תפריט נגישות
חיפוש

Religious couples therapy - טיפול זוגי לדתיים

טיפול זוגי לדתיים מבקש לסייע לבני זוג מהמגזר הדתי לגשר על סוגים שונים של משבר זוגיות ולהתקרב מחדש. על דגשיו של טיפול זוגי לדתיים ואפשרויות הטיפול הקיימות.

לאן פונים?

בני זוג, חילוניים ודתיים כאחד, מתמודדים לאורך השנים עם סוגים שונים של קשיים בזוגיות. במקרים רבים מצליחים להתגבר על הקושי ביחד, בתוך הזוגיות. יחד עם זאת, במקרים רבים בני הזוג נתרמים מעזרתו אדם נוסף, שמהווה גורם חיצוני שפועל לטובת שני בני הזוג. ישנם זוגות דתיים אשר פונים לעיתים לעזרתו של רב או רבנית בקהילה, אשר מעניקים ייעוץ והכוונה בתחומי חיים שונים ומגוונים. במקרים אחרים, או בהמלצת הרב, הזוג פונה לגורם טיפולי מקצועי במסגרת טיפול זוגי לדתיים אשר מתבצע על ידי פסיכולוג או עובד סוציאלימוסמכים. טיפול זוגי לדתיים בדומה למסגרת של טיפול זוגי "רגיל", מלווה את בני הזוג לאורך תהליך שמטרתו להעמיק בשורש הסיבות למחלוקת בין בני הזוג, במטרה להגיע להבנות, לשפר את התקשורת ולחזק את האינטימיות שבין השניים.

בעיות ייחודיות למגזר?

במקרים רבים, טיפול זוגי לדתיים מתייחס לקשיי זוגיות אשר זהים לאלו שמתמודדים עמם זוגות חילוניים. גם כאשר טיפול זוגי לדתיים מתמודד עם מחלוקות אשר מתרכזות למשל בנושאי הלכה וקיום מצוות, במקרים רבים מתגלה כי בשורש המחלוקת טמון קושי בתקשורת הזוגית. במובן הזה, טיפול זוגי לדתיים עשוי להתרכז בנושאים רחבים ומוכרים לציבור כולו. למשל, באופן בו בני הזוג מנהלים מחלוקות. לדוגמא מקרים של שימוש בכעסים שיוצאים משליטה או נטיות להתרחקות והאטמות ברגעי תסכול. במקרים אחרים בני הזוג עשויים להתמודד עם קשיים בתא המשפחתי שלהם, למשל מחלוקות סביב גידול הילדים (אשר לעיתים מצריכים התערבויות כגון הדרכת הורים לסוגיה), הצבת גבולות וחלוקת תפקידים, או בהתמודדות עם מתחים מול משפחות המוצא. מקרים אלו ואחרים נתרמים ממעורבות של מטפל אשר מסייע לשני הצדדים להגיע להבנה עמוקה יותר לגבי האופן שבו הם מגיבים זה לזה, ולמצוא כלים חדשים וקונסטרוקטיביים יותר לתקשר ולהתקרב.

מטפל זוגי? או אולי חילוני?

כאשר שוקלים לפנות למסגרת של טיפול זוגי לדתיים עולה לא פעם התלבטות סביב בחירת המטפל, באשר לעולמו הרוחני והערכי - האם טיפול זוגי לדתיים נתרם מכך שהמטפל הנו אדם דתי, או שמא טיפול זוגי לדתיים אפקטיבי באותה מידה או אפילו יותר כאשר המטפל חילוני? ישנם זוגות אשר מעדיפים לבחור במטפל דתי, למשל מתוך השאיפה כי מטפל אשר בקיא ומזוהה עם ערכי היהדות, גם באשר ליחסים שבינו לבינה, יגלה הבנה עמוקה יותר למצוקות הזוג וייעץ באופן שהולם את ערכי ההלכה. במקרים אחרים ישנה העדפה למטפל חילוני, למשל מתוך שאיפה כי אדם אשר לא מזוהה עם גורמים שונים בקהילה הדתית עשוי לספק פרספקטיבה יותר מאוזנת וניטראלית. נראה שאין תשובה אחידה וכי החשיבות המרכזית במסגרת של טיפול זוגי לדתיים ובטיפול זוגי בכלל היא  שבני הזוג ימצאו מטפל ששניהם חשים בנוח במחיצתו ורוכשים לו אמון.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי