תפריט נגישות
חיפוש

פורום פסיכולוגיה

 • נכתב ע"י רעות ב - 09/12/2019 07:06:27

  מה זו בעצם דיסוציאציה ממושכת וכיצד היא באה לידי ביטוי בחיי היומיום? האם יש קשר בין ההפרעה למחשבות טורדניות וספקות? האם ניתן לרפאה גם ללא תרופות?

  תשובה: ניתוק ודיסוציאציה
  נכתב ע"י ליטל פלג ב - 09/12/2019 10:08:39

  שלום רעות.


  דיסוציאציה היא מצב של נתק מהתודעה אשר יכול לבוא לידי ביטוי בדרגות חומרה שונות: החל מ"דיסוציאציה נורמלית" הקוראת לכולנו כאשר אנחנו מבצעים פעולה אוטומטית (למשל, נוהגים ולא שמים לב לדרך המוכרת לנו), דרך ערפול מסוים ועד למצב של נתק מוחלט מהתודעה, בו האדם מאבד פרקי זמן שלמים בהם אינו זוכר מה קרה לו (למשל, מצב בו אדם מוצא עצמו במקום מסוים מבלי לדעת איך הגיע לשם). דיסוציאציה על רמותיה השונות מתרחשת בדרך כלל כאשר האדם מתמודד עם תוכן נפשי בלתי נסבל אשר הנפש מנסה להימנע ממגע איתו. אין קשר ישיר בין דיסוציאציה למחשבות טורדניות, אם כי קשיים רגשיים נוטים ללכת יחד כך ששני המצבים עשויים להתקיים אצל אותו אדם. 


  ניתן להתמודד עם דיסוציאציה ללא תרופות, באמצעות טיפול פסיכולוגי בו המטפל מסייע לאדם להיות במגע עם התכנים מהם הוא מתנתק וכך, לאט לאט, לא להזדקק עוד לנתקים אלו. בהתאם, במידה ואת מרגישה שאת מתמודדת עם נתק דיסוציאטיבי ברמה זו או אחרת אני ממליצה לפנות טיפול בהקדם.


  ליטל

אנשי מקצוע ומכונים