תפריט נגישות

הכנה לראיון עבודה

כמעט כל אחד מאתנו אשר עבר במהלך חייו ראיון עבודה יכול להעיד על כך שמדובר באירוע המלווה בלא מעט לחץ והתלבטויות: מה לובשים? איך מתמודדים עם שאלות מכשילות? כיצד לנטרל את השפעת הלחץ? ואיך מצליחים להעביר בחצי שעה של ראיון את האיכויות האישיות והמקצועיות איתן אנו מגיעים אל מקום העבודה?

אנשי מקצוע בתחום הכנה לראיון עבודה

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום הכנה לראיון עבודה

הכנה לראיון עבודה
במבחן הזה אין מועד ב' - כיצד יוצרים רושם ראשוני חיובי?
הכנה לראיון עבודה
עקרות בית נואשות: האם וכיצד חוזרים למעגל העבודה?
עקרות בית נואשות: האם וכיצד חוזרים למעגל העבודה?
הכנה לראיון עבודה
חזרה לעבודה אחרי חופשת לידה
חזרה לעבודה אחרי חופשת לידה
הכנה לראיון עבודה
הישרדות: איך עוברים את ראיון הקבלה לעבודה?
הכנה לראיון עבודה
עקרות בית נואשות: האם וכיצד חוזרים למעגל העבודה?
כיצד להשתמש נכון ולהבין שפת הגוף?
הכנה לראיון עבודה
נוסע רחוק לעבודה? גלה מה זה עושה לילדים שלך
נוסע רחוק לעבודה? גלה מה זה עושה לילדים שלך

לאור סוגיות אלו ואחרות, ולאור העובדה שראיון עבודה מהווה אמצעי סינון מרכזי במרבית מקומות העבודה, התפתחו בעשורים האחרונים שיטות של הכנה לראיון עבודה המכוונות לסייע למרואיינים להציג את עצמם על הצד הטוב ביותר ולהגדיל את סיכוייהם לעבור את ראיון העבודה. הכנה לראיון עבודה יכולה להתקיים כחלק מתהליך של אימון אישי המכוון להנעת שינוי בתחום הקריירה או כהתערבות ייעוצית נקודתית הניתנת בדרך כלל על ידי מאמן אישי או פסיכולוג תעסוקתי.

הכנה לראיון עבודה כוללת בדרך כלל מספר אלמנטים מרכזיים

סימולציה: במקרים רבים איש המקצוע המציע שירותי הכנה לראיון עבודה יפתח את התהליך בסימולציה של ראיון עבודה אשר תאפשר לו להתרשם מנטיותיו וגישתו האינטואיטיביים של המרואיין. כחלק מתהליך זה ה"מראיין" יוכל להתרשם מהיבטים שונים של תפקודו של המרואיין שביניהם שפת גוף, רהיטות, התמודדות עם לחץ, התנהלות מול נקודות רגישות, דפוסים בין אישים בולטים והרושם הכללי אשר המרואיין יוצר. הרשמים הנוצרים בשלב זה יהוו בסיס לשאר השלבים של תהליך ההכנה לראיון עבודה.

משוב: השלב השני בתהליך של הכנה לראיון עבודה יתקיים לאחר הסימולציה ויכלול משוב על תפקודו של המרואיין בסימולציית הריאיון. בשלב זה ה"מראיין" ידגיש הן את הנקודות החיוביות בתפקודו של המרואיין אותן כדאי לשמר והן את ההיבטים ההתנהגותיים אשר עשויים לפגוע בסיכויי הקבלה שלו ולכן יש לשנות אותם.
סוגיות נוספות- שלב חשוב נוסף בתהליך של הכנה לראיון עבודה יכלול התייחסות לסוגיות או חששות ספציפיים אשר מטרידים את המרואיין ולא עלו דרך הסימולציה והמשוב. כך, למשל, המרואיין יכול לדון בתחומים ספציפיים שהוא חושש שעלולים להקשות עליו כמו מתן הסבר לתחלופת מקומות העבודה הגבוהה שלו או ביישנות שמונעת ממנו לשווק את עצמו באופן יעיל.

רכישה ואימון בטכניקות התמודדות עם ראיון: השלב האחרון של תהליכי הכנה לראיון עבודה מתבסס על המידע שנאסף על המועמד בשלבים המוקדמים יותר ועל ניסיונו של המאמן או הפסיכולוג התעסוקתי בתחום של הכנה לראיון עבודה. בשלב זה איש המקצוע המוביל את התהליך ינחה את המועמד ויסייע לו לרכוש טכניקות אשר ישפרו את הרושם שהוא יוצר בראיון העבודה. כחלק מהתהליך של הכנה לראיון עבודה המועמד יוכל לתרגל טכניקות אלו ולחזור על החלקים מהסימולציה עם ה"מראיין", ובמידת הצורך המועמד יונחה לחזור על הסימולציה או לתרגל את הטכניקות שנרכשו גם מחוץ למפגשי הייעוץ.

הטכניקות אותן רוכש המועמד במסגרת הכנה לראיון עבודה עשויות לכלול היבטים שביניהם:

* התייחסות לאלמנטים של הופעה חיצונית- לבוש, תספורת וכן הלאה
* הדרכה להכנה ואיסוף מידע לקראת ראיון העבודה (למשל, למידה על החברה או על התחום בו היא עוסקת)
* שימוש בשפת גוף וטון קול המשדרים ביטחון, נינוחות, פתיחות וקשב
* רכישת טכניקות הרגעה עצמית ושליטה בלחץ, במידה ואלו מהווים גורמים מכשילים עבור המועמד
* טכניקות התמודדות עם שאלות מכשילות או שאלות הנוגעות בנושאים רגישים
* שיווק עצמי אפקטיבי
* טכניקות התמודדות עם התייחסות של המראיין להיבטים שליליים ("ספר לי מהי התכונה הכי פחות טובה שלך כעובד")
* התמודדות עם הנושא של דרישות שכר ותנאים נלווים
* התמודדות עם ראיון הנערך על ידי מספר אנשים