חיפוש

סקירת הכנס האדם שמעבר: מורכבות הכאב

פורסם על ידי ד"ר נצח גורן

בתאריך ה-28.1.2016 נערך במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי כנס מולטידיספלינרי בנושא כאב כרוני וההתמודדות עמו. הכנס נערך על ידי המכון לטיפול בכאב, מערך הרדמה, כאב וטיפול נמרץ.

מפרסום הכנס: "שכיחות התופעה של כאב כרוני הינה 1:6. ההשלכות הנפשיות של כאב זה הן אדירות ומורכבות ופוגשות את כולנו בחדר הטיפולים. יחידת הכאב במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי ליקטה את טובי המומחים בתחום, מתוך מטרה להעשיר את הידע המחקרי והקליני של כל הנוגעים בדבר: פסיכולוגים, רופאים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים וכל העוסקים בנושא."

סקירת הכנס

כשמו, נגע הכנס בהיבטים אישיותיים ופסיכולוגיים שמעבר לאיבר הכאוב.
לשמחתי הרבה, האודיטוריום הגדול בבית החולים היה מלא עד אפס מקום, והכיל משתתפים מתחומים מגוונים שאת כולם מייחד היבט אחד: טיפול באנשים הסובלים מכאב כרוני.

למעשה היה זה הכנס המולטידיסיפלינרי הראשון, ככל הידוע לי, בתחום הכאב, אשר כלל: פסיכולוגים, רופאי כאב, אורטופדים, רפואי משפחה, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, אחיות ועוד.
חשוב לי לשתף, מאחר ו-CBT- תפס מקום מרכזי בכנס.

הרי סיכום קצר עבורכם:
ד"ר סילביו בריל, מנהל מכון הכאב בבית החולים על שם סוראסקי, דיבר ראשון והדגיש את ההיבטים הנפשיים של הכאב והקשר כאב-תודעה.

אחריו, הרצאתי אני (ד"ר נצח גורן), והתמקדתי בדפוס מחשבתי הנקרא: pain catastrophizing. מדובר בדפוס מחשבתי, אשר משפיע יותר מכל פתולוגיה גופנית על חוויית הכאב ועל רמת המוגבלות של המטופל. ההרצאה התמקדה בממצאי מחקרים בנושא (עד כה נערכו קרוב ל-1000 מחקרים בתחום!), ובתיאוריות קוגניטיביות המתמקדות באופן שבו דפוס זה משמר ומזין את חוויית הכאב. בנוסף שמתי דגש על האופן שבו דפוס זה מזין, באופן שלילי כמובן, הפרעות נפשיות, כגון הפרעות חרדה, דיכאון והקשר ל-OCD. כמובן שלאורך כל ההרצאה הושם דגש רב על היבטים קוגניטיביים התנהגותיים, ועל הצורך בטיפול ממוקד ומבוסס מדע.

ד"ר יעקב אבלין, מנהל מרפאת פיברומיאלגיה בבית החולים, הרצה על הכאב השקוף, ובאופן ספציפי על פיברומיאלגיה - מצב רפואי שבו המטופל נראה כלפי חוץ מסודר ומטופח, אך מבפנים סובל (ועל כן, הכאב השקוף...). ד"ר אבלין, רופא מוביל בתחום, הדגיש גם הוא, את הצורך בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, כחלק מהקו הטיפולי הראשון (1st line of treatment) בפיברומיאלגיה.

אחריו, עלה להרצות מר רן שורר, פסיכולוג שיקומי, והציג באלגנטיות האופיינית לו, פרוטוקול CBT לפיברומיאלגיה, המאופיין בכר נרחב של התערבויות קוגניטיביות והתנהגותיות ומשלב גל שני ושלישי של CBT.

ד"ר שאולי לב רן, מנהל היחידה לתחלואה כפולה, נתן הרצאה מאלפת על ההתמכרות הכי לא מדוברת - ההתמכרות למשככי כאבים. ד"ר לב רן הסביר כיצד אדם נורמטיבי לחלוטין עשוי למצוא עצמו מכור למשככי כאבים על לא עוול בכפו, וכיצד כחלק מהליך הגמילה הוא עשוי למצוא עצמו בין נרקומנים המכורים לסמים קשים ולא חוקיים. גם בהרצאה זו הושם דגש רב על הצורך בטיפול נפשי הכולל MI ו-CBT.

בהמשך ד"ר נאוה לויט בן נון, מנהלת מרכז סגול למח ותודעה ומכון מודע למיינדפולנס מהבינתחומי, דיברה על היבטים יישומיים בנושא חקר המח, כאב כרוני ומיינדפולנס. הרצאתה כללה בנוסף לחומר מחקרי מרתק, גם תרגול.

לבסוף, גל נוימן, חוקרת כאב מאוניברסיטת בן גוריון, דיברה על האקו-פסיכולוגיה של הכאב בתחום הכאב ואף הציגה ממצאים מחקריים מרתקים של חוקרים ישראליים מובילים בתחום, כולל פרופ' גולן שחר (שלצערי הרב לא התאפשר לו להשתתף בכנס). הרצאתה אף כללה מידע מרתק לגבי הקשר בין החמרת המצב הביטחוני בארץ והחרפת חוויית הכאב של ישראלים באזורים הנתונים למתקפות טילים, כמו גם על הקשר בין מצבו הנפשי של חולה הכאב והאופן ('הפסימי') בו הוא נתפס על ידי הרופא המטפל.

לסיכום, הכנס נגע בהיבטים רבים ומגוונים הקשורים לנפש האדם הכאוב וסביבתו. היה בהחלט מספק לראות כיצד כל אחד מהמרצים, הדגיש את חשיבות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, כחלק בלתי נפרד מהספקטרום הטיפולי, באנשים הסובלים מכאב כרוני. תודה לכל חברי איטה הרבים שהגיעו. ובשאיפה לכנס נוסף בשנה הבאה.

  • סקירת יום העיון מורכבות הכאב 2018 >>

  • סיקורי כנסים וימי עיון נוספים >>

על המחבר - ד"ר נצח גורן

ד"ר נצח גורן הינו פסיכולוג רפואי קוגניטיבי התנהגותי, אחראי על המערך הפסיכולוגי, מכון כאב, איכילוב. מנהל המכון לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי בהפרעות חרדה וכאב כרוני.
לכניסה לאתר של ד"ר נצח גורן לחצו כאן.