תפריט נגישות

פיתוח מנהלים

לאורך שנים ארוכות הקידום לתפקידים ניהוליים נעשה על בסיס ניסיון ומקצועיות. תהליך זה, טבעי ואינטואיטיבי ככל שיהיה התגלה לא פעם כמקור לקשיים ובעיות, כאשר עובדים מעולים התגלו כמנהלים בינוניים ומטה. בהתאם, בעשורים האחרונים התגבשה ההכרה בכך שניהול טוב מצריך מיומנויות ניהוליות מעולות, החורגות מעבר להכרות עם התחום המקצועי הרלוונטי.  פיתוח מנהלים הוא התערבות לימודית-ייעוצית אשר מכוונת לפיתוח כישורים ומיומנויות אשר יסייעו לנועץ לפתח את כישוריו האישיים באופן שיאפשר לו להוביל תהליכים ניהוליים באופן הטוב ביותר.

אנשי מקצוע בתחום פיתוח מנהלים

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום פיתוח מנהלים

פיתוח מנהלים
למה אחרים מרוויחים יותר ממני?
פיתוח מנהלים
מה עובר לעובדים שלך בראש? הערכת יתר של תרומת העובד לקבוצה
מה עובר לעובדים שלך בראש? הערכת יתר של תרומת העובד לקבוצה
פיתוח מנהלים
כיצד מתמודדים עם התעמרות במקום העבודה?
כיצד מתמודדים עם התעמרות במקום העבודה?
פיתוח מנהלים
"להקשיב להחלטות שלך" – מיקוד הקשב בתהליכי קבלת החלטות בניהול
פיתוח מנהלים
מה עובר לעובדים שלך בראש? הערכת יתר של תרומת העובד לקבוצה
מה אתה עשית עבור הקבוצה? כנראה פחות ממה שחשבת
פיתוח מנהלים
מנכ
מנכ"ל? הגיע הזמן לשחות נגד הזרם

פיתוח מנהלים – למי זה מתאים?

ניהול בתקופה המודרנית הוא מטלה מורכבת. הן ה"שוק" והן התהליכים המתרחשים בתוך הארגון נוטים להיות דינמיים ומהירים, ומנהל טוב נדרש להגיב לאתגרים פתאומיים, לאזן בין ראיית טובת הארגון לראיית העובדים כבני אדם ו"לג'נגל" בין מגוון רחב של מטלות ומיומנויות. בהתאם, פיתוח מנהלים מתאים לאנשים המתמודדים עם אתגרים שונים:

מנהלים חדשים: הכניסה הראשונה לתפקיד ניהולי מהווה אתגר דרמטי. המנהל החדש נדרש לשינוי זווית הראייה ופיתוח ראייה מרחבית ומקיפה אשר תאפשר לו להניע מספר תהליכים מקבילים, לראות את הארגון כמכלול ולהטמיע שינויים. חלק מהמנהלים החדשים אף צריכים להתמודד עם האתגרים הבין אישיים הנלווים לשינוי מעמדם בחברה בה היו חלק מצוות העובדים קודם לכן, או עם האתגרים הנלווים לכניסה לארגון חדש לגמרי, אשר המנהל עצמו עדיין אינו מכיר לעומק. זאת, כמובן, לצד רכישת מיומנויות ניהוליות בסיסיות כניהול צוות, הנעת תהליכים, קבלת החלטות עצמאיות וכן הלאה, אשר לעתים המנהל החדש מתנסה בהן לראשונה בחייו. בהתאם, מנהלים חדשים מופנים לא פעם אל פיתוח מנהלים שיסייע להם בהתמודדות עם אתגרים מורכבים אלו.

מנהלים ותיקים: לאור מורכבותם של תהליכים ניהוליים, גם מנהלים ותיקים (ואפילו מוצלחים מאוד!) עשויים להתמודד עם אתגרים וקשיים הנובעים מנסיבות חיצוניות (צורך בקיצוצים, שינויים בשוק אשר משפיעים על נחיצות המוצר וכד') ומנסיבות אישיות (היעדר אסרטיביות, שחיקה, חשש מקבלת החלטות). בהתאם, פיתוח מנהלים מתאים למנהלים ותיקים אשר חשים שתפקודם הניהולי יכול להשתפר באופן שיאפשר להם למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם ושל הארגון אותו הם מובילים. חשוב להדגיש כי פיתוח מנהלים מתאים גם למנהלים ותיקים אשר אינם מתמודדים עם קשיים או אתגרים בולטים- ניהול, כאמור, הוא תפקיד מורכב ורב אתגרים והפנייה אל פיתוח מנהלים היא אמצעי מצוין להרחבת נקודת המבט הניהולית, התעדכנות באסטרטגיות ניהול חדשות וחיזוק המיומנויות הניהוליות.

עובדים השואפים להתקדם לתפקידים ניהוליים: פיתוח מנהלים מתאים גם לעובדים אשר רואים עצמם כמנהלים פוטנציאליים אך חשים כי כישוריהם הנוכחיים אינם מאפשרים להם להפוך למועמדים רלוונטיים לקידום לניהול.

פיתוח מנהלים – איך זה עובד?

פיתוח מנהלים עשוי להתקיים כהתערבות קבוצתית (למשל, ארגון המציע המסבסד פיתוח מנהלים לדרג הניהולי) או כהתערבות פרטנית הניתנת על ידי פסיכולוג קליני בעל הכשרה בתחום, פסיכולוג תעסוקתי או מאמן בעל הכשרה בתחום. אופיו של פיתוח מנהלים ישתנה בהתאם לצרכיו של הנועץ ולתפקיד בו הוא מחזיק, אך באופן כללי ניתן לומר כי פיתוח מנהלים מסייע ברכישת, שיפור ופיתוח מגוון מיומנויות ניהוליות שביניהן:

* יכולת להנעת עובדים, צוותים ותהליכים ארגוניים

* מיומנויות בין אישיות אשר יסייעו בניית קשרי עבודה טובים ומקדמים עם חברי הנהלה נוספים, עובדים ולקוחות/ספקים חיצוניים

* ניהול יעיל של תהליכי משוב ומעקב אחרי התקדמות הארגון

* הכרה בחולשות האישיות ובאופן בו הן משפיעות על התפקוד כמנהל

* ניהול קונפליקטים ומשברים ארגוניים

* ניהול משא ומתן

* ניהול נכון של סמכויות וחלוקת מטלות ומשאבים

* הנעה והוצאה לפעול של תהליכי שינוי וקידום מטרות

* ניהול נכון של תהליכי קבלת החלטות

* בניית חזון ניהולי המושתת הן על ערכיו האישיים של המנהל והן על היעדים הארוגניים להם הוא שואף

לסיכום, פיתוח מנהלים הוא אסטרטגיה ייעוצית הממוקדת בפיתוח המיומנויות הניהוליות והבין אישיות אשר יאפשרו למנהל להוביל את הארגון לעבר המטרות אשר הציב לעצמו. בחלק מהמקרים פיתוח מנהלים יכלול גם ליווי אישי של המנהל כאשר הוא יוצא ל"שטח" ומתמודד עם האתגרים הניהוליים בפועל. כך, פיתוח מנהלים מציע לא רק הכנה והכוונה תיאורטית, אלא גם ליווי אישי המאפשר למנהל לבחון בזמן אמת את תפקודו וקשייו ולחזק מיומנויות ניהוליות להן הוא נדרש.