תפריט נגישות

Anxiety medication - תרופות לחרדה

תרופות לחרדה- ממכרות? מעלימות את החרדה לגמרי? עובדות גם בלי טיפול פסיכולוגי? ואם אני לוקח/ת אותן- זה אומר שמשהו אצלי ממש לא בסדר? מידע על תרופות לחרדה.

תרופות לחרדה ומצבי חרדה

אם הגעת לעמוד הזה, סביר להניח שאתה יודע מה היא חרדה- או לפחות איך אתה עצמך או אדם קרוב אליך חשים כאשר היא מתעוררת. חרדה, בניגוד לפחד, מתייחסת למצב בו מתעוררים דאגה, אימה או רצון להמנע מסיטואציות אשר אינן מערבות סכנה ממשית. לדוגמא, אם תחווה פחד ותרגיש צורך עז לברוח כאשר רוטווילר נוהם רץ לעברך- הרי שמדובר בתגובת פחד טבעית ואף חיונית להישרדותך. לעומת זאת, אם תסרב לבקר חבר מאחר ולפעמים מגיעה לביתו בת הזוג עם הפינצ'ר הזקן- סביר להניח שמדובר בחרדה.

חרדה יכולה להתבטא באופנים שונים אשר מוגדרים כהפרעות חרדה וכוללים התקפי פאניקה, פוביות,הפרעות פוסט טראומטיות, חרדה חברתית, התנהגות אובסיסית-כפייתית ודאגנות כרונית. מצבי חרדה אלו נובעים ברובם משילוב בין גורמים אישיותיים, קוגניטיביים, נסיבות חיים וגורמים גנטיים. השילוב בין גורמים אלו מביא לחוסר ויסות של המערכת הנוירולוגית המתריעה בפני הגוף על מצב סכנה. 

בדומה לאזעקה של רכב אשר מתחילה לצפצץ כאשר חתול קופץ על הרכב, כך המערכת הגופנית מתחילה "לצפצף" ולגרום לחוויה פיסית ורגשית של חרדה גם כאשר אין סכנה ממשית.  מאחר ומצבי חרדה מערבים היבט זה, תרופות לחרדה יכולות להביא לירידה משמעותית בעוררות היתר הגופנית וכך להפחית גם את חווית החרדה הרגשית, מאחר והגוף מפסיק לאותת על חרדה.

תרופות לחרדה הן תרופות יעילות ובטוחות לשימוש, אך שאלות רבות מתעוררות סביב לקיחתן. קיבצנו את השאלות הנפוצות:

תרופות לחרדה- ממכרות? משנות את האישיות?

תרופות לחרדה אינן ממכרות ואינן משנות את האישיות. תרופות לחרדה מווסתות את המערכות אשר יצאו מכלל איזון וכך מפחיתות את עוצמת התגובתיות לגירויים שונים. הפסקת התרופות לחרדה עלולה להביא לחזרת הסימפטומים, בחלק מהמקרים, אך אינה מלווה בסימפטומים של גמילה או בקושי גופני להפסיק את השימוש בהן. יש להבחין בין תרופות לחרדה לשימוש קבוע אשר אינן ממכרות לבין כדורים הרגעתיים נקודתיים כמו וואליום וקלונקס. כדורים הרגעתיים אלו מיועדים לשימוש במקרי חירום ולא באופן קבוע מאחר ושימוש קבוע בהן עשוי ליצור תסמינים של התמכרות.

תרופות לחרדה ותופעות לוואי

תרופות לחרדה אינן מלוות בתופעות לוואי במרבית המקרים, אך חלק מהאנשים סובלים מסימפטומים קלים ככאבי ראש ובטן, בחילות ועוד בימים הראשונים לשימוש. סימפטומים אלו חולפים בדרך כלל תוך מספר ימים ובמידה  ולא חלפו- יחלפו מיד עם הפסקת השימוש בתרופות. כלומר, תרופות לחרדה אינן גורמות לנזק קבוע. כמובן, כמו בשימוש בכל תרופה (כולל אקמול...), תמיד קיים סיכוי מזערי לתגובה אלרגית אשר יכולה להביא לתגובות גופניות חריפות יותר.

תרופות לחרדה משפיעות באופן מיידי?

לא. תרופות לחרדה מתחילות להשפיע לאחר שבועיים-שלושה.

תרופות לחרדה יכולות להוות תחליף לטיפול פסיכולוגי?

תלוי. עבור חלק מהאנשים תרופות לחרדה מספיקות כדי להוריד את החרדה באופן ניכר, אך כאשר החרדה נובעת מגורמי עומק פסיכולוגיים ו/או משפיעה באופן משמעותי על הרגלי החיים ומערכות יחסים (למשל, המנעות מדיבור בישיבות צוות או טלפונים מוגזמים לבני המשפחה כדי לוודא שהכל בסדר- מומלץ לשלב עם הטיפול התרופתי גם פסיכותרפיה.

תרופות לחרדה יעילות גם לטיפול בדיכאון?

בחלק מהמקרים. דיכאון וחרדה קשורים במקרים רבים באותן מערכות נוירולוגיות ולכן תרופות לחרדה, בחלקן, מביאות גם לשיפור משמעותי בסימפטומים דכאוניים.

מי רושם תרופות לחרדה?

תרופות לחרדה ניתנות על ידי רופאי משפחה ופסיכיאטרים, כאשר במקרי חרדה קשים וממושכים המביאים למצוקה או פגיעה תפקודית משמעותית, מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר. פסיכולוגים אינם רשאים לרשום תרופות לחרדה מאחר והם אינם רופאים בהכשרתם, אך הם יכולים להמליץ על התייעצות פסיכיאטרית במידת הצורך.


תחומי מומחיות:
חרדה ,טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי