תפריט נגישות

Somatoform Disorders - הפרעות סומאטיות

סומא היא המילה היוונית לגוף ומכאן שמן של ההפרעות הסומאטיות, המתאפיינות בסימפטומים הקשורים לגוף. הלוקים בהפרעות מתלוננים על כאבים וליקויים בגוף , אשר אין להם גורמים גופניים ידועים, או שיש פער גדול בין הסבל שההפרעה הגופנית אמורה לגרום לבין תלונותיו הקשות של החולה.

חמש ההפרעות הסומאטיות המרכזיות

הפרעת סומאטיזציה: הפרעת סומאטיזציה מתאפיינת בריבוי תלונות על סימפטומים גופניים, אשר אינם יכולים להיות מוסברים מבחינה פיזיולוגית. ההפרעה מתחילה בדרך-כלל לפני גיל 30.
הפרעה קונברסיבית: ההפרעה הקונברסיבית (הפרעת המרה) מתבטאת בפגיעה בתפקוד של איברים בגוף, למרות שאין פגיעה גופנית באיבר עצמו, במערכת העצבים המרכזית או ההיקפית, או ברקמה.
הפרעת הגוף הדיסמורפית: הפרעת הגוף הדיסמורפית מתבטאת בכך שהלוקים בה משוכנעים שחלק בגופם פגום או מכוער ופוגם קשות בהופעתם החיצונית, למרות שהופעתם החיצונית נורמאלית לגמרי.
הפרעת הכאב הסומטופורמית: הפרעת הכאב הסומטופורמית מתאפיינת בתחושה חזקה ומתמשכת של כאבים ללא סיבה גופנית ידועה.
היפוכונדריה: ההיפוכונדרייה מתבטאת בדאגה ועיסוק מוגזמים בבריאות הגוף.

שכיחות ההפרעות

שכיחות ההפרעות משתנה בין ההפרעות השונות, אך מלבד היפוכונדרייה שאר ההפרעות שכיחות יותר אצל נשים מאשר גברים.

גורמים להפרעות

לכל הפרעה יש את הגורמים הייחודיים לה. יחד עם זאת, בכל ההפרעות קיים גורם פסיכולוגי משמעותי.

טיפול

הפרעות סומאטיות עלולות לגרום למצוקה רבה ולפגיעה בתפקוד החברתי והתעסוקתי ולכן חשוב לטפל בהן בהקדם. לכל הפרעה יש להתאים את שיטת הטיפול היעילה ביותר עבורה. יחד עם זאת, תוארו הצלחות טיפוליות ברוב ההפרעות הסומאטיות בעזרת טיפול פסיכותרפי פרטני או קבוצתי, בהתאם לסוג ההפרעה. בנוסף לכך, בחלק מההפרעות תוארו הצלחות טיפוליות אשר שילבו טיפול תרופתי.


ביבליוגרפיה

אליצור, א. טיאנו, ש. מוניץ, ח. נוימן, מ. (1995), פרקים נבחרים בפסיכיאטריה. הוצאת פפירוס.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1997) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, eighth edition.

אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה