמשבר.

טיפול במצבי משבר

טיפול במצבי משבר הוא טיפול המכוון, בראש ובראשונה, לחיזוק כוחותיו של המטופל ולגיוס משאבים אשר יאפשרו לו להתמודד עם המשבר. בהתאם, טיפול במצבי משבר לא יתחיל בדרך כלל כטיפול אישיותי מעמיק אלא כטיפול המכוון לשמר את כוחותיו ואת תפקודו של המטופל. כך, למשל, כאשר אם טרייה פונה לטיפול על רקע דיכאון אחרי לידה, טיפול במצבי משבר יסייע לה להיערך טוב יותר להתמודדות עם דרישות הטיפול בתינוק ולגייס סיוע ומשאבים חיצוניים, יחזק את אמונתה בעצמה ובכוחותיה ויפעל לנטרול האשמה והכעס העצמי שהאם חווה סביב רגשותיה. רק במועד מאוחר יותר, לאחר שהמשבר הראשוני יתייצב, הטיפול יעמיק ויאפשר התבוננות רגשית בגורמים שהביאו למצב המשברי.

יש לציין כי בחלק מהמקרים טיפול במצבי משבר יכלול לא רק טיפול פרטני באדם המתמודד עם המצב המשברי אלא גם גיוס של בני משפחה ישירים לתהליך ההתמודדות.