תפריט נגישות

למה בחופש הזה אתם חייבים לתת לילדים שלכם להשתעמם?

למה בחופש הזה אתם חייבים לתת לילדים שלכם להשתעמם?

צוות בטיפולנט

האם אתם נוהגים לוודא שהילדים שלכם יופעלו בכל רגע ורגע בחופש הגדול? רשמתם אותם לקייטנה אחת, אחר כך לאחרת, ואחר הצהריים וידאתם שהחוגים שלהם ימשכו? יצרתם תוכנית לכל שעה בחופש על מנת שהילדים לא ישתעממו אפילו לרגע אחד?

פסיכולוגים מאמינים כיום כי דווקא לוח זמנים שאינו עמוס ויאפשר לילדים שלך להשתעמם מעט, יאפשר להם התפתחות נפשית פורה יותר.

פעילויות בחופש הגדול ושמירה על מסגרת הנם דברים חשובים ביותר. ילדים בחופשה זקוקים למסגרת ולכללים וביסוסה של שגרת בסיס הינה חיונית לילדים, במיוחד בגילאים צעירים. עם זאת, בעשורים האחרונים החלה פושה התפיסה כי על הילדים להיות עסוקים בכל עת, והורים רבים מרגישים לעיתים קרובות שהם הפכו לצוות הווי ובידור שאחראי על סיפוק תעסוקה לילדיהם בכל עת.

נראה ששעמום הפך להיות מילת גנאי והורים מעודדים שלא להניח לילדיהם להשתעמם.

זאת ועוד, גם כאשר ההורים אינם מעסיקים את הילדים - הילדים של היום כמעט ולא מקבלים את ההזדמנות להיות משועממים. הם צופים בטלוויזיה, משחקים במחשב או בטאבלט, נכנסים לפייסבוק, סנאפצ'ט או לאינסטגרם ומפיגים את השעמום שלהם שם.

  • איך להתמודד עם אלימות בקרב ילדים?
    איך להתמודד עם אלימות בקרב ילדים?
  • 3 דרכים מפתיעות בהן אבות מתחברים לילדיהם
    3 דרכים מפתיעות בהן אבות מתחברים לילדיהם
  • בני נוער שקמים מאוחר מצליחים יותר
    בני נוער שקמים מאוחר מצליחים יותר

אך לשעמום יש תפקיד משמעותי בהתפתחותם של ילדים – ביכולת שלהם להכיר את עצמם, את תחומי העניין שלהם, בפיתוח הדמיון והיצירתיות שלהם ועולמם הפנימי.

היכולת של אדם להיסמך על משאביו הפנימיים, למצוא מה מעניין אותו ומה הוא רוצה לעשות כעת או בכלל, היא יכולת חשובה ביותר לעתידם של הילדים שלנו. מבלי לדעת להסתכל פנימה ולבחון את ההעדפות הפנימיות (ולא אלו המוכתבות מבחוץ) ילדים יתקשו לבחור את תחומי העניין שלהם, האנשים שהם חשים קרובים אליהם ותחומי העיסוק בהם הם מתעניינים. מבלי להשתעמם הילדים יתקשו למצוא את המוטיבציה הפנימית שלהם ויתקשו להתנהל בעצמאות.

תפקידם של הורים, במידה רבה, הוא להכין את ילדיהם לבגרותם. כחלק מעולם המבוגרים הילדים נדרשים לבחור, לדעת מה הם אוהבים, ולהעסיק את עצמם לעיתים קרובות. אך כשילדים אינם מקבלים הזדמנות להשתעמם, היכולת שלהם ללמוד את כל אלו קטנה באופן משמעותי.

לשעמום יש גם תפקיד חשוב בבניית היכולת היצירתית של ילדים. כאשר ילד נדרש להפיג את השעמום שלו, עליו להמציא בעצמו לעצמו את העניין והמשמעות שבעשייה כלשהי.

ילדים עלולים להתקשות להתמודד עם שעמום, אך לעיתים קרובות לא פחות, הורים מתקשים להתמודד עם הילד המשועמם שלהם, והם מיד עוברים לנסות להתמודד עם השעמום ולהפיגו, לפעמים תוך הפגנת ביקורתיות מסוימת כלפי הילד המשועמם. אך למעשה, אם נמשיך ונאפשר את השעמום לילדים ולא נבקר אותם אלא נעודד אותם לקבל אותו – הם יוכלו לפתח חשיבה יצירתית, הכרות עם עצמם, ידיעה של מה שהם אוהבים ומעדיפים ויכולת עצמאית לשהות עם עצמם.

אז מה ניתן לעשות? איך לאפשר לילדים להשתעמם ולהישאר בחיים?

ראשית – אם הילדים שלכם עברו את גיל ארבע אל תמלאו את לוח הזמנים של הילדים בחופש לגמרי. צרו מסגרת ברורה, אך במקביל השאירו זמנים בהם הילד נמצא תחת השגחה הורית (או של מבוגרים אחרים) מתאימה ויכול לבחור מה ירצה לעשות.

שנית – אל תיבהלו מהשעמום של הילדים. טבעי שבתחילה הילד יפנה אליכם שוב ושוב בבקשה שתפיגו את השעמום, וכן ילין על כך שמשעמם לו. אך עם הזמן הוא ילמד להעסיק את עצמו – ולמידה זאת היא חשובה!

לבסוף – סייעו לילד לבחור מה הוא רוצה לעשות ותמכו בו במעבר להתמודדות עם שעמום – שבו עם ילדכם והציעו לו לרשום רשימה של דברים מהנים שהוא היה רוצה לעשות בעצמו או עם אחרים במהלך הקיץ. אם הוא מתקשה לחשוב על רעיונות – כדאי לאפשר לו כמה ימי חשיבה ולהציע שיתייעץ עם חברים או בני משפחה אחרים. סייעו לילד ליצור רשימה שתכלול דברים שהוא רוצה באמת. האם יעניין אותו לקרוא? לראות סדרה מסוימת בטלוויזיה? לשחק במשחק חדש שקיבל? לשחק כדור-סל עם חבריו או לבשל ארוחה לבני המשפחה?  כאשר יש ברשימה יותר מעשרה דברים תלו אותה ביחד במקום הבולט לילד, והציעו לו לפנות לרשימה כאשר הוא חש שעמום. ניתן כמובן להוסיף דברים לרשימה במהלך החופש.

בחופש הזה נסו לאפשר לילדכם לא רק פעילויות רבות ומגוונות, אלא גם ללמוד על עצמו. אפשרו לו להשתעמם.

ביבליוגרפיה

Phillips, A. (1994). On kissing, tickling, and being bored: Psychoanalytic essays on the unexamined life. Harvard University Press.

אנשי מקצוע בתחום

ייעוץ להורים

עוד מאמרים שיעניינו אותך