תפריט נגישות

חרדת בחינות

מעטים האנשים אשר אינם חווים התרגשות, חרדה קלה או "פרפרים בטן" לפני בחינות חשובות. למעשה, מחקרים מצביעים על כך שרמה מתונה של חרדה לא רק שאינה פוגעת בביצועים בעת בחינה אלא גם משפרת אותם. אלא שחלק מהאנשים אינם חווים רמת חרדה מתונה אלא חרדת בחינות.

אנשי מקצוע בתחום חרדת בחינות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום חרדת בחינות

חרדת בחינות
חרדה: איך נזהה? כיצד נטפל?
חרדת בחינות
מהן דרכי הטיפול בחרדות? ורגע - איך הן קשורות לדיכאון?
מהן דרכי הטיפול בחרדות? ורגע - איך הן קשורות לדיכאון?
חרדת בחינות
טיפים לתקופת המבחנים באדיבות מכללת אורנים
טיפים לתקופת המבחנים באדיבות מכללת אורנים
חרדת בחינות
חרדת בחינות? לא בבית ספרנו
חרדת בחינות
מהן דרכי הטיפול בחרדות? ורגע - איך הן קשורות לדיכאון?
סטודנט במשבר? אתה לא לבד
חרדת בחינות
טיפים להתמודדות עם חרדת בחינות
טיפים להתמודדות עם חרדת בחינות

חרדת בחינות היא חרדה המתבטאת ברמה גבוהה של חרדה לקראת או בעת הבחינה. בחלק מהמקרים, חרדת בחינות תלווה גם בסימפטומים פיסיולוגים של חרדה שביניהם כאבי בטן ושלשולים, כאבי ראש, דפיקות לב מהירות, הזעה, רעד וכן הלאה. חלק מהאנשים המתמודדים עם חרדת בחינות יצליחו לתפקד היטב למרות המצוקה הנפשית הנלווית לחרדה, אך חלק מהמתמודדים עם חרדת בחינות ידווחו על פגיעה בלמידה או בתפקוד בעת הבחינה עקב רמות הלחץ הגבוהות.

חרדת בחינות עשויה להופיע בגילאי הילדות, ההתבגרות והבגרות, כך שגם תלמידי בית ספר וגם סטודנטים לתארים מתקדמים עשויים לסבול ממנה. הגורמים להיווצרותה של חרדת בחינות הם מגוונים, ונובעים ככל הנראה משילוב בין פגיעות ביולוגית מוגברת לחרדה לבין גורמים פסיכולוגיים וסביבתיים. ברמה הסביבתית, תלמידים המתמודדים עם חרדת בחינות עשויים לחיות בסביבה הישגית המפעילה לחץ רב על הצלחה ומעבירה מסרים פרפקציוניסטיים. במקרים אחרים, חרדת בחינות עשויה לנבוע על רקע גורמים כדימוי עצמי נמוך, נוקשות, הישגיות, פרפקציוניזם וכן הלאה.

ניתן לטפל במצבי חרדת בחינות באמצעות מספר שיטות טיפול פסיכולוגי.

טיפול פסיכודינמי: טיפול פסיכודינמי למצבי חרדת בחינות הוא טיפול המכוון לזיהוי ועיבוד גורמים העומק העומדים בבסיס החרדה. במסגרת טיפול פסיכודינמי במצבי חרדת בחינות המטפל יסייע למטופל לזהות את הגורמים האישיותיים והסביבתיים המשפיעים על עוצמת החרדה. הבנה זו תביא במרבית המקרים הן לנטרול חרדת הבחינות או הפחתה של עוצמתה, והן להרחבת המודעות וסיוע בהיבטים חיים נוספים בחיי המטופל.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי: טיפול קוגניטיבי התנהגותי במצבי חרדת בחינות הוא טיפול קצר מועד וממוקד אשר מכוון לזיהוי דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים המביאים להיווצרות ושימור מצבים של חרדת בחינות. כך, למשל, במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי במצבי חרדת בחינות המטפל יכול לסייע למטופל לזהות דפוסי חשיבה נוקשים, קיצוניים ודיכוטומיים אשר מעצימים את חרדתו ("לא יצא ממני כלום בחיים אם אני נכשל במבחן הזה", מי תרצה אותי עם 80 במתמטיקה?") ודפוסי התנהגות המשמרים את החרדה (למשל, למידה מוגזמת ולא אפקטיבית הפוגעת בשעות השינה והמנוחה וכך מעצימה את החרדה). כמו כן, טיפול קוגניטיבי התנהגותי במצבי חרדת בחינות המטפל יסייע למטופל לרכוש טכניקות הרגעה עצמית ושליטה בחרדה (נשימות, דמיון מודרך וכד') אשר יסייעו לו לווסת את החרדה ויחזקו את תחושת היכולת והביטחון שלו.

הדרכת הורים: כאשר חרדת בחינות פורצת בגילאי הילדות או ההתבגרות, בדרך כלל להורים יש יכולת משמעותית לסייע ולהביא לשיפור. במסגרת הדרכת הורים המטפל מסייע להורים לזהות את האופנים המודעים והבלתי מודעים בהם הם תורמים או משמרים את תחושת הלחץ וההישגיות של הילד, ולרכוש מיומנויות הוריות אשר יכולות להקל עליו.

טיפול תרופתי: במקרים מסוימים חרדת בחינות מופיעה על רקע נטייה כללית לחרדה, אשר קשורה בדרך כלל לחוסר איזון נוירוכימי באזורים המוחיים הקשורים לוויסות תחושות פחד, עצב ומתח. במצבים אלו ו/או במצבי חרדת בחינות קיצוניים אשר מביאים למצוקה קשה או פגיעה משמעותית בתפקוד, ניתן להיעזר בטיפול תרופתי נוגד חרדה. עם זאת, מרבית אנשי המקצוע ימליצו על שילוב בין טיפול תרופתי לבין טיפול פסיכולוגי מאחר והטיפול התרופתי אינו מסייע ברכישת מודעות לגורמי החרדה ומיומנויות וויסות עצמיות.