תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Movement Therapy - טיפול בתנועה

דימוי הגוף שיש לאדם לגבי עצמו הינה סוגיה עתיקה וחשובה בתחום הפסיכולוגיה. המשמעות של דימוי גוף נחקרה רבות, מתוך ההנחה שקיים קשר בין הגוף והנפש ושדימוי הגוף הוא חלק דומיננטי מתפיסת העצמי.

ההנחה העומדת בבסיס הטיפול בתנועה היא שדימוי הגוף שלנו נוצר ע"י התנועה שלנו במרחב. למעשה, מדובר בקשר הדדי בו דימוי הגוף משפיע על התנועה של האדם, ויכולת התנועה של האדם משפיעה על דימוי הגוף. הנחה נוספת העומדת בבסיס הטיפול בתנועה היא שתנועות ומחוות הגוף הם כלי תקשורתי אשר ניתן לבטא בעזרתו רגשות. אין כל צורך בכישרון או בידע על-מנת לקחת חלק בטיפול, מכיוון שהמטרה אינה יצירת ריקוד אומנותי, אלא התהליך אשר עובר המטופל לכל אורך הטיפול.

מהו טיפול בתנועה?


טיפול בתנועה עשוי להתרחש במתכונת אישית או קבוצתית. אחת המטרות העיקריות של הטיפול בתנועה היא יצירת דימוי גוף חיובי: במהלך הטיפול בתנועה מתנסה האדם בחשיפה לתנועות אשר אינן חלק מהרפרטואר התנועתי הטבעי שלו. טווח התנועות החדש שלומד המטופל משפיע על האופן בו הוא תופס את גופו ועוזר לו לפתח מודעות כלפי הגוף. מכיוון שקיים קשר בין דימוי הגוף לבין תפיסת העצמי, המודעות כלפי הגוף גורמת לפתח מודעות כלפי העצמי ולחוות ממדים חדשים של האישיות.

בדומה לשאר הטיפולים באומנות, בעזרת הטיפול בתנועה ניתן לעיתים להביע רגשות וחוויות בדרך שונה וייתכן שאף קלה יותר מאשר באופן ורבלי. כמו כן, בתנועה עצמה יש אלמנטים מרגיעים, אשר עוזרים לנו לפתור בעיות בצורה יעילה. המטרה של הטיפול היא לאפשר למטופל להרגיש בנוח לבטא את רגשותיו בעזרת תנועה: עם הזמן המטופל לוקח סיכונים ורוכש בטחון בתנועותיו המקנה לו את היכולת לבטא את רגשותיו בתנועה, ובהמשך לשלב בטיפול עיבוד מילולי של רגשותיו.
כאשר הטיפול נעשה כחלק מקבוצה ניתן גם לפתח את היכולת הבין-אישית על-ידי למידת גבולות העצמי והאחר, יצירת שיתוף פעולה בין חברי הקבוצה וכד'.

הטיפול הנפוץ ביותר של טיפול בתנועה הוא הטיפול בריקוד אך כל פעילות המערבת תנועה יכולה להילקח בחשבון,כגון משחק עם כדור, משחקי תפקידים, יצירת תנועות גסות, מאולתרות או מובנות וכן הלאה.

למי מיועד הטיפול?

רבים פונים לטיפול בתנועה, וניתן להתמודד בעזרתו עם מגוון בעיות והפרעות כשבץ, דיכאון, פוסט טראומה, הפרעת אישיות דיסוציאטיבית ועוד. הטיפול מתאים הן לילדים והן למבוגרים ואוכלוסיית היעד של הטיפול היא שונה ומגוונת.


ביבליוגרפיה

Erfer.T & Ziv,A .(2006). Moving toward cohesion: Group dance/movement therapy with children in psychiatry. The Arts in Psychotherapy 33, 238-246.

תחומי מומחיות:
טיפול בתנועה

אנשי מקצוע בתחום

טיפול בתנועה