תפריט נגישות

טיפול ממוקד אמוציות - EFT

רגשות הם חלק בלתי נפרד מחיינו, וכיום אנו ערים לכך שלרגשות ישנו תפקיד אבולוציוני המסייע לנו לתפקד בעולם בו אנו חיים: רגשות של גועל ופחד מרחיקים אותנו מסיטואציות ואנשים מסוכנים לנו, כעס מסייע לנו להגיב לפגיעה בנו ובזכויותינו, חיבה והנאה מחברים אותנו לאנשים אשר ממלאים תפקיד חיוני בחיינו וכן הלאה.

אנשי מקצוע בתחום טיפול ממוקד אמוציות - EFT

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול ממוקד אמוציות - EFT

טיפול ממוקד אמוציות - EFT
סטודנט במשבר? אתה לא לבד
טיפול ממוקד אמוציות - EFT
האם ניתן לראות בכעס רגש חיובי?
האם ניתן לראות בכעס רגש חיובי?
טיפול ממוקד אמוציות - EFT
סובלת מעייפות כרונית? כדאי שתדעי את זה
סובלת מעייפות כרונית? כדאי שתדעי את זה
טיפול ממוקד אמוציות - EFT
כיצד לחץ משפיע על העיכול שלך?
טיפול ממוקד אמוציות - EFT
האם ניתן לראות בכעס רגש חיובי?
הקשר בין עוצמת הרגשות בטיפול ליעילותו

טיפול ממוקד רגש הוא מודל טיפולי אשר יוצא מהנחה שלאור חיוניותם של רגשות חיוביים ושליליים כאחד - בריאות נפשית קשורה ביכולת להיות במגע עם העולם הרגשי ולהתמודד עמו באופן אדפטיבי. לצד זאת, טיפול ממוקד רגש מניח כי התמודדות בלתי יעילה עם העולם הרגשי עלולה להביא להתפתחותם של סימפטומים רגשיים, התנהגותיים ובין אישיים שונים. מתוך תפיסה זו, טיפול ממוקד רגש התפתח כמודל טיפולי אשר אינו מכוון ל"העלמת" או "נטרול" רגשות שליליים ובלתי נעימים, אלא להרחבת יכולתו של המטופל להתמודד איתם באופן טוב יותר.

במסגרת טיפול ממוקד רגש, המטפל מסייע למטופל להרחיב את היכרותו עם רגשותיו ואת יכולתו לחוות אותם, להתבונן בהם ולווסת את עוצמתם ואת האופן בו הם משפיעים על התנהגותו. המטפל מסייע למטופל לתרגל בזמן אמת התמודדות עם רגשות המתעוררים בו סביב סיטואציות שונות בחיי היום יום, ומלווה אותו בתהליך הלמידה בו הוא מרחיב את יכולתו לחוות את רגשותיו ולהבין אותם באופן עמוק. מעבר למטרה זו, טיפול ממוקד רגש מצביע על מספר מוקדים מרכזיים בתחום ההתמודדות עם רגשות אשר עשויים לגרום לקשיים, ומתמקד בהם בהתאם לצרכיו וקשייו הספציפיים של המטופל:

מודעות נמוכה לרגשות: טיפול ממוקד רגש מניח כי אנשים אשר אינם ערים לרגשותיהם פגיעים יותר לתחושות שליליות ולהתנהגויות בלתי מסתגלות. כך, למשל, כאשר אדם אינו ער לתחושת העלבון והנחיתות שהוא חווה לנוכח הישגיו של חבריו עשוי לחוות תחושות "גולמיות" של קנאה, זעם ושנאה אשר יתבטאו בתחושות שליליות והתנהגויות פוגעניות אשר האדם עצמו יתקשה להבינן (לדוגמה, פלירטוט עם בת זוגו של החבר הכי טוב או הערות עוקצניות דווקא ביום הולדתו של אח בוגר ומוצלח).

רגשות בלתי מותאמים: בעיה נוספת איתה טיפול ממוקד רגש מרבה להתמודד היא הבעיה של התעוררותם של רגשות לא מותאמים - רגשות אשר אינם תואמים את הסיטואציה אך מתעוררים בעוצמה ומציפים את האדם. דוגמה למצבים אלו הו הפרעות חרדה רבות מתבטאות בחווית פחד קיצונית גם בסיטואציה אשר אינה מהווה איום של ממש על האדם (למשל, חרדה חברתית בה האדם חווה חד עז במפגשים חברתיים או פוביה בה מתעוררת חרדה עצומה מול חיה בלתי מזיקה).

רגשות בלתי מווסתים: טיפול ממוקד רגש מניח כי קושי שכיח נוסף בניהול הרגשות הוא הקושי בוויסות הרגשי: מצבים בהם האדם חווה את רגשותיו באופן מכאיב ביותר או באופן מציף עד כדי כך שהוא מתקשה לשלוט בהתנהגותו. דוגמאות לכך הם התקפי בכי, התפרצויות זעם או קנאה בלתי נשלטת המייסרת את האדם ו/או גורמת לו להתנהגות שתלטנית וכוחנית כלפי בן/בת זוגו.

לסיכום, טיפול ממוקד רגש הוא מודל טיפולי אשר שם לעצמו למטרה לסייע למטופל לאו דווקא בהתמודדות עם רגש או בעיה ספציפיים, אלא בהרחבת יכולתו של המטופל לשאת, להכיר ולהתמודד עם עולמו הרגשי. כך, טיפול ממוקד רגש מספק למטופל כלים אשר עשויים לסייע לו בהתמודדות עם מגוון מצבים רגשיים. בהתאם, טיפול ממוקד רגש הוכח במספר מחקרים כשיטת טיפול יעיל למגוון סימפטומים רגשיים שביניהם דיכאון, חרדה, קשיים זוגיים, חרדה חברתית, הפרעות פוסט טראומטיות ועוד.