תפריט נגישות

Ivan Pavlov - איוואן פאבלוב

פאבלוב איוואן - Pavlov Ivan

באחד משיעורי הפיזיולוגיה באוניברסיטה ברוסיה, חזה הסטודנט איוואן פטרוביץ' פאבלוב במחזה שיזכור זמן רב: המרצה המכובד העלה על הבמה צפרדע כרותת ראש תלויה על קורה, הניח את רגלה בחומצה והראה כיצד היא מרחיקה במהירות את רגלה האחת מהחומצה, כאילו חשה בכאב,  ועם הרגל השנייה משפשפת בכעס את מקום הכוויה. המסקנה היתה חד-משמעית: התנהגותם של כלל בעלי החיים, וביניהם גם בני האדם, מורכבת בין היתר מרפלקסים בלתי רצוניים, המתבצעים ללא תיווכו של המוח החושב. כעבור עשרות שנים הרחיב פאבלוב את ההבנה האנושית על היווצרותם של הרפלקסים וטרם בכך להנעתו של הזרם ההתנהגותי בפסיכולוגיה.

רקע

איוואן פאבלוב (1849-1936), נולד בעיר ריאזים שברוסיה. אביו היה כומר ודחף את בנו ללימודי כמורה, אך במהלכם נחשף פאבלוב לכתבים בנושא הפיזיולוגיה, מדע גופו של האדם, הוקסם מהם ובמהרה קיבל החלטה לעזוב את הסמינר להכשרת כמרים ולעבור לאוניברסיטה על מנת ללמוד פיזיולוגיה. את חייו המקצועיים הוא הקדיש לחקר מערכת העיכול בבעלי חיים, ואף זכה על פועלו בפרס נובל בשנת 1904. על אף שמחקריו סימנו את הולדתה של הפסיכולוגיה ההתנהגותית במאה העשרים, ראה עצמו פאבלוב כפיזיולוג, ולא כפסיכולוג. עם זאת, בעקבות הגילוי המקרי של תופעת ההתניה הקלאסית במחקר שגרתי על מערכת העיכול שערך על כלבים במעבדתו, הוא החל להתעניין יותר ויותר בתחום הפסיכולוגיה, כולל נסיונות לייצר מודל ניסויי שיבחן את אופן היווצרותה של נוירוזה.

התניה קלאסית

תרומתו המרכזית של פאבלוב לתחום הפסיכולוגיה היתה בחשיפתו את התופעה ההתנהגותית המכונה התניה קלאסית, אותה חשף במקרה, במהלך ניסוי שגרתי שערך על כלבים במעבדתו. בניסוי זה, היה פאבלוב מודד באופן שיטתי את כמות הריר שנוצרה בפיהם של הכלבים בתגובה למזון. הריר הינו רפלקס פיזיולוגי טבעי ומולד, המסייע לעיכול טוב יותר של המזון העובר דרך הפה. לאורך הזמן הבחין פאבלוב בתופעה מעניינת: הכלבים היו מתחילים לרייר עוד לפני הנחת המזון בפיהם, כבר ברגע שהראה להם הנסיין את המזון בידיו, ואף בתגובה לשמיעת צעדיו של הנסיין במדרגות. לתגובה זו קרא פאבלוב בשם רפלקס מותנה, היות שהריור אינו תגובה פיזיולוגית טבעית למראה המזון, אלא נוצר בשל האסוציאציה (הקישור) שיצרו הכלבים בין מראה המזון לבין טעמו בפיהם. כלומר, תוצאות הניסויים הללו הוכיחו לפאבלוב כי רפלקסים אינם רק מולדים, אלא גם ניתנים ללמידה.

הצעד הבא היה לבדוק האם ניתן לקשר בין המזון לבין גירויים נייטראלים נוספים, שבאופן טבעי אינם מעוררים את תגובה הריור. לשם כך, ערך פאבלוב את הניסוי הבא: כמה רגעים לפני שהביא את המזון לכלבים, הוא השמיע להם צליל של פעמון. הוא עשה כך פעמיים, ובפעם השלישית צלצל בפעמון, אך המזון לא הוגש וגם לא נגלה לעיניהם. הוא גילה שהכלבים התחילו לנוע באי שקט ופיהם התמלא ברוק, כאשר כמות הרוק הלכה וגדלה עם כל צלצול נוסף שנשמע. כלומר, הכלבים למדו לקשר בין צלצול הפעמון לבין המזון, ועל כן הגיבו באמצעות ריור.

