תפריט נגישות

אימון עסקי

מעוניין לפתוח עסק עצמאי אבל לא יודע מאיפה להתחיל? רוצה להגדיל את ההכנסה החודשית? לא מצליחה לקדם את העסק? מרגישים שאיכות הניהול שלכם אינה מאפשרת לעסק להתנהל באופן מיטבי ולמצות את הפוטנציאל המקצועי והרווחי שלו? אימון עסקי הוא התערבות ייעוצית אשר ממוקדת בהגדרת יעדים בתחום העסקי, בניית תכנית פעולה להשגתם וליווי התהליך של הוצאת התכנית לפועל.

אנשי מקצוע בתחום אימון עסקי

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום אימון עסקי

אימון עסקי
מה עובר לעובדים שלך בראש? הערכת יתר של תרומת העובד לקבוצה
אימון עסקי
לשחזר את נס פך השמן – 8 דרכים לניצול האנרגיה שלכם
לשחזר את נס פך השמן – 8 דרכים לניצול האנרגיה שלכם
אימון עסקי
המחקר מראה: כך תוכלו לגבש קבוצה במהירות
המחקר מראה: כך תוכלו לגבש קבוצה במהירות
אימון עסקי
הישרדות: איך עוברים את ראיון הקבלה לעבודה?
אימון עסקי
לשחזר את נס פך השמן – 8 דרכים לניצול האנרגיה שלכם
6 טיפים להתמודדות עם לחץ בעבודה
אימון עסקי
כיצד מתמודדים עם התעמרות במקום העבודה?
כיצד מתמודדים עם התעמרות במקום העבודה?

אימון

כדי להבין מה הוא אימון עסקי וכיצד אימון עסקי פועל, כדאי להכיר את הרציונל העומד מאחורי התערבויות האימון בכללותן. אימון הוא התערבות ייעוצית אשר מקורה בזרם הפסיכולוגיה החיובית אשר התפתח בשנות ה-90. הפסיכולוגיה החיובית קמה כתשובה לפסיכולוגיה ה"קלאסית" אשר לטענתם של תומכי זרם הפסיכולוגיה החיובית- מדגישה יתר על המידה את הקשיים וההיבטים הפתולוגיים, ומזניחה גורמים הנוגעים לכוחות, חוסן נפשי ויכולת עמידות של בני אדם. מתוך תפיסה זו, הפסיכולוגיה החיובית פיתחה גישה קלינית-תיאורטית אשר מדגישה את ההתמקדות בנקודות החוזק ואת השאיפה האנושית הבסיסית לצמיחה והתפתחות.

אימון אישי בכלל, ואימון אישי בפרט, הן התערבויות אשר מבוססות על הנחות אלו בדבר קיומם של כוחות, יכולות ונטייה טבעית לצמיחה אישית. מתוך תפיסה זו, האימון התפתח כהתערבות אשר מכוונת ליצירת מסגרת המכוונת לקידום מטרותיו של המתאמן. זאת, מתוך תפיסה כי למתאמן יש ידע, כוחות ויכולות למימוש חלומותיו ומטרותיו, וכי אימון יכול לסייע בהוצאתם לפועל. כך, התפתחו סוגי אימון שונים אשר מכוונים לסיוע בקידום מטרות אישיות במגוון היבטי חיים. בין סוגי האימון המרכזיים נכללים אימון אישי, אימון להרזיה, אימון לאורח חיים בריא, אימון ספורט, אימון להפרעות קשב וריכוז, אימון קריירה וכמובן- אימון עסקי.

אימון עסקי

אימון עסקי הוא אימון המכוון ליצירת מסגרת מובנית ושיטתית אשר מסייעת למתאמן להגדיר מטרות בתחום העסקי, לפעול להשגתן באופן יעיל ואקטיבי תוך התמודדות עם חסמים ומכשולים בדרך להשגתן, ולשמר מוטיבציה לאורך זמן. בהתאם, אימון עסקי מתאים לאנשים המעוניינים לקדם את הישגיהם ו/או תפקודם בתחום העסקי בהיבטים כפתיחת עסק חדש, קידום או הרחבת עסק פרטי, שיפור תהליכי ניהול בעסק קיים וכן הלאה.

אימון עסקי, בהתאם לסוגי אימון אחרים, יוצא מהנחה שהמתאמן מחזיק בידיו את הידע והיכולת להשגת מטרותיו, אך נזקק לתהליך האימוני בכדי למקד ולייעל את פעולותיו בדרך להשגת יעדים אלו. בהתאם, אימון עסקי מבוסס על שיתוף פעולה בין המאמן למתאמן בו ייבחנו מטרותיו של המתאמן והדרך להשגתן, ובו יינתן למתאמן ליווי בדרך להשגת מטרותיו.

אימון עסקי – למי זה מתאים?

אימון עסקי מתאים לכל אדם אשר מרגיש שאינו ממצה את הפוטנציאל עסקי שלו. באופן ספציפי פנייה אל אימון עסקי נעשית בדרך כלל במקרים הבאים:

* אימון עסקי לפתיחת עסק עצמאי
* אימון עסקי להרחבת עסקים קטנים ובינוניים
* אימון עסקי המכוון להגדלת רווחיו של העסק ומיצוי הפוטנציאל הרווחי שלו
* אימון עסקי לפיתוח מנהיגות וכישורי ניהול
* אימון עסקי ליציאה ממצבי משבר עסקיים/כספיים
* אימון עסקי לייעול תהליכי ייעול במצבי עומס וריבוי תפקידים הפוגעים ביעילות התפקוד
* אימון עסקי להטמעת נהלי עבודה והנעת עובדים
* אימון עסקי לקידום תהליכי משא ומתן
* אימון אישי לשיפור סגנון התקשורת הבין אישית
* אימון עסקי לשיפור מיומנויות המכירה והשיווק

אימון עסקי – למי פונים?

החלטת לפנות אל אימון עסקי? עכשיו הגיע הזמן לבחור אל מי פונים. באופן טבעי, לאור הפופולריות של תחום האימון, השוק מוצף באנשים אשר מציעים שירותי אימון עסקי למיניהם. תחום האימון והזכאות להציע שירותי אימון (כולל שירותי אימון עסקי ) אינם מוגבלים בחוק בישראל, כך שלמעשה כל אדם רשאי להציג את עצמו כמאמן ולהציע שירותי אימון עסקי כאלו ואחרים. עם זאת, אנשים המציעים שירותי אימון עסקי הם בדרך כלל אנשים בעלי ידע בתחום העסקי ו/או אנשים אשר עברו קורס או הכשרה כמאמנים.

באופן כללי, מאחר ותחום האימון מבוסס על מציאת הכוחות והפתרונות במתאמן עצמו, אנשים המציעים שירותי אימון אינם בהכרח אנשים בעלי ידע בתחום הספציפי בו המתאמן מעוניין להתקדם. יחד עם זאת, מרבית האנשים הפונים אל אימון, ופרט אל אימון עסקי , מעדיפים לפנות אל מאמנים אשר מגיעים בעצמם מהתחום העסקי ומגיעים עם ידע וניסיון בתהליכי ניהול והובלת תהליכי קידום ושינוי בחברות ועסקים. לצד זאת, כאשר פונים אל אימון עסקי מומלץ לבחור לא רק במאמן בעל ידע וניסיון עסקיים אלא גם במאמן אשר למד והוכשר לעיסוק באימון באופן שיאפשר לו לייצר תהליכי ליווי אופטימליים המתאימים במיוחד לצרכיו והעדפותיו של המתאמן.

אימון עסקי – איך זה עובד?

