תפריט נגישות

בהיריון וחשה מדוכאת? את לא לבד

בהיריון וחשה מדוכאת? את לא לבד

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

מה עולה בדעתך כאשר את חושבת על חווית ההריון? אושר, התרגשות ואהבה מציפה לעובר? ואולי גם פחד מהלידה והאמהות, זכרונות מכאיבים מהקשר שלך עם אמך ושאלות לגבי עצמך כאם עתידית? תקופת ההריון מלווה בשינויים במישור הרגשי, הגופני ולעיתים גם החברתי, ושינויים אלו מביאים לסימפטומים של דיכאון אצל 9%-20% מהנשים ההרות. דיכאון משתייך לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח ועשוי להתבטא בתסמינים דכאוניים "קלאסיים" כעצב, תחושות אשמה וחוסר ערך וירידה בהנאה והעניין, לצד סימפטומים ייחודיים להריון כחרדה עזה לשלומו של העובר, מהלידה עצמה או מפרוצדורות רפואיות ועיסוק אינטנסיבי ומעיק ביכולת לתפקד כאם (בדומה לחלק מהתסמינים של דיכאון אחרי לידה ). דיכאון בהריון, מעבר למצוקה שהוא גורם לאם, נמצא במחקרים כקשור בהגברת התנהגויות אשר אינן בריאות לתינוק (עישון, שימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים) ועלייה בסיכונים כלידה מוקדמת ומשקל נמוך של העובר. לכן, חשוב במיוחד לזהות אותו בזמן ולפנות לעזרה מקצועית.

למי קראת אמא?

תקופת ההריון, וההריון הראשון בפרט, מפגישה אותך עם הרעיון שעד כה היה כמעט בלתי נתפס: את עומדת להיות אמא. באופן טבעי, הכרה זו מעוררת תחושות הנוגעות למושג וחווית האמהות ואליה נלוות תחושות הנוגעות לאמהות שאת עצמך חווית כילדה, לקשר שלך עם אמך בהווה ולציפיות והתקוות שלך מעצמך כאם עתידית. בשטף החיים לא תמיד אנו עוצרות ומתבוננות בחוויות אלו וההריון- בין אם נרצה בכך ובין אם לא- מאלץ אותנו להיזכר, להתגעגע, לכעוס או לתהות. זכרונות ותחושות אלו עשויים להיות עוצמתיים ומכאיבים ובחלק מהמקרים להתפתח לסימפטומים של דיכאון או חרדה.

גם הפנטזיות והציפיות לגבי התינוק שיוולד עלולות להפוך לדיאלוג פנימי מכאיב המלווה בחששות ועצב: האם אצליח להיות האם שאני רוצה להיות? מי יהיה התינוק, והאם ידמה לילד שאני מאחלת לעצמי? ייתכן וגם מינו של התינוק מעורר בך שאלות ורגשות, חלקם נעימים ומרגשים וחלקם מלחיצים ומעוררים תחושות של חוסר יכולת ופחד.

אנשי מקצוע בתחום דיכאון   מאמרים מומלצים בתחום דיכאון

גוף-נפש בהריון

נכון, ידעת שהריון כרוך בשינויים גופניים אבל עכשיו, כשהגוף שלך גדל, נעשה כבד ואולי פחות יפה ונחשק בעינייך- את חווה תחושות של אי נוחות, מבוכה ובעיקר חוסר הכרות עם גופך, שמהווה חלק ממך שנים רבות כל כך. עבור חלק מהנשים שינויים אלו נסבלים ואף מהנים אך אם דימוי הגוף הוא נושא רגיש עבורך, את עשויה לחוות את שינויי הגוף ההריוניים כבלתי נעימים, ואף לחוות כעס על התינוק שפלש לגופך ושינה אותו בצורה דרמטית ומהירה כל כך. קשיים דומים עשויים להתעורר אצל נשים בעלות צרכי שליטה גבוהים אשר רגילות לשלוט באופן מלא בחייהן ובגופן, ולחוות חוסר אונים מול ה"השמנה", הרעב המוגבר והשינויים הגופניים הנלווים להריון. כמובן, לא כל אישה שחווה אי נוחות מול השינויים הגופניים בהריון תחווה דיכאון בהריון, אך בחלק מהמקרים הקושי מתעצם עד כדי סימפטומים דכאוניים.