לנוכח התוצאות הללו, הוצעו מספר הגדרות מרכזיות:

גירוי בלתי מותנה: גירוי שברגע שמוצג, מתרחשת אליו תגובה אוטומטית ובלתי רצונית. בניסוי של פאבלוב, הגירוי הבלתי מותנה היה המזון וטעמו בפיהם של הכלבים.

תגובה בלתי מותנית: תגובה אוטומטית, מולדת ובלתי רצונית המגיעה בצמידות לגירוי הבלתי מותנה. בניסוי של פאבלוב, הפרשת הריר בעקבות הנחת המזון בפיהם של הכלבים, היתה תגובה בלתי מותנית מצידם.

גירוי מותנה: גירוי נייטראלי, שיוצר תגובה באמצעות אסוציאציה עם גירוי בלתי מותנה. בניסוי של פאבלוב, הגירוי המותנה היה צליל הפעמון, שהעלה ריר בפיהם של הכלבים גם מבלי שהוגש המזון אחריו, באמצעות הקישור שנעשה קודם לכן בין צליל הפעמון להגשת המזון.

תגובה מותנית: תגובה לגירוי המותנה בעקבות הצמדתו לגירוי הבלתי מותנה. בניסוי של פאבלוב, התגובה המותנית היתה הפרשת הריר בתגובה לצליל הפעמון בלבד.

מחקריו של פאבלוב הוכיחו כי תגובות שנדמות בעינינו כתהליכים פנימיים בלבד עשויות להירכש באמצעות למידה סביבתית. רעיונות אלו קסמו לחוקרים רבים בעולם המערבי וסללו את הדרך לגישה ההתנהגותית שהתפתחה בארה"ב החל משנות ה-20 של המאה הקודמת, באמצעות פועלם של חוקרים כגון ווטסון, סקינר ות'ורנדייק.

תרומה לחקר האישיות

לאור מחקריו ארוכי השנים עם כלבים, הבחין פאבלוב בכך שהתגובות של הכלבים לסיטואציות שהוא מעמיד בפניהם אינם אחידות וכי יש הבדלי מזג בין אחד לשני. הוא טען כי את המזג הזה ניתן לאבחן באמצעות שני מימדים של פעילות פיזיולוגית: עוררות פיזיולוגית ויכולת אינהיביציה (עכבה- יכולת לשלוט בעוררות), וכי אבחנה זו מתאימה גם לבני אדם. על בסיס המיקום של האדם על שני המימדים של הציר, ניתן לאבחן את אישיותו:

אדם בעל עוררות גבוהה ואינהיביציה גבוהה: אדם אופטימי, עליז באופן טבעי ונעים לחברה (מכונה גם: סאנגויני).
אדם בעל עוררות גבוהה ואינהיביציה נמוכה: אדם חם מזג, תוקפני ובעל מתח שרירי גבוה (מכונה גם: כולרי).
אדם בעל עוררות נמוכה ואינהיביציה גבוהה: אדם איטי, עצל, קר ומדולל כוחות (מכונה גם: פלגמטי).
אדם בעל עוררות נמוכה ואינהיביציה נמוכה: אדם פסימי, עצוב באופן טבעי ונוטה לדיכאון (מכונה גם: מלנכולי).


ביבליוגרפיה

ביטמן, א. ואחרים (1992). אישיות: תיאוריה ומחקר. תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה.
סטודיצקי, א. נ. (1953). מעשה בפיזיולוג גדול: חייו ופועלו של א. פ. פאבלוב. מרחביה: ספרית פועלים.
ראובינוף, ר., ברקוביץ, ח., ואופנהיימר, א. (1991). מבוא לפסיכולוגיה (יחידה 4: למידה). תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT