תפריט נגישות

טיפול בסטיות מיניות

סטיות מיניות מוגדרות כהפרעות רגשיות המאופיינות בדחף מיני, פנטזיות מיניות ו/או עוררות מינית המקושרים לגירויים הנתפסים כבלתי נורמטיביים בחברה אליה האדם משתייך. אלו, בתורם, מביאים למחשבות והתנהגויות בלתי רצויות אשר מובילות להתנהגות בלתי מקובלת מבחינה חברתית. כיום, המדריך הפסיכיאטרי האמריקאי הרשמי מתייחס למספר סוגים מרכזיים של סטיות מיניות שביניהן פדופיליה (משיכה לילדים/ות), אקסהיביציוניזם (דחף לחשיפה עצמית של איברי המין), מציצנות, פטישיזם (משיכה מינית לחפצים), סדיזם/מזוכיזם, משיכה לבעל חיים ועוד. 

אנשי מקצוע בתחום טיפול בסטיות מיניות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול בסטיות מיניות

טיפול בסטיות מיניות
כיצד עובד טיפול בעבריינות מין?
טיפול בסטיות מיניות
קטינים פוגעים מינית - גורמים ודרכי טיפול
קטינים פוגעים מינית - גורמים ודרכי טיפול

השלכותיהן של הסטיות המיניות על חייו והתנהגותו של האדם עשויות להיות שונות ביותר. חלק מהאנשים המתמודדים עם סטיות מיניות ינקטו בהתנהגויות אלימות ועברייניות כדי לממש אותן (למשל, במקרים של אונס או פדופיליה). במקרים אחרים, האדם המתמודד עם סטייה מינית לא יהיה מעורב בכל פעילות פלילית או כזו הפוגעת באדם אחר, אך יחווה את דחפיו המיניים כמקור לבושה ומצוקה, או כגורם המונע ממנו ליצור קשר זוגי משמעותי. חשוב להדגיש כי אדם אשר העדפותיו המיניות אינן גורמות לו למצוקה נפשית או להתנהגויות המערבות פגיעה באחר אינו בהכרח אדם עם סטייה מינית: כך, למשל, אנשים עם נטיות סדיסטיות עשויים למצוא להם פרטנרים מיניים עם נטיות מזוכיסטיות ולנהל איתם מערכות יחסים מספקות מבחינה רגשית ומינית. כמו כן, חשוב לציין כי הגדרתן של סטיות חברתיות היא הגדרה סובייקטיבית אשר משתנה בין חברות ותקופות. כך, למשל, הומוסקסואליות נחשבה עד שנות ה-70' לסטייה מינית ונאסרה מבחינה חוקית במדינות רבות, ואילו כיום הולכת ומתרחבת ההכרה בכך שהומוסקסואליות אינה סטייה מינית, אלא נטייה מינית אשר אינה מונעת מחברי הקהילה ההומו-לסבית את האפשרות ליצירת קשרים זוגיים עמוקים ומספקים.

טיפול בסטיות מיניות

טיפול בסטיות מיניות מכוון לסייע הן לאנשים אשר סטיותיהם המיניות גורמות להם לפגוע מינית באחרים והן לאנשים אשר סטיותיהם המיניות גורמות לפגיעה ברווחתם הנפשית וביכולתם ליצור מערכות יחסים מספקות ללא קשר להתנהגויות מיניות פליליות. אופיו של הטיפול יהיה שונה מאוד בין מקרים בהם הסטייה המינית מערבת עבריינות מינית לבין מקרים בהם הסטייה המינית גורמת סבל ותסכול בעיקר לאדם עצמו.

טיפול בסטיות מיניות במקרים בהם הסטייה המינית גורמת סבל לאדם עצמו בלבד יהיה בדרך כלל טיפול פסיכודינמי אשר יתמקד בניסיון להבין את הגורמים הרגשיים והסביבתיים אשר הביאו להתפתחות דפוס מיני זה. במסגרת טיפול בסטיות מיניות מסוג זה יושם דגש רב על דפוס היחסים הבין אישיים אשר האדם חווה לאורך חייו, מתוך מטרה לשקם את דפוסי היחסים המופנמים ולאפשר לאדם לבנות מערכות יחסים רגשיות ומיניות מספקות יותר. כך, לדוגמה, במסגרת טיפול בסטיות מיניות מסוג זה המטופל עשוי ללמוד על הקשר בין הנאותיו המזוכיסטיות לבין יחסיו עם הורים מתעללים אשר היו הדמויות המשמעותיות ביותר בחייו על אף הפגיעה בפגעו בו. הרחבת המודעות להיבטים מסוג זה מביאה בסופו של דבר לשינוי נפשי אשר מתבטא גם ביכולת לבניית מערכות יחסים זוגיות ומיניות בריאות יותר. כמו כן, טיפול בסטיות מיניות מסוג זה מסייע בהתמודדות עם סימפטומים נלווים לסטיות כמו דיכאון, חרדה, דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון וכן הלאה.

לעומת זאת, טיפול בסטיות מיניות של עברייני מין יתבצע באופן שונה. עברייני מין הם אנשים אשר עשויים לפגוע מינית באחרים על רקע סטיות מיניות (למשל, פדופיליה המביאה לפגיעה בילדים או סדיזם המביא לאונס), אך לאו דווקא- חלק מעברייני המין אינם בעלי סטיות מיניות אלא בעלי מצפון לקוי אשר מאפשר להם לפגוע ולנצל מינית. במקרים של עבריינות מינית הטיפול לא יתמקד בהבנת הדינמיקות הנפשיות אשר הביאו לסטייה המינית, מתוך רצון להימנע מהעברת מסר לפיו יש צידוק לעבריינות. לעומת זאת, הטיפול יתמקד בשינוי דפוסי חשיבה לקויים המשמרים את ההתנהגות הסוטה (למשל, הדגשת אחריותו של הפוגע ונטרול אמונות כ"היא גם רצתה" או "פשוט לא יכולתי לשלוט בעצמי"), וביצירת קישור בין מושא הפנטזיה הסוטה לבין גירוי שלילי (למשל, יצירת קישור בין ילדים קטנים לבין השנים הקשות בכלא והצער והבושה שנגרמו למשפחתו של הפוגע עקב התנהגותו). זאת, במטרה להפחית את הדחף להתנהגות המינית הבלתי רצויה. כמו כן, טיפול בסטיות מיניות סוג זה יתמקד גם בפיתוח יכולות האמפתיה של הפוגע מתוך מטרה לצמצם את ה"נוחות" ואת תחושת הלגיטימציה שהוא חש סביב הפגיעה באחר ורמיסת זכויותיו.

טיפול בסטיות מיניות עשוי לכלול גם טיפול תרופתי מסוגים שונים: טיפול תרופתי המכוון להפחתת הדחף המיני או טיפול תרופתי נוגד דיכאון או חרדה, במידה ואלו נלווים לסטייה המינית.