תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Sexual Asault - תקיפה מינית

אנחנו פותחים עיתון ונאנחים למראה כתבה נוספת על ילד שנפל קורבן לתאוותיו של פדופיל סדרתי, על נערה שנאנסה באכזריות על ידי קרוב משפחה ועל בכיר שהורשע בהטרדה מינית של עובדות במשרדו. שכיחים ככל שיהיו מקרים אלו בתקופתנו, תחושת הזעזוע הנגרמת לנו למשמע המעשים האכזריים, האלימים והנצלניים, לעולם אינה שוככת. מיהם הקורבנות העומדים מאחורי כתבות קשות אלו? מה עובר על אותם נפגעי תקיפה מינית, ואילו התערבויות טיפוליות עשויות לסייע?

מהי תקיפה מינית?

תקיפה מינית מתייחסת למגוון פעולות בעלות אופי מיני אשר מתבצעות ללא הסכמתו של אחד הצדדים ובמטרה להביא לגירויו או סיפוקו של התוקף. תקיפה מינית מתייחסת למעשי אונס, מעשי סדום (החדרת איבר מין או חפץ לפי הטבעת), מעשים מגונים (תקיפה מינית שאינה כוללת חדירה), הטרדה מינית מילולית, הפעלת לחץ לקיום מגע מיני, התערטלות או הפעלת לחץ להתערטלותו של הצד השני. קורבנות התקיפה המינית עשויים להיות נשים, גברים, ילדות וילדים- החל מגיל 15 חודשים ועד לזקנה, אך נשים בגילאי 16-24 הן הנמצאות בסיכון המשמעותי ביותר להפגע.


  • התמודדות עם תקיפה מינית -
    יש עם מי לדבר
  • עברת תקיפה מינית? אלו המקומות שיוכלו לסייע לך
  • מאחורי הדלת הסגורה: פגיעות מיניות בין אחאים

בספרות המקצועית נהוג להבחין בין שני סוגי אלימות מינית: תקיפה מינית המתבצעת על ידי אדם זר (למשל, גבר המתנפל על אישה ברחוב) ותקיפות המתבצעות על ידי אדם המוכר לקורבן, כקרוב משפחה, שכן, בייביסיטר או חבר לכיתה. תקיפות מהסוג הראשון הן בדרך כלל אלימות בעוד שבתקיפות מהסוג השני נעשה פעמים רבות שימוש לאו דווקא באלימות פיסית אלא באלימות פסיכולוגית המתבטאת באיומים ("אם לא תשכבי איתי אספר לכולם מה כבר עשינו"), לחץ פסיכולוגי ומניפולציות ("את יודעת שזה מתוך אהבה, את הבת האהובה עלי"), הבטחת טובות הנאה וטשטוש משמעויותיה של התקיפה המינית ("כולם עושים את זה"; "גם את רצית את זה, נכון? אחרת לא היית מתלבשת ככה").  

פעמים רבות בוחרים נפגעי התקיפה המינית שלא להתלונן מתוך בושה, אשמה, חשש מחוסר אמון ומסטיגמה או עקב איומי התוקף להחמיר את הפגיעה או להרחיב אותה לבנות משפחה נוספות אם תתלונן המותקפת. כמו כן, תקיפה מינית המתבצעת במסגרת המשפחתית מלווה פעמים רבות באיומים של התוקף לגבי תוצאות התלונה: "את רוצה להרוס את המשפחה, שאמא והאחיות שלך ישארו בלי פרנסה?"; "אם תתלונני נוציא אותך לפנימייה"; "את גרמת לי לעשות את זה, ועכשיו את רוצה שאני אלך לכלא?".

השפעות התקיפה המינית

לא קל ואולי אף בלתי אפשרי לתאר במאמר יחיד את השפעותיה של התקיפה המינית, אשר מחלחלות כמעט לכל היבטי החיים- הרגשיים, הגופניים, הקוגניטיביים והבין אישיים. האופן בו משפיעה התקיפה המינית על חיי הקורבן קשור בהיבטים רבים כאופי התקיפה, גיל הקורבן, משך התקיפה (חד פעמית או מתמשכת), תגובות הסביבה כאשר התגלתה ההתעללות המינית (למשל, הכחשה של האם והאשמת הבת בשקר או תמיכה בה וניתוק הקשר עם האב הפוגע) ועוד. למרות הקושי בתחימת וחלוקת השפעותיה של התקיפה המינית, ניתן להצביע על הבדלים מהותיים בין תקיפה מינית בילדות לבין תקיפה מינית בבגרת.

תקיפה מינית בבגרות

תקיפה מינית בבגרות עשויה להתבצע הן בגברים והן בנשים, והשפעותיה דומות. אונס של גברים מתבצע במרבית המקרים על ידי גברים אחרים, במסגרת מוסדית סגורה כבית סוהר, ואילו תקיפה מינית של נשים עשויה להתבצע על ידי אדם זר או על ידי אדם מוכר, בדרך כלל בן זוג זמני או קבוע. תקיפה מינית של נשים על ידי אדם מוכר עשויה להתבצע במסגרת דייט או על ידי בן זוג, כחלק ממערכת יחסית אלימה או מתעללת. כאשר התקיפה המינית מתבצעת על ידי אדם זר, במרבית המקרים יהיה מדובר בתקיפה אלימה המתבצעת בבית האישה או בקרבתו.

תקיפות מיניות בבגרות מביאות לתחושות של השפלה, חוסר אונים, אשמה, פחד, כאבים פסיכוסומטיים וקשיים בתפקוד המיני, אשר עשויים להמשך גם כשנה וחצי לאחר האירוע.  בחלק גדול מן המקרים  מתפתחת תסמונת פוסט טראומטית הכוללת סימפטומים חודרניים (זכרונות, פלשבקים), נטייה להמנעות מהיבטים המזכירים את האירוע (למשל, המנעות מיחסי מין או מהליכה לבד ברחוב), עוררות ודריכות יתר.

תקיפה מינית בילדות

השפעותיה האכזריות של התקיפה המינית הופכות הרסניות פי כמה כאשר הן מתבצעות בתקופת הילדות, בה האישיות עדיין מתגבשת והילד/ה עדיין אינו מחזיק באסטרטגיות יעילות דיין להתמודדות עם אירוע טראומטי בקנה מידה זה. השפעותיה של תקיפה מינית חד פעמית עשויות להיות דומות להשפעותיה בבגרות, אך פעמים רבות נופלים ילדים קורבן דווקא לתקיפות מיניות מתמשכות המתבצעות על ידי בן משפחה או אדם קרוב לילד, אשר בדרך כלל הוא בעל סמכות עבורו (שכן, בייביסטר, מדריך). תקיפות מיניות מסוג זה מביאות במקרים רבים ל'פוסט טראומה מורכבת' אשר קשורה בהפרעות פסיכיאטריות בבגרות, הפרעות אכילה, שימוש בחומרים פסיכואקטיביים, פגיעה עצמית ואובדנות והדרדרות לפשע וזנות.

גם מעבר לפחד והכאב הפיסי אותם חווים נפגעי תקיפה מינית בילדות, קל להבין באופן אינטואיטיבי מדוע השפעותיה של התקיפה המינית בילדות הן הרסניות כל כך. הילד נפגע במרבית המקרים על ידי האדם בו הוא בוטח, וכך מתערער אמונו הטבעי בבני האדם ויכולתו ליצור קשרים בין אישיים נפגעת באופן דרמטי. כמו כן, ההתעללות הממושכת משבשת את התפתחות הזהות התקינה: ילדה עשויה ללמוד להכיר את עצמה כפתיינית, טיפשה ואשמה ולפתח תחושה בסיסית של חוסר ערך עצמי וסלידה מהגוף. פגיעה אקוטית אך שכיחה בתהליך גיבוש הזהות מתרחשת עקב השימוש במנגנונים דיסוציאטיביים. כאשר הסבל גדול מנשוא, הילד/ה מנתק עצמו באופן נפשי מהנעשה לגופו, ועם הזמן מתקבע השימוש במנגנונים דיסוציאטיביים אלו. שימוש זה אינו מאפשר יצירת זהות אישית לכידה ואף קשור בפגיעה עצמית ושימוש בסמים ואלכוהול. בקצה הרצף של המנגנונים הדיסוציאטיביים נמצאת הפרעת האישיות מרובת הפנים, בה האדם מחזיק במספר זהויות אשר אינן מודעות זו לקיומה של זו.  

טיפול בנפגעי/ות תקיפה מינית

לאור השפעותיה הקשות הרבות של התקיפה המינית, לא פלא שרבים מהקורבנות נזקקים לטיפול ממושך. כאשר קורבן התקיפה הוא אדם בוגר בעל אישיות יציבה ומערכת תמיכה חזקה, עשוי טיפול פסיכולוגי להביא לשיפור משמעותי ומהיר יחסית. הטיפול יעסוק, בהתאם לצרכיה הספיציפיים של המטופלת, בהתמודדות עם הסימפטומים הפוסט טראומטיים ובשיקום תחושת הביטחון, היכולת והערך העצמי. בחלק מן המקרים יתווסף אף טיפול מיני אשר יכוון לשיקום היכולת ליהנות מיחסי מין תקינים.

כאשר מדובר בטראומה מורכבת אשר נובעת מתקיפה מינית ממושכת בילדות, הטיפול עשוי להיות מורכב וממושך הרבה יותר. בדומה לטיפול במבוגרים הטיפול יתמקד בנטרול סימפטומים פוסט טרואמטיים וחזרה לתפקוד תקין, אך בו זמנית תיערך עבודה מקיפה סביב עיבוד האירועים הטראומטיים, שיקום היכולת לתת אמון ואינטגרציה של הזהות העצמית. במקרים רבים ילווה הטיפול הפרטני בילד גם בטיפול משפחתי אשר יקנה להורים מיומנויות להתמודדות עם הפגיעה ויכוון לשיקום היחסים המשפחתיים במידה ואחד מבני המשפחה היה מעורב בפגיעה המינית, למשל, גם כאבר האב הפוגע מורחק מהמשפחה עדיין עשויה המערכת המשפחתית להתמודד עם רגשות קשים של כעס, אשמה וחוסר אמון.

חשוב להדגיש כי טיפול לאחר תקיפה מינית הוא חיוני, וככל שהטיפול ניתן קרוב יותר למועד הפגיעה, כך גדל הסיכוי לצמצם נזקים אישיותיים, רגשיים והתנהגותיים מצטברים.


ביבליוגרפיה

השלכות נפשיות ארוכות טווח בנשים נפגעות תקיפה מינית/ ענת גור, אתר מכון "אנימה" פסיכותרפיה לנשים.

הערכה ראשונית של מימדי ומאפייני החשיפה לאלימות מינית בקרב נשים בישראל/ אביגיל מור, אתר איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (2007) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition.

אנשי מקצוע בתחום

פגיעה מינית