תפריט נגישות

Art Therapy - תרפיה באומנות

ציור הוא אחת האומניות הקדומות ביותר, וכבר במערות האדם הקדמון ניתן לראות שרידים של ציורים. טכניקות הציור הלכו והתפתחו לאורך שנות קיומה של האנושות וכך גם תפקידי הציור בפרט והאומנות בכלל: הציורים הקדמוניים נועדו להשפיע על העתיד (ציור ציד מוצלח מנבא הצלחה בציד וכד'), ציורים בתקופות מאוחרות יותר נועדו להעביר מסרים חינוכיים (דתיים, בעיקר) ובהמשך הלכה האומנות הפלסטית והתבססה כבעלת ערך אסתטי ומהנה.

טיפול באומנות מבוסס על ההנחה שהתהליך של יצירת האומנות מאפשר לתקשר ללא מילים ולהביע מחשבות ורגשות. כמו בטיפול פסיכותרפי המטרה היא לאפשר הבנה וצמיחה של העצמי. ההנחה שעומדת בבסיס הטיפול היא שכל אינדיבידואל מסוגל להביע את עצמו בצורה יצירתית, ושהמוצר הסופי המתקבל אינו חשוב אלא התהליך של יצירתו, לכן אין כל צורך בידע קודם או בכישרון על-מנת להשתתף בטיפול. הדגש הוא לא על ההיבט האסתטי אלא על הצרכים הטיפוליים שמבטא המטופל.

מהו טיפול באומנות?

טיפול באומנות הינו תחום חדש ויש ויכוח בין שתי אסכולות מרכזיות על מהותו:

האסכולה הראשונה טוענת שהטיפול עוזר להביע באופן בלתי מילולי מחשבות, רגשות, בעיות והשקפות עולם. על-פי הגדרה זו הטיפול באומנות מקל על התהליך בטיפול פסיכותרפי, והינו חלק ממנו.
האסכולה השנייה רואה את האומנות עצמה כתהליך טיפולי בפני עצמו, מתוך אמונה כי עצם תהליך היצירה, המתבטא בציור, פיסול, צביעה, או תהליך יצירתי אחר הינו בעל סגולות תרפויטיות.

בפועל, הטיפול באומנות משלב את שתי אסכולות אלו- אפשר להביע בעזרת האומנות את מה שאי אפשר במילים, אך לאחר שהתכנים עובדו בצורה אומנותית ניתן לשלב טיפול מילולי. דרך האומנות המטופלים מצליחים לעיתים להביע את עצמם מהר יותר מאשר בצורה מילולית, ולכן ניתן להשתמש בכלי זה כאשר רוצים לפתור בעיות באופן מהיר, או כאשר נדרשת התערבות מהירה. לדוגמא, כאשר יש חשד להתעללות מינית אצל ילדים, עשוי הציור לשקף טראומה זו מהר מכפי שיהיה הילד מסוגל להתוודות עליה. הטיפול מאפשר להתמודד עם טראומות, לפתור קונפליקטים ובעיות ולהעשיר את חיי היום יום.

מהו תפקיד המטפל?

תפקיד המטפל הוא להיות מעורב ביצירה, לעזור ולהקל על המטופל בעת בחירת הפעילות האומנותית. לאחר מכן, אמור המטפל לעזור למטופל למצוא משמעות בתהליך היצירתי ולעבד את התכנים שעלו בעזרת היצירה.

הטיפול באומנות הינו כלי פופולארי בשנים האחרונות, ולא רק מטפלים באומנות משתמשים בו, אלא גם עובדים סוציאלים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, יועצים וכדומה. למרות שלעיתים משתמשים בטיפול באומנות על מנת לבצע הערכות פסיכולוגיות אין מדובר בכלי אובייקטיבי, ואין לצפות מהמטפל לבצע את ההערכה ללא איסוף רקע, מידע , הקשר והסבר של המטופל על ציורו.

למי מתאים טיפול באומנות?

הטיפול באומנות התפתח בשנים האחרונות ורבים פונים אליו על-מנת לטפל בקשיים רבים ומגוונים כאלימות, טראומה, מחלות נפש, ליקויים קוגניטיביים, הזנחה, התעללות, בעיות זוגיות ומשפחתיות, ליקויי למידה, מחלות שונות, אלצהיימר ועוד. כמו כן, טיפול באומנות עשוי להיות כלי טיפולי יעיל לאנשים המעונינים בחקירה עצמית והרחבת החוויה האישית. ניתן לטפל בעזרתו הן בילדים והן במבוגרים במסגרת אישית או קבוצתית.


ביבליוגרפיה

Malchiodi, C.A. (2003). Handbook of art therapy. The Guilford Press: N.Y

תחומי מומחיות:
טיפול באומנות

אנשי מקצוע בתחום

טיפול באומנות