תפריט נגישות

Echolalia - אקולליה

אקולליה היא חזרה אוטומטית על מילותיו של אדם אחר המאופיינת בהיעדר תקשורתיות והיעדר מותאמות לסיטואציה. כך, למשל, כאשר אומר לתינוק צעיר "אור" והתינוק חוזר אחריו - מדובר בחיקוי המהווה חלק חיוני בלמידת ורכישת השפה אך כאשר אב שואל ילד בן ארבע "אתה רעב?" והילד עונה לו "אתה רעב?"- מדובר באקולליה.

אקולליה מופיעה בדרך כלל כסימפטום של הפרעת תקשורת המאפיינת הפרעות התפתחותיות כפיגור, אוטיזם והפרעות נוספות המצויות על הספקטרום האוטיסטי: יכולות התקשורת של חלק מהילדים (והבוגרים) הלוקים בהפרעות אלו פגועות ביותר והשימוש שם עושים בשפה הוא פעמים רבות שימוש סטריאוטיפי ואוטומטי ולא שימוש המכוון להעברת מסר תקשורתי. כמו כן, ילדים אלו מתקשים לא פעם להפנים את חוקי השפה.

למרות שכיחותה של אקולליה בקרב אנשים עם לקויות התפתחותיות, אקולליה עשויה להופיע גם במסגרת תסמונת טורט, סכיזופרניה, קטטוניה, דמנטיה, אפילפסיה ואפזיה. כמו כן, פגיעות מוחיות מסוימות (למשל, לאחר פגיעת ראש או שבץ) עשויה להביא להתפרצות אקולליה.

נהוג להבחין בין שני סוגי אקולליה: אקולליה מיידית ואקולליה מאוחרת.

אקולליה מיידית מתייחסת למצבים בהם האדם חוזר אחר אדם אחר מיד לאחר ששמע אותו- למשל, ההורה שואל את הילד "אתה רוצה שוקו?" והילד עונה "אתה רוצה שוקו?".

אקולליה מאוחרת מתייחסת למצבים בהם האדם חוזר אחרי אדם אחר זמן מה לאחר ששמע אותו. למשל, יום לאחר שהילד נשאל על ידי ההורה האם הוא רוצה שוקו, הילד המתמודד עם אקולליה יכול לגשת גננת ולשאול "אתה רוצה שוקו?".

מלבד מקרים של פגיעות ראש ספציפיות, אקולליה תופיע בדרך כלל כחלק מבעיה תקשורתית או נפשית חמורה יותר ובהתאם, כדי לטפל במצבי אקולליה יש לטפל במכלול קשייו של האדם.


אנשי מקצוע בתחום

הפרעות קשר-PDD