מי בהריון- את או "אנחנו"?

ההריון מתרחש אמנם בגופך, אך בוודאי הבחנת שגם סביבתך הקרובה מגיבה אליו, ובמיוחד בן/בת זוגך. התקרבותו של המעבר לשלב ההורות יכולה לקרב בין בני זוג ולחזק את תחושת השותפות והיצירה המשותפת, אך לעיתים המצב הפוך: ייתכן ואת עסוקה עד אפס מקום בהריון והפרטנר/ית שלך חש/ה זנוח/ה; ייתכן ואת חווה ירידה בחשק המיני עקב שינויים הורמונליים ותכנים רגשיים המעסיקים אותך, והירידה בתקשורת המינית מביאה גם לירידה באינטימית הרגשית. ייתכן גם ובן/ת זוגך חווה טלטלות רגשיות הנוגעות להתקרבות התפקיד ההורי, וטלטלות אלו משפיעות על הקשר הזוגי. נשים רבות זקוקות לתמיכה וקרבה רבים בתקופת ההריון, וכאשר אלו אינם זמינים, חוות בדידות וקושי המגבירים את הסיכון לדיכאון בהריון.

דיכאון בהריון- כיצד מטפלים?

כאמור, דיכאון בהריון נפוץ הרבה יותר משאנו רגילים לחשוב. למרות זאת, נשים רבות נמנעות מלהכיר בסימפטומים הדכאוניים ולפנות לטיפולי פסיכותרפיה כגון טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי לסוגיו. המנעות זו עשויה לנבוע מתחושה או מסר סביבתי כי מדובר בתגובות נורמליות להריון (למשל, הנחה שכל תסמין גופני קשור בהריון- ולאו דווקא מבטא מתח וחרדה), ומהבושה שנשים רבות חוות לגבי תחושותיהן. התרבות והתקשורת "ממתגות" את ההריון כתקופה של אושר, אהבה וציפייה נרגשת לתינוק וכאשר התחושות בפועל שונות, נשים רבות חשות ש"משהו אצלי ממש לא בסדר" וחוששות שהסימפטומים הדכאוניים מעידים על חוסר יכולתן לתפקד כאמהות או לחוות "רגשות אמהיים נורמליים". תפיסות אלו כמובן אינן נכונות- במקרים רבים הסימפטומים הדכאוניים "מאותתים" על צורך בעזרה והכנה נפשית לקראת הלידה והאמהות, והמוכנות לפנות לטיפול יכולה להוות אפשרות משמעותית לכניסה בשלה יותר לתפקיד ההורי. חלק מהנשים חוששות לפנות לטיפול מתוך תחושה ש"גם ככה לא נספיק כלום, אם עוד חודשיים אני יולדת" או מתוך חשש שעיסוק בנושאים מכאיבים לפני הלידה יגרום ליותר נזק מתועלת. לכן, חשוב לציין כי טיפולי דיכאון בהריון יכולים להיות במסגרת של טיפול קצר מועד כך שמדובר בטיפולים ממוקדים ותומכים, אשר נמנעים מיצירת הצפת יתר של כאב, מתוך כוונה ליצור קרקע חזקה ויציבה יותר לקראת הכניסה לאמהות.

היכנסו לקבלת מידע אודות טיפול בדיכאון אחרי לידה

ביבליוגרפיה


1. Stigma and depression during pregnancy: Does race matter? O'Mahen, Heather A.; Henshaw, Erin; Jones, Janelle M.; Flynn, Heather A. Journal of Nervous and Mental Disease, Vol 199(4), Apr 2011, 257-262.
2. A meta-analysis of depression during pregnancy and the risk of preterm birth, low birth weight, and intrauterine growth restriction. Grote, Nancy K.; Bridge, Jeffrey A.; Gavin, Amelia R.; Melville, Jennifer L.; Iyengar, Satish; Katon, Wayne J. Archives of General Psychiatry, Vol 67(10), Oct 2010, 1012-1024.

אנשי מקצוע בתחום

דיכאון

עוד מאמרים שיעניינו אותך