תפריט נגישות

פיגור שכלי

פיגור שכלי הוא שם כולל לקבוצת הפרעות התפתחותיות מולדות אשר מאופיינות ברמת משכל נמוכה מהממוצע הפוגעת באופנים שונים וברמות חומרה שונות בתפקודו של האדם בהיבטי חיים שונים. פיגור שכלי נובע במרבית המקרים מפגיעה מולדת במערכת העצבים, כאשר ככל שרמת הפגיעה חמורה יותר, כך האדם יסבול מרמת פיגור שכלי עמוקה ומגבילה יותר. פגיעות אלו במערכת העצבים עשויות לנבוע מגורמים שונים שביניהם תסמונות כרומוזומליות שונות (למשל, תסמונת ה-X השביר או תסמונת דאון), סביבה רחמית לקויה (אלכוהוליזם או תת תזונה של האם במהלך ההיריון) וסיבוכי היריון הנובעים מווירוסים, זיהומים וכן הלאה. פיגור שכלי אינו ניתן לריפוי, אך כיום ידוע כי טיפול מתאים, מוקדם ככל האפשר, יכול לסייע במימוש מלוא הפוטנציאל האינטלקטואלי והתפקוד של האדם המתמודד עם פיגור שכלי. מאחר ומצבי פיגור שכלי עשויים להתבטא בסימפטומים שונים וברמות חומרה שונות, הטיפול באנשים המתמודדים עם פיגור שכלי עשוי להיות מגוון ביותר, כאשר הדגש הוא על התאמת הטיפול לקשיים הספציפיים איתם האדם מתמודד. להלן מגוון שיטות טיפול אשר תורמות פעמים רבות לאנשים המתמודדים עם פיגור שכלי.

אנשי מקצוע בתחום פיגור שכלי

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום פיגור שכלי

פיגור שכלי
דימוי עצמי מיני ואנשים עם נכויות התפתחותיות
פיגור שכלי
עצות להורים לילדים עם מוגבלויות בזמן מגפת וירוס הקורונה
עצות להורים לילדים עם מוגבלויות בזמן מגפת וירוס הקורונה

ריפוי בעיסוק לבעלי פיגור שכלי

התפתחותם של תינוקות וילדים עם פיגור שכלי מעוכבת פעמים רבות, ולא פעם הם זקוקים לעזרה ברכישת מיומנויות מוטוריות ותפקודיות אשר ילדים אחרים רוכשים באופן טבעי. ריפוי בעיסוק לבעלי פיגור שכלי מסייע בגירוי המוטיבציה של הילד לפעולה, ברכישת מיומנויות בסיסיות בהן הוא מתקשה (זחילה, הליכה, אכילה עצמאית, קשירת שרוכים וכן הלאה) ובמתן הדרכת הורים שתסייע להורים לעודד את הילד לתפקוד עצמאי ככל האפשר. יש לציין כי ריפוי בעיסוק לבעלי פיגור שכלי מתאים לא רק לילדים אלא גם לבוגרים אשר מיומנויותיהם התפקודיות לקויות. ריפוי בעיסוק עשוי לסייע הן לבוגרים עם פיגור שכלי אשר לא רכשו מיומנויות תפקודיות בצעירותם והן למתבגרים ובוגרים אשר מעוניינים להרחיב את יכולותיהם התפקודיות ולהתמודד עם אתגרים חדשים (למשל, יציאה לעבודה, נסיעה עצמאית באוטובוס וכן הלאה).

קלינאות תקשורת לבעלי פיגור שכלי

רבים מהילדים המתמודדים עם פיגור שכלי מתקשים לרכוש מיומנויות שפתיות תקינות, כאשר חומרת הקשיים נוטה להשתנות בהתאם לחומרת הפיגור. טיפול באמצעות קלינאות תקשורת מסייע ברכישת שפה, עידוד המוטיבציה לדיבור, למידת קודים חברתיים של דיבור ובמקרים בהם הילד סובל ממגבלה שפתית חמורה ביותר- גם רכישת מיומנויות תקשורת חליפית (למשל, שימוש בלוח תקשורת אשר מאפשר לילד להביע את עצמו באמצעות הצבעה על תמונות).

טיפול התנהגותי לבעלי פיגור שכלי

טיפול התנהגותי לבעלי פיגור שכלי מתאים בעיקר לגילאי הילדות, כאשר הצוות המטפל ומשפחת המטופל בונים תכנית התנהגותית אשר מבוססת על חיזוקים חיוביים המעודדים רכישת מיומנויות תפקודיות ובין אישיות מותאמות ויעילות. טיפול התנהגותי לבעלי פיגור שכלי עשוי לכלול רכיבים שונים ולסייע למטופל לרכוש מגוון רחב של מיומנויות, החל מאכילה ורחצה עצמאיות, דרך שליטה בכעסים ועד להתנהגות חברתית מותאמת.

טיפול תרופתי לבעלי פיגור שכלי

טיפול תרופתי לבעלי פיגור שכלי אינו מכוון לטיפול בפיגור בפני עצמו, אלא בבעיות הנלוות לו. חלק מהמתמודדים עם פיגור שכלי (אך בהחלט לא כולם!) עשויים לסבול מבעיות התנהגות, חרדה, דיכאון או קשיים רגשיים נוספים. במצבים אלו, טיפול תרופתי המכוון לסימפטום הספציפי עשוי להקל הן על המטופל עצמו והן על בני משפחתו.

טיפול פסיכולוגי לבעלי פיגור שכלי

בעבר, טיפול לבעלי פיגור שכלי התמקד בהיבט התפקודי-שיקומי בלבד אך בשנים האחרונות התרחבה ההכרה בכך שאנשים המתמודדים עם פיגור שכלי, ובפרט עם פיגור שכלי קל, יכולים להיתרם גם מהתערבויות פסיכותרפויטיות. טיפול פסיכולוגי לבעלי פיגור שכלי יצטרך כמובן להיות מותאם למגבלותיו וצרכיו של המטופל, אך יוכל לסייע לו בהתמודדות עם התנהגויות בלתי רצויות (למשל, כעסים), עם חרדות, סימפטומים של דיכאון, דימוי עצמי נמוך, קשיים ביצירת קשרים חברתיים וכן הלאה.

טיפול מיני לבעלי פיגור שכלי

בעשורים האחרונים אנשים המתמודדים עם פיגור שכלי זוכים להשקעה טיפולית-שיקומית רבה מבני משפחותיהם וממוסדות טיפוליים מתאימים. בהתאם, חל שיפור משמעותי ביכולתם של בעלי פיגור שכלי לתפקד, להשתלב בחברה וליצור קשרים חברתיים וזוגיים. כחלק מתהליך זה, גם התחום המיני הפך רלוונטי יותר לרבים מהמתמודדים עם פיגור שכלי. טיפול מיני לבעלי פיגור שכלי מכוון לסייע במצבים בהם האדם המתמודד עם פיגור שכלי מתקשה לשלוט בדחפיו המיניים, מתקשה להפנים קודים תקינים של התנהגות בהקשר זה (למשל, האיסור לגעת באדם אחר ללא רשות) או זקוק להכוונה והדרכה סביב תפקודו המיני עם בן/בת זוגו.