תפריט נגישות

Reverie - רוורי

לפני כמאה שנים, כאשר פרויד ניסח את העקרונות הטיפוליים החיוניים לקיומו של הטיפול הפסיכואנליטי, הוא התייחס לצורך של המטפל לשהות במצב של "קשב צף": מצב המאופיין בהקשבה נינוחה ותשומת לב "מרחפת" אשר מאפשרת לו לקלוט את המסרים הלא מודעים שבדברי המטופל באופן פתוח.

התיאורטיקן והקלינאי וילפרד ביון הזדהה עם רעיון זה ופיתח אותה למה שכינה Reverie: יכולת לשהות במצב פתוח לקליטת החוויה הרגשית. תרומה מרכזית של ביון בהקשר זה היתה הכללת הרעיון של Reverie במודל ההכלה הקשור הן לקשר הטיפולי והן לקשר הראשוני בין האם לתינוק.

ביון הציע כי Reverie הוא המצב הנפשי בו האם אמורה להיות בעת הטיפול בתינוק הצעיר: מצב בו נפשה פתוחה לקלוט את מצבו הנפשי ואת השלכותיו של התינוק. התינוק, אשר בשלב מוקדם של חייו חווה חלק מתחושותיו וחוויותיו הנפשיות כבלתי נסבלות, מסלק חוויות אלו אל תוך נפשה של האם. כאשר האם מצויה במצב של Reverie, היא מסוגלת לתהליך של הכלה: היא מסוגלת לקלוט את השלכותיו וחוויותיו של התינוק, לעבד ולהתמיר אותן וכך להשיב אותן אל התינוק באופן בו הוא מסוגל לשאת אותן. כך, לדוגמה, כאשר התינוק בוכה מרעב, הנחווה על ידו כפחד מוות, האם קולטת אל תוך נפשה את מצוקתו ומגיבה בדחיפות לצורך שלו בהזנה. מאחר ונפשה בשלה ובוגרת יותר מזו של התינוק, היא מצליחה לחוות את עוצמת מצוקתו אך בו זמנית לחשוב עליה ולהתייחס אליה כאל רעב ולא כאל איום מוות. כך, כאשר היא מגיבה אל התינוק בדחיפות אך מתוך אמונה כי לא ימות, היא מחזירה לתינוק את חוויתו באופן מעובדת ונסבל יותר. כך, התינוק צובר חוויות בהן הוא לומד שוב ושוב כי חוויתו הפנימית אינה הרסנית וכי ניתן לשאת אותה. כתוצאה מכך, עם הזמן הוא מפנים את פונקציית ה-Reverie ומסוגל לשאת יותר ויותר את חוויותיו הרגשיות. לעומת זאת, כאשר נפשה של האם אינה מסוגלת להשתהות במצב של Reverie (למשל, עקב מצב של חרדה מציפה), תהליך זה עלול להשתבש בדרכים שונות. לדוגמה, התינוק יכול "להיתקע" ללא יכולת להיפטר מחוויות בלתי נסבלות ולחוות חרדה מציפה, לפתח מנגנונים פסיכוטיים המכחישים את המציאות הנפשית עקב היותה בלתי נסבלת, או להישאר עם חוויה לפיה לא ניתן להתמודד עם חוויות רגשיות.

כלומר, ביון שילב את רעיון ה-Reverie במודל רחב יותר של הכלה בו התינוק משתמש במנגנון של הזדהות השלכתית כדי לתקשר אל אמו את חוויתו הבלתי נסבלת, והאם המצויה במצב של Reverie המאפשר לה לקלוט ולעבד את חוויתו.

ביון יישם את תפיסת ה-Reverie שלו גם ליחסים הטיפוליים והציע כי גם המטפל אמור להיות במצב של Reverie המאפשר לו לקלוט את השלכות המטופל ולעבד אותן, ובפרט סביב אזורים נפשיים חסרי מילים ובלתי מודעים.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי