חיפוש

הקבוצה העצמאית - ויניקוט, באלינט ועוד

צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 14/16

מנגנוני הגנה פרימיטיביים: פיצול, הזדהות השלכתית, אומניפוטנציה, אידיאליזציה ומנגנונים נוספים הבאים לידי ביטוי בתסמינים קליניים וביחסים הטיפוליים

גיליון זה יעסוק בקבוצה העצמאית, אך לפני כן, אנו מבקשים לפתוח בהצגת סקירת הכנס להבין בכדי למנוע 4 – הכנס המדעי לחקר האובדנות בישראל 2016.

הסקירה מציעה מבט חשוב על המחקר העדכני בתחום המניעה והטיפול באובדנות.

בנוסף, אנו מביאים את סקירתו של ד"ר נצח גרון את הכנס האדם שמעבר: מורכבות הכאב - כנס מולטידיספלינרי בנושא כאב כרוני, בו טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים תפסו מקום מרכזי.

הקבוצה העצמאית, או הקבוצה האמצעית, הוא כינוי לקבוצת אנליטיקאים שקמה באנגליה בשנות ה-40 והציעה אלטרנטיבה קלינית ותיאורטית חדשנית ומרתקת לתיאוריות הקלייניאנית והפרוידיאנית שעמדו בלב הפסיכואנליזה הבריטית.

הקבוצה כללה אנליטיקאים ותיאורטיקנים בעלי גישות מגוונות ושונות זו מזו, אך מאפייניה המרכזיים היו התרחקות ממודל הדחף הקלאסי ודגש על היחסים הממשיים הנוצרים בין האם לתינוק ובין המטפל למטופל. 

בגיליון זה נביא מקבץ מאמרים אשר מאפשרים התבוננות בכתביהם של כותבים בולטים שנכללו בקבוצה העצמאית. 

אך ראשית, אנו מזמינים אתכם לעיין בסקירת המערכת הקבוצה העצמאית המציעה מבט אל מאפיינה הייחודיים של קבוצה זו.

ככל הנראה, וויניקוט הוא התיאורטיקן הידוע והמוכר שבחברי הקבוצה העצמאית.

עבודתו של ויניקוט היא עשירה ומגוונת בצורה יוצאת דופן, אך "טעימות" ממנה ניתן לקרא במאמרו של Kenneth‏ וויניקוט שאפשר להשתמש בו, במאמרה של Jemstedt מרחב פוטנציאלי - מפגש בין מציאות פנימית לחיצונית, ובסקירתה של נוגה אריאל-גלור את הרצאתו של נוויל סימינגטון וויניקוט, העצמי האמיתי ופסיכוזה.

כמו כן, אנו מזמינים אתכם לעיין במילון מונחי וויניקוט.

תיאורטיקן בולט נוסף בקבוצה העצמאית הוא מייקל באלינט, אשר תרם רבות להבנת מצבים מנטליים ראשוניים ועבודה עם מצבים רגרסיביים.

Ricaud הציג במאמרו את השפעותיו של באלינט על הפרקטיקה והתיאוריה הפסיכואנליטית העכשווית‏.

בנוסף, סקירות המערכת נרקיסיזם ואהבה ראשונית: נרקיסיזם על פי באלינט‏ ו-רגרסיה על פי באלינט‏, מרחיבות על אספקטים ספציפיים של עבודתו.

יישומים קליניים רלוונטיים ניתן למצוא במאמרו של Stewart טכניקה באזורי השבר הבסיסי ורגרסיה.

רעיונותיהם של ויניקוט ובאלינט זכו להכרה ותשומת לב רבה, אך תיאורטיקנים חשובים נוספים שהשתייכו לקבוצה העצמאית זכו לתשומת לב פחותה, ואנו שמחים להביא מעבודתם.

אוגדן מציג במאמר מדוע לקרא את פיירברן? את עבודתו של אחד הכותבים המרתקים ויוצאי הדופן של הקבוצה העצמאית.

כמו כן, אנו מזמינים אתכם לעיין במאמריה של מרגרט ליטל העברה במצבים גבוליים ו-על העברה דלוזיונית, ובמאמרה הקלאסי של פאולה היימן על ההעברה הנגדית, אשר היווה פריצת דרך בהבנת העברה הנגדית והעבודה עמה.