תפריט נגישות
חיפוש

Dysphoria - דיספוריה

דיספוריה מוגדרת כמצב רוח כללי של חוסר שביעות רצון, אי נעימות וחוסר מנוחה. דיספוריה אינה אבחנה פסיכיאטרית בפני עצמה אלא סימפטום ספיציפי הנלווה לקשיים והפרעות רגשיות. בהתאם, מצבי דיספוריה שכיחים במיוחד במצבי דיכאון או חרדות אך מתקיימים גם בהקשרים נוספים.

דיספוריה במצבי דיכאון וחרדה

דיספוריה היא מצב רוח בלתי נעים אשר קל לשער מדוע הוא נלווה למצבי דיכאון וחרדה. דיספוריה מאפיינת הן מצבים של דיכאון קליני הכוללים סימפטומים אקוטיים של יאוש, עצב, היעדר הנאה ועניין, פגיעה בדפוסי האכילה והשינה ומחשבות על מוות, והן במצבי דיסתימיה המתייחסים לסימפטומים דכאוניים מתונים אך ממושכים (למעלה משנתיים). מאחר ומצבי דיכאון אלו מלווים במצוקה רגשית ופעמים רבות אף בירידה תפקודית, דיספוריה נלווית אליהם במקרים רבים. גם מצבי חרדה, אשר הרגש המרכזי בהם אינו עצב אלא פחד ודריכות, מלווה במצבי דיספוריה. זאת מאחר והפרעות החרדה השונות מביאות בדרך כלל לפגיעה בתפקוד, מצוקה, דאגה וחשש מפני הסימפטומים החרדתיים.

דיספוריה מגדרית

דיספוריה מגדרית מופיעה לעיתים במסגרת הפרעת זהות מגדרית ומתייחסת לתחושה ממושכת של חוסר שביעות רצון וחוסר התאמה של אדם למינו. אנשים החווים דיספוריה מגדרית עשויים לתאר תחושה של היותם "גבר כלוא בגוף של אישה" או "אישה שבטעות נולדה גבר", ולהרגיש חוסר נוחות סביב ביצוע התנהגויות תואמות מגדר כלבישת בגדי נשים/גברים, התנהגויות ומחוות גופניות תואמות מגדר ואימוץ תחומי עניין אשר התרבות מבני מינם לאמץ. תחושת דיספוריה מגדרים עשויה להופיע החל מגילאי הילדות המוקדמים ופעמים רבות היא מלווה במצוקה רגשית הנובעת מההתנגשות בין החוויה הסובייקטיבית לסממנים הגופניים ודרישות הסביבה. לדוגמא, דיספוריה מגדרית נוטה לעורר מצוקה רבה בגיל ההתבגרות כאשר מופיעים סממני מין גבריים או נשיים והלחץ הסביבתי "להיות גבר" או "להתנהג כמו אישה" הולך וגדל.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי