תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Rehabilitation Psychologist - פסיכולוג שיקומי

פסיכולוג שיקומי הוא איש מקצוע אשר סיים תואר שני לפחות בפסיכולוגיה והתמחה בתחום השיקומי.  במסגרת תפקידו הפסיכולוג השיקומי מסייע לאנשים הסובלים ממגבלות שונות לתפקד באופן תקין ככל האפשר, להשתלב במערך החברתי- תעסוקתי, להתמודד רגשית עם המצוקות והאובדנים המלווים את המגבלה ולטפל במצוקות הנפשיות הנלוות להתמודדות עם מגבלות מסוגים שונים. הפסיכולוג השיקומי מתמחה באבחון, ייעוץ וטיפול המסייעים לאנשים המתמודדים עם מגבלות המתעוררות בעקבות אירועים רפואיים, טראומות, בעיות נפשיות וכן הלאה: במסגרת עבודתו מסייע הפסיכולוג השיקומי לאנשים הסובלים מנכויות (עיוורון, שיתוק וכד'), מחלות הפוגעות בתפקוד (סוכרת, מחלות לב, אפילפסיה), קשיים נפשיים (סכיזופרניה, הפרעות אישיות) וקשיים הנובעים ממגבלות חברתיות כהתמכרויות, עבריינות וכן הלאה.

במסגרת הטיפול מעריך הפסיכולוג את מגבלותיו ויכולותיו של האדם, צרכיו וקשייו הנפשיים ומערכות התמיכה העומדות לרשותו ופועל להשגת יעדים נפשיים, התנהגותיים, ריגשיים ותיפקודיים באמצעות הטיפול. במקרים רבים מלווה הטיפול באדם הפגוע בהדרכה ותמיכה של בני המשפחה ובהכוונה למציאת מסגרות העשויות לסייע לאדם (למשל, הפנייה לפיסיותרפיה, לביטוח לאומי וכן הלאה).

מרבית הפסיכולוגים השיקומיים מציעים את שרותיהם במסגרות שיקומיות ובבתי חולים. המפגש במרכזי השיקום ממוקד במגון ההיבטים של התמודדות עם הקשיים תוך חזרה לשגרת חיים, בעוד שהמפגש בבית החולים ממוקד בעיקר בליווי ראשוני בהתמודדות עם המשבר, באבחון, בבנית תוכנית טיפולית שיקומית ובהכנה לבאות. 

למשל, במקרה של אדם הסובל מפגיעת ראש אליה נלווים קשיים וליקויים קוגניטיביים, ריגשיים ותפיקודיים, הפסיכולוג השיקומי בביה"ח יבצע איבחון נוירופסיכולוגי, יבנה עם צוות רב מיקצועי תוכנית טיפול, ישתתף בניסוח המלצה לגבי מקום השיקום, יקיים התערבות במשבר ויכין את האדם שנפגע ואת משפחתו להתמודדות עם הפגיעה והשלכותיה. גם במסגרת השיקומית הפסיכולוג השיקומי מבצע איבחונים, בונה תוכנית טיפוליות בצוות רב מיקצועי, אך העבודה האישית והמשפחתית, הטיפול הנפשי, הקוגניטיבי וההתנהגותי והתמודדות  עם סוגיות של הסתלגות והשתלבות הם ארוכי טווח.


תחומי מומחיות:
התמודדות נפשית עם מחלה

אנשי מקצוע בתחום

התמודדות נפשית עם מחלה