במסגרת אימון עסקי, המתאמן יעבור תהליך קצר וממוקד, בדרך כלל בן כ-12 מפגשים, אשר כולל מספר שלבים מרכזיים:

הגדרת מטרות: אנשים אשר פונים אל אימון עסקי בדרך כלל מחזיקים במטרות כלליות כפתיחת עסק, הרחבת עסק או שיפור היבטים ניהוליים שונים. הצעד הראשון הנעשה במסגרת אימון עסקי הוא הגדרת מטרות קונקרטיות וברורות, במטרה להגדיר באופן ברור את יעדי האימון. כך, למשל, מטרה כללית כמו "שיפור העסק" תוגדר במסגרת אימון עסקי במונחים קונקרטיים כהכפלת הרווחים, פתיחת מחלקה חדשה, צמצום נשירת העובדים וכן הלאה. בדומה, מטרה כללית כפתיחת עסק עצמאי תתמקד בהגדרת סוג העסק, מועד הקמתו הרצוי וכד'. היבט חשוב של שלב זה הוא שהמטרות יוגדרו בהתאם להעדפותיו וערכיו של המתאמן כאשר המאמן יסייע בזיהוי היבטים אלו, אך לא יכפה על המתאמן את האג'נדה האישית שלו בתחום. כך, למשל, במסגרת אימון עסקי נכון ומותאם, המאמן יסייע למתאמן לזהות היכן ממוקמת המטרה שהציב לעצמו ביחסי לערכיו ולהיבטי חיים נוספים החשובים לו, ויגדיר איתו יעדים בהתאם להם. למשל, במסגרת אימון עסקי מאמן יכול לסייע למתאמן לזהות כי פתיחת עסק עצמאי תוך שנה, כפי שהיה רוצה, משמעה ויתור על פעילויות פנאי רבות עם בני משפחתו. מתוך הכרה זו, המתאמן יוכל לבחור האם הוא אכן מוכן להתחייב למטרה זו, או שיש להציב מטרה המתאימה יותר לחוסר רצונו לוותר על פעילויות משפחתיות מסוימות. למשל, במצב כזה המאמן והמתאמן יוכלו להגדיר מטרה כפתיחת עסק עצמאי תוך שנתיים, פתיחת עסק עם שותף שיקל על העומס, פתיחת עסק קטן בשלב זה וכן הלאה. כך, אימון של אדם המדגיש כי זמן האיכות המשפחתי קודם לכל מטרה עסקית יראה שונה מתהליך של אימון בו המתאמן מגדיר כי פתיחת העסק ניצבת בשלב זה של חייו בראש סדר העדיפויות מבחינה מעשית, רגשית וכלכלית.

הגדרת יעדי משנה: שלב מרכזי נוסף בתהליך של אימון עסקי הוא הגדרת יעדי משנה, או פריטת המטרה המרכזית לתתי מטרות. בשלב זה, המאמן והמתאמן מפרקים את המטרה שהוגדרה ליעדי משנה אשר מהווים שלבים בדרך להשגת היעד המרכזי. יעדי המשנה המנוסחים במסגרת אימון עסקי הם למעשה הצעדים הקונקרטיים שעל המתאמן לנקוט כדי לקקם את מטרתו, והם עשויים להיות מגוונים ולגעת בהיבטים שונים בחיי המתאמן. כך, למשל, מטרות שיוצבו במסגרת אימון עסקי יכללו בדרך כלל מטרות עסקיות (שכירת איש שיווק, לקיחת הלוואה, פנייה למשקיעים, חיפוש מבנה וכן הלאה), אך במקרים רבים גם מטרות אישיות (תרגול יכולות האסרטיביות, שיפור תהליכי קבלת החלטות) ומטרות בין אישיות (למשל, גיוס בני המשפחה לתמיכה במיזם). שלב זה של האימון כולל גם תעדוף של יעדי המשנה ובניית לוחות זמנים מוגדרים וברורים: המתאמן מעריך כמה זמן דרוש לו כדי למלא יעדי משנה שונים, ומסכם עם המתאמן מתי וכיצד יעדכן אותו על השלמת המטלה (בפגישה שלאחר מכן, במייל או בטלפון). כך, אימון עסקי מתפקד כמסגרת מחייבת המעודדת קידום מטרות ומניעת מצב בו המטרות שהוגדרו נשארות "באוויר".

