תפריט נגישות

מוגבלות שכלית התפתחותית

מוגבלות שכלית התפתחותית (בעבר נקראה פיגור שכלי) היא שם כולל לקבוצת הפרעות התפתחותיות מולדות אשר מאופיינות ברמת משכל נמוכה מהממוצע הפוגעת באופנים שונים וברמות חומרה שונות בתפקודו של האדם בהיבטי חיים שונים. מוגבלות שכלית התפתחותית נובעת במרבית המקרים מפגיעה מולדת במערכת העצבים, כאשר ככל שרמת הפגיעה חמורה יותר, כך האדם יסבול מרמת מוגבלות שכלית עמוקה ומגבילה יותר. פגיעות אלו במערכת העצבים עשויות לנבוע מגורמים שונים שביניהם תסמונות כרומוזומליות שונות (למשל, תסמונת ה-X השביר או תסמונת דאון), סביבה רחמית לקויה (אלכוהוליזם או תת תזונה של האם במהלך ההיריון) וסיבוכי היריון הנובעים מווירוסים, זיהומים וכן הלאה. מוגבלות שכלית התפתחותית אינה ניתנת לריפוי, אך כיום ידוע כי טיפול מתאים, מוקדם ככל האפשר, יכול לסייע במימוש מלוא הפוטנציאל האינטלקטואלי והתפקוד של האדם המתמודד עם מוגבלות שכלית התפתחותית. מאחר ומצבי מוגבלות שכלית התפתחותית עשויים להתבטא בסימפטומים שונים וברמות חומרה שונות, הטיפול באנשים המתמודדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית עשוי להיות מגוון ביותר, כאשר הדגש הוא על התאמת הטיפול לקשיים הספציפיים איתם האדם מתמודד. להלן מגוון שיטות טיפול אשר תורמות פעמים רבות לאנשים המתמודדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.

אנשי מקצוע בתחום מוגבלות שכלית התפתחותית

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום מוגבלות שכלית התפתחותית

מוגבלות שכלית התפתחותית
עצות להורים לילדים עם מוגבלויות בזמן מגפת וירוס הקורונה
מוגבלות שכלית התפתחותית
דימוי עצמי מיני ואנשים עם נכויות התפתחותיות
דימוי עצמי מיני ואנשים עם נכויות התפתחותיות

ריפוי בעיסוק לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית

התפתחותם של תינוקות וילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית מעוכבת פעמים רבות, ולא פעם הם זקוקים לעזרה ברכישת מיומנויות מוטוריות ותפקודיות אשר ילדים אחרים רוכשים באופן טבעי. ריפוי בעיסוק לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית מסייע בגירוי המוטיבציה של הילד לפעולה, ברכישת מיומנויות בסיסיות בהן הוא מתקשה (זחילה, הליכה, אכילה עצמאית, קשירת שרוכים וכן הלאה) ובמתן הדרכת הורים שתסייע להורים לעודד את הילד לתפקוד עצמאי ככל האפשר. יש לציין כי ריפוי בעיסוק לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית מתאים לא רק לילדים אלא גם לבוגרים אשר מיומנויותיהם התפקודיות לקויות. ריפוי בעיסוק עשוי לסייע הן לבוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית אשר לא רכשו מיומנויות תפקודיות בצעירותם והן למתבגרים ובוגרים אשר מעוניינים להרחיב את יכולותיהם התפקודיות ולהתמודד עם אתגרים חדשים (למשל, יציאה לעבודה, נסיעה עצמאית באוטובוס וכן הלאה).

קלינאות תקשורת לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית

רבים מהילדים המתמודדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית מתקשים לרכוש מיומנויות שפתיות תקינות, כאשר חומרת הקשיים נוטה להשתנות בהתאם לחומרת המוגבלות. טיפול באמצעות קלינאות תקשורת מסייע ברכישת שפה, עידוד המוטיבציה לדיבור, למידת קודים חברתיים של דיבור ובמקרים בהם הילד סובל ממגבלה שפתית חמורה ביותר- גם רכישת מיומנויות תקשורת חליפית (למשל, שימוש בלוח תקשורת אשר מאפשר לילד להביע את עצמו באמצעות הצבעה על תמונות).

טיפול התנהגותי לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית

טיפול התנהגותי לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית מתאים בעיקר לגילאי הילדות, כאשר הצוות המטפל ומשפחת המטופל בונים תכנית התנהגותית אשר מבוססת על חיזוקים חיוביים המעודדים רכישת מיומנויות תפקודיות ובין אישיות מותאמות ויעילות. טיפול התנהגותי לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית עשוי לכלול רכיבים שונים ולסייע למטופל לרכוש מגוון רחב של מיומנויות, החל מאכילה ורחצה עצמאיות, דרך שליטה בכעסים ועד להתנהגות חברתית מותאמת.

טיפול תרופתי לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית

טיפול תרופתי לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית אינו מכוון לטיפול במוגבלות בפני עצמה, אלא בבעיות הנלוות לו. חלק מהמתמודדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית (אך בהחלט לא כולם!) עשויים לסבול מבעיות התנהגות, חרדה, דיכאון או קשיים רגשיים נוספים. במצבים אלו, טיפול תרופתי המכוון לסימפטום הספציפי עשוי להקל הן על המטופל עצמו והן על בני משפחתו.

טיפול פסיכולוגי לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית

בעבר, טיפול לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית התמקד בהיבט התפקודי-שיקומי בלבד אך בשנים האחרונות התרחבה ההכרה בכך שאנשים המתמודדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, ובפרט עם מוגבלות שכלית התפתחותית קלה, יכולים להיתרם גם מהתערבויות פסיכותרפויטיות. טיפול פסיכולוגי לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית יצטרך כמובן להיות מותאם למגבלותיו וצרכיו של המטופל, אך יוכל לסייע לו בהתמודדות עם התנהגויות בלתי רצויות (למשל, כעסים), עם חרדות, סימפטומים של דיכאון, דימוי עצמי נמוך, קשיים ביצירת קשרים חברתיים וכן הלאה.

טיפול מיני לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית

בעשורים האחרונים אנשים המתמודדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית זוכים להשקעה טיפולית-שיקומית רבה מבני משפחותיהם וממוסדות טיפוליים מתאימים. בהתאם, חל שיפור משמעותי ביכולתם של בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית לתפקד, להשתלב בחברה וליצור קשרים חברתיים וזוגיים. כחלק מתהליך זה, גם התחום המיני הפך רלוונטי יותר לרבים מהמתמודדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. טיפול מיני לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית מכוון לסייע במצבים בהם האדם המתמודד עם מוגבלות שכלית התפתחותית מתקשה לשלוט בדחפיו המיניים, מתקשה להפנים קודים תקינים של התנהגות בהקשר זה (למשל, האיסור לגעת באדם אחר ללא רשות) או זקוק להכוונה והדרכה סביב תפקודו המיני עם בן/בת זוגו.