תפריט נגישות

הערכת מסוכנות

הערכת מסוכנות היא תהליך אבחוני המתבצע במטרה להעריך האם המאובחן עלול להוות סכנה לאנשים אחרים בהקשרים שונים.

אנשי מקצוע בתחום הערכת מסוכנות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום הערכת מסוכנות

הערכת מסוכנות
האם צפייה בסרטונים פוגעת בשיקול הדעת המוסרי שלנו?
הערכת מסוכנות
מהיר ועצבני: הקשר בין משחקי וידאו לנהיגה של מתבגרים
מהיר ועצבני: הקשר בין משחקי וידאו לנהיגה של מתבגרים
הערכת מסוכנות
מה בינה מלאכותית ו-ChatGPT עושים לפסיכולוגיה שלנו?
מה בינה מלאכותית ו-ChatGPT עושים לפסיכולוגיה שלנו?

הערכת מסוכנות נערכת בדרך כלל במקרים הבאים

הערכת מסוכנות לאנשים המחזיקים בכלי נשק: הערכת מסוכנות מסוג זה מכוונת לבדוק האם אדם המבקש להוציא רישיון להחזקת כלי נשק אכן כשיר להחזיק בו או לחלופין- האם החזקת הנשק עלולה להוות סכנה לאדם עצמו או לאחרים בסביבתו. הערכת מסוכנות למבקשים להחזיק בכלי נשק היא הליך סטנדרטי אותו עובר כל אדם המבקש להוציא רישיון לנשק, ולא רק אנשים אשר קיים חשש ספציפי למסוכנותם. זאת, בניגוד לסוגי הערכת מסוכנות אחרים אשר הפניה אליהם נעשית בעקבות אירועים אלימים.

הערכת מסוכנות בתחום בריאות הנפש: מגבלות נפשיות מסוימות עשויות להשפיע על מסוכנותו של האדם ועל הסיכון שינקוט באלימות. במסגרת הערכת מסוכנות בתחום בריאות הנפש מוערכים גורמים כהיסטוריית האלימות של האדם, סוג הבעיות הנפשיות מהן הוא סובל, מידת האימפולסיביות שלו, רמות דיכאון ומידת הנכונות לשיתוף פעולה עם התכנית הטיפולית הרלוונטית. על סמך גורמים אלו, המאבחן יכול לעריך מהי הסבירות שהמאובחן יהיה אלים ומסוכן לסביבתו בעתיד.

הערכת מסוכנות לעבריינים שביצעו פשעים אלימים: הערכת מסוכנות המכוונת להערכת מסוכנותו של אדם אשר ההיסטוריה האישית ו/או הפלילית שלו מעידה על מעורבותו באירועים אלימים. הערכת מסוכנות מסוג זה נערכת בדרך כלל לפני מתן גזר דין, סביב בקשות לחופשות או לפני מועד שחרורו של אסיר.

הערכת מסוכנות של עברייני מין: הערכת מסוכנות של עברייני מין היא תהליך אבחוני אשר נועד לקבוע האם קיים סיכון משמעותי שעבריין מין (אנס, פדופיל) יפגע מינית בקורבנות נוספים בדומה לתהליך של הערכת מסוכנות לעבריינים אלימים, הערכת מסוכנות לעברייני מין נערכת בדרך כלל לקראת מתן גזר דין, סביב בקשה לחופשה של אסיר או טרם שחרורו של עבריין מין ממאסר.

הערכת מסוכנות לבני נוער: כאשר אנו חושבים על הערכת מסוכנות אנו נוטים לחשוב על תהליך אבחוני המתאים לבוגרים אשר ביצעו עבירות מין או אלימות אך בפועל, הערכת מסוכנות מועברת לעתים גם לבני נוער. בדרך כלל, הערכת מסוכנות לבני נוער תתבצע במידה והמתבגר היה מעורב באלימות במשפחה או מחוץ לה, בהתנהגויות של פגיעה או עבריינות מינית או בהתנהגות עבריינית הקשורה לתחום הרכוש.

הערכת מסוכנות מתבצעת על ידי פסיכולוג קליני, עובד סוציאלי, קרימינולוג או פסיכיאטר אשר עבר הכשרה ספציפית בתחום של הערכת מסוכנות. התהליך של הערכת מסוכנות, מלבד לתחום של הערכת מסוכנות סביב בקשה לרישיון החזקת נשק, מבוסס על ראיון הערכה קליני ועל איסוף אינפורמציה ממקורות שמחוץ לראיון (כתב אישום, חוות דעת פסיכיאטרית קודמת, דו"חות ממוסדות טיפוליים/חינוכיים). בחלק מהמקרים חלק מהתהליך של הערכת מסוכנות כולל גם מבחנים פסיכולוגיים אובייקטיביים המכוונים להערכת מדדים אישיותיים שונים. לאחר איסוף האינפורמציה נערכת אינטגרציה בין המידע שנאסף לבין התרשמותו של המראיין. כחלק מתהליך זה המראיין מתייחס למאפיינים ורכיבים שונים שביניהם היסטוריית ההתנהגות האלימה, תנאי החיים בהם האדם חי (למשל, האם הוא חי בסביבה בה התנהגות עבריינית היא חלק מהנורמה), גורמי הלחץ אליהם הוא חשוף ביום יום, מידת התובנה למשמעות המעשה האלים, מידת המוטיבציה לשינוי, ניסיונות טיפוליים קודמים ומידת שיתוף הפעולה איתם וכן הלאה. כך, המידע שנאסף מאפשר למאבחן להעריך עד כמה גדול הסיכוי שהמאובחן יהווה סיכון לאנשים אחרים. מסקנות האבחון ישמשו את בית המשפט או המוסדות המטפלים, בהתאם לנסיבות האבחון, ועשויות להשפיע על גזר הדין או על קביעת התכנית הטיפולית.