חיפוש

איך מטפלים בילדים אוטיסטיים?

איך מטפלים בילדים אוטיסטיים?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ילדים אוטיסטיים הם ילדים הלוקים בהפרעה התפתחותית מולדת מקבוצת הפרעות ההתפתחות הנרחבות (PDD). ילדים אוטיסטיים סובלים ממגוון קשיים בהיבטים רגשיים, התנהגותיים וחברתיים, ופרט בהיבטים הנוגעים לתקשורת: למשל, ילדים אוטיסטיים מתקשים או נרתעים מיצירת קשר עם אנשים אחרים, התפתחותם השפתית ויכולתם להשתמש בשפה מוגבלת והם מחזיקים בדפוסי התנהגות חזרתיים (תנועות מוזרות וחזרתיות, קושי להתמודד עם שינויי שגרה). למרות מחקרים רבים בנושא, הגורמים הביולוגיים, הנוירולוגיים והגנטיים לאוטיזם עדיין אינם מובנים במלואם, למרות שברור כי הם משפיעים באופן משמעותי על היווצרות אוטיזם.

שיטות טיפול אפשריות באוטיזם

לא ניתן לרפא ילדים אוטיסטיים מהאוטיזם, אך ניתן לטפל בהם באופן שיביא לשיפור משמעותי ביותר ביכולת התפקוד והתקשורת באמצעות שיטות טיפוליות שונות.

סביבה חינוכית-טיפולית מותאמת: השמת ילדים אוטיסטיים במסגרות חינוכיות מותאמות קריטית לטיפול מאחר והצוותים החינוכיים מומחים בבניית תוכנית טיפולית הכוללת היבטים התנהגותיים-תפקודיים (גמילה מחיתול, מעבר לאכילת מוצקים, מניעת אלימות), פיתוח יכולות תקשורת ושימוש בשפה וטיפול רגשי המאפשר התמודדות עם חרדות וקשיים רגשיים מהם סובלים ילדים אוטיסטיים רבים. השהות הממושכת במסגרות אלו מביאה במרבית המקרים להתקדמות דרמטית בתפקודו של הילד מאחר ובאופן טבעי, מרבית ההורים אינם ערים לטכניקות החינוך הייחודיות הדרושות לקידום ילדים אוטיסטיים, ופעמים רבות נוטים לרחם על הילד ולדרוש ממנו לתפקד פחות מכפי שהוא מסוגל באמת.

הדרכת הורים: הקניית כלים ומיומנויות הנדרשים להתמודדות עם האתגרים הנלווים להתמודדות עם ילדים אוטיסטיים, ומתן תמיכה ומקום לעיבוד רגשי של הקשיים.

טיפול התנהגותי: טיפולים המתמקדים בשינוי התנהגויות לא רצויות (צרחות, אלימות, חטיפת אוכל) באמצעות חיזוק התנהגויות רצויות ושיפור מיומנויות התקשורת של הילד עם סביבתו.

טיפול אצל קלינאית תקשורת: טיפול המתמקד בשיפור יכולות התקשורת המילולית והבלתי מילולית של ילדים אוטיסטיים, בהתאם למגבלותיו ויכולותיו של הילד.

טיפול באמצעות ריפוי בעיסוק: טיפול המתמקד בפיתוח מיומנויות מוטוריות החיוניות לתפקוד היומיומי ולעצמאותו של הילד ובהתמודדות עם קשיים בוויסות החושי.

טיפול רגשי: טיפול פסיכולוגי או טיפולי עזר כרכיבה טיפולית או טיפול בבעלי חיים מסייעים לילד לפתח מיומנויות מוטוריות, בין אישיות ורגשיות.

טיפול תרופתי: טיפול הרגעתי הניתן במקרים בהם הילד תוקפני מאוד, פוגע בעצמו או סובל מחרדה.

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות קשר-PDD

עוד מאמרים שיעניינו אותך