תפריט נגישות

הפכתם הורים? זה בדיוק הזמן לעבוד על הזוגיות

הפכתם הורים? זה בדיוק הזמן לעבוד על הזוגיות

פורסם על ידי ד"ר רוני שוחט-פשדצקי

"ילדים זה שמחה", אומר השיר, "ילדים - זה ברכה". ואכן, לרוב המעבר להורות הוא תהליך מרגש וחיובי, אך לצד השמחה וההתרגשות שמאפיינים אותו, הוא טומן בחובו שינויים ואתגרים אינספור, כמו מחסור בשינה, כמו נטל כלכלי, כמו שינוי תפקידים בתא המשפחתי וגם, דיכאון לאחר לידה - וממש לא רק אצל נשים.

אחד השינויים הנפוצים במעבר להורות הוא פגיעה באיכות הקשר הזוגי, המושפע מאוד מהשינויים האחרים, ובפרט ממיעוט הזמן הזוגי המשותף, ומהצטברות המתחים והריבים בנושא החינוך וההורות. אמנם, נכון, סיפוק מהזוגיות פוחת עם הזמן גם עבור זוגות ללא ילדים, אך המעבר להורות מזרז את הירידה בסיפוק באופן חד בחודשים שלאחר הלידה עבור שני בני הזוג, בעיקר עבור נשים. מי מהזוגות יתאושש מהירידה הזו ומי יתקשה לשרוד אותה יחד? האם בוא התינוק דווקא יכול להיות זמן טוב לטיפול זוגי? ומה יכול לסייע לצלוח את התקופה?

מתי אלמד לתמוך נכון?

אחד הגורמים שעשויים להשפיע לחיוב או לשלילה הוא האופן בו בני הזוג תומכים האחד בשנייה. תמיכה זוגית בונה אמון בין בני זוג וקשורה לשיעור פחות של תסמינים של דיכאון לאחר לידה. אך חשוב לתפעל אותה נכון: תמיכה עלולה להיות בעייתית אם היא לא ניתנת בצורה מותאמת, היא עלולה להוביל להתמקדות יתר בגורם הלחץ, לעורר תחושות של חובה וחוסר שוויוניות מול בן או בת הזוג, ולפגוע בתחושות המסוגלות והערך העצמי של מקבל התמיכה. מה יכולים בני-זוג לעשות על מנת לתמוך ולהיתמך בצורה מיטיבה?

  מאמרים נוספים זוגיות

5 גוונים של תמיכה

תזמון התמיכה: זיהוי מראש שיש צורך במתן תמיכה עוד לפני בקשה מפורשת - לזהות אם בן או בת הזוג מתמודדים או צפויים להתמודד עם קושי ולראות כיצד ניתן לסייע מראש. חשוב שגם הנתמך ילמד לבטא באופן ברור את צרכיו ורצונותיו בנוגע לקשיים העומדים על הפרק, ובכך להקל על מלאכת הזיהוי והדיוק במתן התמיכה. לדוגמא: לזהות שבת הזוג, אם טריה, מתכוננת ולחוצה לקראת מצגת חשובה בעבודה, ולהציע לטפל בתינוק, להיות שם עבורה ולצדה.

סוג התמיכה: תמיכה מגיעה בכל מיני צורות - ישנה תמיכה רגשית (לדוגמא: הקשבה, חיבוק), וישנה תמיכה מעשית (לדוגמא: ביצוע פעולה כדי לעזור, מתן עצה). רובנו חשים שרק אם עשינו פעולה ממשית סיפקנו עזרה, אך למעשה, כך מתברר, תמיכה רגשית מועילה יותר מתמיכה פרקטית: להיות שם עבור הנתמך, להקשיב לקשייו, לחזק את יכולותיו ולהעניק קרבה, מגע ואכפתיות. עם זאת, חשוב להתאים את סוג התמיכה לצרכי הנתמך ולבקשות המפורשות שלו. היו קשובים. במיוחד במעבר להורות כמות הלחצים עולה כך ששני בני הזוג זקוקים ליותר תמיכה, ואולי דווקא בגלל הלחצים האלה, רמת האנרגיות והמשאבים העומדים לרשות כל אחד מבני הזוג כדי להעניק תמיכה טובה ומותאמת פוחתת. תמיכה רגשית בתקופה זו משמעותית וקשורה ליותר סיפוק מהזוגיות הן עבור נשים והן עבור גברים. עם זאת, בחודשים הראשונים שלאחר הלידה גם תמיכה פרקטית חשובה וקשורה ליותר סיפוק מהזוגיות – בעיקר עבור אימהות חדשות.

אופן התמיכה: לרוב, תמיכה מאפשרת וכמעט בלתי נראית עדיפה על כזו שהיא מאוד מכוונת ומשתלטת. כדי לספק תמיכה כזו, צריך לזהות מתי להרפות ממתן התמיכה, וכן לשים לב שהתמיכה אותה מעניקים אינה ניתנת בצורה ישירה – כלומר, באופן המשתלט על פתרון הבעיה ולוקח את המושכות מידי הנתמך.

הדדיות התמיכה: חשוב לשמור על כך שבני הזוג יתמכו אחד בשני לסירוגין, כך שלא ייווצרו פערים בהם צד אחד הינו תמיד התומך והשני תמיד הנתמך. מצב כזה עלול לייצר תחושות של חוסר הדדיות בקשר, ולכן לתסכול או למרמור.

תמיכה באירועים חיוביים: היכולת להקשיב, להתעניין ולפרגן לדברים טובים שקורים לבן או בת הזוג. כלומר, חשוב להיות עירניים גם למצבים בהם בן או בת הזוג משתפים באירוע חיובי שקרה להם (כמו הצלחה בעבודה, רגע משמח עם התינוק) ולהיות איתם ברגע הזה, לשמוח ולהעצים. תמיכה כזו חשובה לא פחות מתמיכה בקושי ומשבר.

תביאו שניים, תביאו שלושה, תביאו ארבעה ילדים – ואל תשכחו את הזוגיות בדרך

לא מעט קורסי הכנה ללידה ולהורות מוצעים לזוגות המצפים לילדם הראשון, כשהפן הזוגי נשאר מאחור לא פעם. חשוב לזכור שזוגיות איתנה היא היא הבסיס למשפחה מאושרת. כדאי להיות עירניים לנושא התמיכה הזוגית וניתן לקיים על כך שיח זוגי כדי לאפשר תמיכה מותאמת יותר. "תביאו שניים, תביאו שלושה, תביאו ארבעה ילדים..." - אבל אל תזניחו את הזוגיות שלכם בדרך להקמת המשפחה. טיפול זוגי מקדים, או התערבות קצרה כהכנה למעבר להורות עשויים לסייע לזוגות להתכונן לקראת השינויים הרבים שבפתח, ועשויים לעזור לצלוח את המעבר בצורה חלקה ומאושרת יותר.

היכנסו לקבלת מידע נוסף אודות טיפול זוגי

על הכותבת

ד"ר רוני שוחט-פשדצקי, פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת המעבדה לרגש ויחסים בינאישיים של פרופ' אשכול רפאלי, אוניברסיטת בר אילן.  

אנשי מקצוע בתחום

ייעוץ זוגי

עוד מאמרים שיעניינו אותך