תפריט נגישות
חיפוש

פורום פסיכולוגיה

 • נכתב ע"י ירדן ב - 08/02/2020 16:42:10

  שלום,

  במהלך משבר קשה במהלך החיים האישיים שלי, מבלי להתכוון התפתח איזשהו מנגנון של הרס עצמי.
  מבחורה מטופחת, לפתע מצאתי את עצמי מוזנחת, שיער ארוך הפך לקצר, בגדים נשיים הפכו לבגדים מרושלים, הקוסמטיקאית כבר מזמן לא אחת מאנשי הקשר שלי ואני כבר לא מי שהייתי.
  גם אם הביטחון העצמי שלי היה נמוך יחסית כל לאורך החיים, פתאום שמתי לב שאני גם לא מסוגלת להסתכל על עצמי במראה וכנראה שגם אחרים כבר לא.
  אני מסתכלת על תמונות שלי מהעבר, אפילו רק מלפני שנתיים שלוש שנראיתי יחסית טוב ומושקעת ועכשיו אני לא מזהה את עצמי.
  אחרי טלטלה נוספת, ניסיתי לאסוף את עצמי מחדש ואני מבינה שנדרשת עבודה עצמית גדולה מאוד כדי להחזיר את המראה החיצוני שהרסתי בידיים שלי.
  לפעמים אני גם מרגישה שהכוחות האנרגטיים שלי אוזלים ושיש בלבול גדול שמונע ממני להתקדם.
  אני כבר לא יודעת אם זה חוסר הביטחון, הדימוי העצמי שנפגע, המראה החיצוני או הכל ביחד שגם קצת מונעים ממני להתקדם.
  אני רק רוצה לשאול אם הרס עצמי הוא ביטוי למשהו מסוים? יש סיבה שיש כאלה שיהרסו וישחיתו את המתנה הטבעית הטובה ביותר שהם קיבלו?
  לפעמים אני חושבת שלא אוכל לחזור למי שהייתי.

  תודה מראש ושבוע טוב.

  תשובה: הרס עצמי בתקופת משבר
  נכתב ע"י ליטל פלג ב - 09/02/2020 21:56:51

  שלום ירדן.


  הרס עצמי, על כל דרכי הביטוי שלו, הוא התרחשות משמעותית מאוד, ובפרט כאשר ההרס העצמי מחובר למשבר וסבל נפשי כפי שאת מתארת. להרס עצמי כדאי להקשיב בדרך כלל כמו לתוכן, סיפור נפשי, המספר לאדם על עצמו דבר מה מהאזורים הפחות מודעים וידועים של הנפש. כך, למשל, הרס עצמי עשוי לספר על אזורים של שנאה עצמית, על חוויות עבר של פגיעה בגוף או בנפש וכן הלאה. לאור זאת, הדרך להתמודד עם הרס עצמי היא בדרך כלל פנייה לטיפול פסיכולוגי בו ניתן להקשיב לסיפור שמאחורי ההתנהגות, להקנות לה משמעות ולעבד אותה. במרבית המקרים השיח הטיפולי סביב התנהגויות ההרס העצמי מסייע גם בתהליך הפרידה מהן וגם בהיבטים רגשיים נוספים המושפעים מההיבטים הלא מודעים שגרמו להרס העצמי. מאחר ואת מתארת תקופה ממושכת של התנהגות שאת חווה כהרסנית ובעלת השפעות שליליות, נשמע לי שכדאי לשקול פנייה לטיפול באוריינטציה פסיכודינמית.


  ליטל


  תוכלי לקבל כאן רשימה של אנשי מקצוע שמתמחים בטיפול פסיכודינמי להייעצות ובחינת טיפול

אנשי מקצוע ומכונים