תפריט נגישות

5 טיפים להתמודדות יעילה ובריאה עם טיפולי פוריות

5 טיפים להתמודדות יעילה ובריאה עם טיפולי פוריות

רותי קצבורג-קדוש

טיפולי פוריות כרוכים בהתמודדויות נפשיות מורכבות, בשל העובדה שמדובר בתהליך מאוד תובעני, שפוגע בשגרת החיים. מחקרים רבים שנעשו בארץ ובעולם, במשך למעלה משלושה עשורים, מראים בוודאות שטיפולי פוריות הינם באופן מובהק אירוע מעורר לחץ, וגם כשעוברים את התהליך עם בן או בת זוג, זה עדיין יכול להעיק על הבריאות הנפשית ועל רווחת החיים שלכם. הלחץ להקים משפחה והתחושה שמשהו לא בסדר איתכם כי אתם לא מצליחים לבד, יכולים להשפיע עליכם לרעה. זו הסיבה שחשוב לפנות לאנשי מקצוע שיכולים לעזור לכם להתמודד עם התהליך בצורה הטובה ביותר.

תהליך טיפולי הפוריות אינו רק תהליך רפואי כי אם גם אישי-נפשי, זוגי, משפחתי, חברתי ומקצועי. הוא משפיע על כל תחומי החיים שלכם. כל זוג מתמודד עם זה על פי סגנונו, תפיסת עולמו ודרכי ההתמודדות שסיגל לעצמו. כל אחד ואחת יוצר לעצמו "ארגז כלים" לשימושו האישי. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם טיפולי הפוריות בצורה טובה ובריאה יותר. מודעות והתייחסות להיבטים הללו עשויים להקל עליכם לצלוח את התקופה שלפתחה אתם ניצבים.

5 טיפים להתמודדות יעילה ובריאה עם טיפולי פוריות

1. אל תאשימו את עצמכם

אין זו אשמתכם שמצאתם את עצמכם בטיפולי פוריות. בירור הסיבה לקושי להיכנס להריון יוצר אצל כל אחד מכם תחושה קשה: איזה גבר אני אם איני מצליח להפרות את רעייתי. איזו אישה אני אם איני מסוגלת ללדת ילד לבן זוגי. הסיבה, בין אם זו בעיית זרע או בעיה אצל האישה – אינה אשמתכם ואינה בשליטתכם. הבעיות אינן בשליטתכם, אבל התגובה להן בהחלט כן. עליכם לזכור שמול אתגר הפוריות – אשמה והאשמה אינם תורמים לפתרון. הם רק מקשים על הדרך. דברו על זה ביניכם. אל תשכחו שבטרם בחרתם להיות משפחה – בחרתם זה בזו. היצמדו אל הבחירה הזו.

2. עבדו יחד כצוות

זוהי כנראה אחת התקופות המאתגרות שתעברו בחיים, ולכן חשוב לעבור את זה יחד, כזוג, כי ביחד אתם יותר חזקים. זה לא אומר שאתם צריכים להרגיש את אותו הדבר באותו הזמן ולחוות את כל רגשותיכם יחד, אבל זה כן אומר להשקיע מאמץ לטובת הזוגיות. לשמור על התחביבים המשותפים שלכם, להישאר בקשר עם החברים, להקפיד על זמן איכות. אפילו לקבל החלטה על זמן מוגדר שבו לא מדברים על טיפולים ולא עוסקים בהם. חלקו ביניכם את המטלות שאפשר לחלק ותהפכו את כל התהליך לעבודת צוות שאתם עושים יחד. רק ככה תוכלו להישאר חזקים כיחידה אחת. זה חשוב מאוד עכשיו ובוודאי חשוב לעתיד, לכשתהיו משפחה.

3. למדו את החומר

ידע נותן כוח ומפחית חרדה. בעבור רבים מאתנו זו הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצבי חוסר ודאות. בשביל זה צריך להשקיע בללמוד. קיימים אינספור אתרים בהם תוכלו לרכוש ידע רב, אולם לא תמיד הוא רלוונטי עבורכם ומדויק. הכתובת הראשונה והאמינה היא הרופא המטפל שלכם. הכינו את רשימת השאלות המטרידות אתכם ואל תהססו לשאול אותו. אל תילחצו מכל מילה ארוכה שאתם לא מכירים שהרופא אומר לכם. מותר וצריך לשאול אותו. גם קבוצות ודיונים באינטרנט עשויים להיות בשבילכם מקור לעידוד ותמיכה נפשית ודרך לחלוק ניסיון משותף.

4. היו אחראיים על לוחות הזמנים

טיפולי פוריות הם כמו מרוץ מרתון. מסע ארוך שדורש חלוקה נבונה של הכוחות. משרד הבריאות וקופות החולים קבעו את הכללים באשר למספר הטיפולים ולוח הזמנים. זה לא אומר שאתם מוכרחים לעמוד בקצב המוכתב. מותר וכדאי לכם לבדוק כל אחד עם עצמו ושניכם כזוג: האם מתאים לנו עכשיו לעשות הפסקה ולצאת לחופשה שחלמנו עליה בחו"ל? האם אני מרגישה שנכון לי פיזית ונפשית לדחות את הטיפול בחודש כדי להתאושש? האם לא היה כדאי שנחזור, ולו לזמן מוגבל, לשגרת חיים נטולת טיפולים? – כן. זה מותר... אתם בעלי הבית על התהליך. אין לכם אפשרות לשלוט בתוצאותיו, אבל אתם כן יכולים לקבוע את הקצב. נסו לחשוב גם על תכנית אלטרנטיבית במידה והטיפול לא יצליח ושתפו בתכנית זו את הצוות המטפל.

5. קבלו ליווי מאיש מקצוע

ישנם מטפלים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים רבים שעובדים ספציפית בתחום הפוריות. הם מלווים זוגות לאורך התהליך ומעניקים להם את התמיכה הנפשית לה הם כל כך זקוקים כדי לעבור את התהליך בדרך הטובה ביותר. ליווי על ידי איש מקצוע יכול להפוך את החוויה מלא נעימה לנסבלת. הטיפול והליווי הנפשי יכולים לכלול פסיכותרפיה אישית או זוגית, לטווח קצר או ממושך ולכלול שימוש בטכניקות הרפיה ודמיון מודרך להפחתת מתח וחרדה. בבסיס הטיפול הנפשי עומדת ההבנה שבני אדם חשים ומתנהגים בהתאם לסיפור אותו הם מספרים לעצמם על אישיותם והתנסויותיהם. המשמעות שניתנת לאירועים היא זו שמשפיעה על ההתנהגות והרגש, ולא האירוע לכשעצמו. אפשר וצריך לספר את סיפור אתגר הפוריות תוך הדגשה של ערכים כמו: זוגיות, בחירה, יוזמה, התמודדות והחזרת שליטה.

על המטפלת - רותי קצבורג-קדוש, msw

רותי קצבורג-קדוש היא עובדת סוציאלית, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת.

אנשי מקצוע בתחום

ייעוץ תומך בטיפולי פוריות

עוד מאמרים שיעניינו אותך