תפריט נגישות
חיפוש

Binge Eating - התקפי זלילה

התקפי זלילה הם מצבים של אכילה מוגזמת המערבת צריכת כמות מזונות וקלוריות יוצאי דופן אשר אינם נובעים מתחושת רעב. במרבית המקרים, התקפי זלילה ימשכו זמן קצר יחסית (עד שעתיים), יתקיימו בסתר ויהיו מלווים בתחושה קשה של אובדן שליטה, בושה ואשמה. בחלק מהמקרים, התקפי זלילה עשויים לכלול גם אכילת שילובי מזונות משונים וצריכת מזונות שאינם מצויים במצב מתאים לאכילה (למשל, מזון קפוא או נא).

התקפי זלילה מתקיימים בדרך כלל על רקע אחד מהמצבים הבאים:

התקפי זלילה המהווים חלק מהפרעת התקפי זלילה: התקפי זלילה אלו מהווים את הסימפטום המרכזי של הפרעת התקפי זלילה ומתרחשים אחת לשבוע לפחות, במשך שלושה חודשים ומעלה.

התקפי זלילה המהווים חלק מבולימיה: התקפי זלילה המתקיימים אחת לשבוע לכל הפחות, ומלווים ב"התנהגויות מפצות" המכוונות להימנעות מעלייה במשקל או מהבושה הנלווית לצריכת הקלוריות. התנהגויות מפצות עשויות לכלול הקאות יזומות, פעילות ספורטיבית אינטנסיבית, שימוש במשתנים ומשלשלים וכן הלאה.

התקפי זלילה על רקע אכילה רגשית: אכילה רגשית היא השם הלא פורמלי שניתן להרגלי ודפוסי אכילה בלתי בריאים אשר נובעים מצרכים רגשיים. כך, למשל, ההרגל של רבים מאיתנו לפנות למקרר שוב ושוב בעת מצוקה, מהווה דוגמה שכיחה למצב בו האכילה מונעת על ידי גורמים רגשיים. התקפי זלילה המתקיימים על רקע רגשי הם התקפי זלילה אשר אינם עונים על הקריטריונים לקבלת אבחנה של הפרעת אכילה מבחינת חומרה או תדירות, אך עדיין מהווים התנהגות אכילה פתולוגית.

בין אם התקפי זלילה מתקיימים כסימפטום של הפרעות אכילה פורמליות ובין אם לא, במרבית המקרים התקפי זלילה ינבעו מגורמים רגשיים. כך, למשל, התקפי אכילה עשויים להתפתח כביטוי לצורך בפיצוי או "פריקת עול" אצל אנשים פרפקציוניסטים אשר דרישותיהם העצמיות ביום יום הן נוקשות וקיצוניות, או אצל אנשים אשר מרגישים כי רק הם יוכלו לטפל בעצמם ברגעי מצוקה, ולכן פונים לאוכל ולא לבני אדם אחרים בהם הם מתקשים לתת אמון. כמו כן, חלק מהאנשים המפתחים דפוסי של התקפי זלילה הם אנשים בעלי קשיי שליטה עצמית ונטייה לאימפולסיביות.

בהתאם למקורם הרגשי של התקפי הזלילה, הטיפול בהם יהיה בדרך כלל טיפול פסיכולוגי המבוסס על הבנת ועיבוד גורמי העומק להתפתחותם של התקפי זלילה, זיהוי טריגרים רגשיים ובין אישיים לפריצת התקפי זלילה ורכישת או חיזוק מיומנויות השליטה העצמית. כאשר רכיב האימפולסיביות וקשיי השליטה העצמית משמעות במיוחד, ו/או כאשר התקפי הזלילה מתקיימים לצד הפרעות רגשיות נוספות (דיכאון, חרדה וכדומה) - ניתן להיעזר גם בטיפול תרופתי.


אנשי מקצוע בתחום

בולמיה