זיהוי והערכת אתגרים: באופן טבעי, אנשים הפונים אל אימון עסקי עושים זאת משום שהתקשו להוציא אל הפועל בעצמם את מטרותיהם העסקיות. הגישה החיובית העומדת בבסיסו של אימון עסקי יוצאת מהנחה שקושי זה אינו מבטא חוסר יכולת אלא מפגש עם אתגר אשר המתאמן צריך לגלות בעצמו את הפתרונות ויכולות ההתמודדות עמו. בהתאם, היבט מרכזי בתהליך של אימון עסקי הוא הערכה מוקדמת של הגורמים אשר עשויים לעמוד בדרכו של המתאמן להשגת מטרותיו. האתגרים המזוהים בשלב זה של האימון העסקי עשויים להיות קשורים הן לגורמים חיצוניים כמגבלות כספיות, חוסר ידע/ניסיון, הנהלה או שותפים בעלי אג'נדות שונות, התנגדות של בני המשפחה לתהליך וכד', והן לגורמים פנימיים כחוסר ביטחון אשר עלול לפגוע בתפקוד, היעדר אסרטיביות, קושי במיומנויות משא ומתן וכן הלאה. זהו שלב חשוב ביותר במסגרת אימון עסקי מאחר והוא מאפשר למתאמן להיערך ולגבש אסטרטגיות התמודדות אשר עשויות לסייע לו בהתמודדות עם האתגר ברגע האמת. ההיערכות לאתגרים ומכשולים אלו והאמצעים בהם ניתן להתמודד איתם הם מגוונים ועשויים לכלול הן פנייה אל מקורות סיוע חיצוניים (שכירת יועץ מקצועי, פנייה לפסיכולוג, גיוס מעורבותו של מכר בעל ידע בתחום) והן גילוי ופיתוח המשאבים האישיים באופן עצמאי או באמצעות סימולציות ותרגול במסגרת האימון עצמו.

ליווי התהליך: באופן טבעי, אימון עסקי אינו מהווה רק הכנה לתהליך אלא מספק גם ליווי בדרך להשגת המטרות שהוצבו. כאמור, אימון עסקי מהווה מסגרת מחייבת אשר מארגנת את הדרך להשגת המטרות שהוצבו: המאמן מציע למתאמן מעקב שיטתי ומשותף אחרי ההתקדמות, ובאופן זה מסייע בשמירה על קצב התקדמות תקין. כמו כן, הבחינה השיטתית של שלבי ההתקדמות מייצרת תהליך של התבוננות ובדיקה אשר מאפשרים זיהוי הזדמנויות, איתור והיערכות לאתגרים חדשים אשר ההתקדמות מייצרת. בדומה לשלב הצבת יעדי המשנה ולשלב איתור האתגרים, גם בשלב זה עשויים להתגלות הן אתגרים חיצוניים (הנהלה שמרנית, עלויות כספיות גבוהות מהמשוער) והן גורמים מעכבים פנימיים. למשל, במסגרת אימון עסקי המאמן והמתאמן עשויים לזהות את הקושי של המתאמן בקבלת החלטות או בנקיטת עמדה אסרטיבית, או את הנטייה לפרפקציוניזם אשר מעכבת בסופו של דבר את יכולתו להתקדם ולהוציא לפועל מטרות חשובות.

אימון עסקי או אימון קריירה? אימון עסקי או יעוץ תעסוקתי?

אנשים המעוניינים בסיוע בתחום התעסוקתי מתלבטים לא פעם האם לפנות אל אימון עסקי או אל אימון קריירה. אימון עסקי ואימון קריירה הם אכן תחומים משיקים, אך קיים ביניהם הבדל משמעותי. אימון עסקי מיועד לאנשים אשר מעוניינים בהתערבות שתסייע להם לקדם את העסק שנמצא או עומד להיות בבעלותם. לעומת זאת, אימון קריירה הוא אימון אשר מכוון לאנשים המתמודדים עם התלבטויות או צורך בשינוי בתחום הקריירה. כך, למשל, אימון קריירה מתאים לאנשי אשר מעוניינים בשינוי כיוון קריירה, מתלבטים לגבי בחירת הקריירה הראשונית שלהם, מתמודדים עם קונפליקטים הנוגעים לתחום הקריירה (למשל, קושי לאזן בין חיי הקריירה לחיי המשפחה וכן הלאה). אנשים המתמודדים עם דילמות דומות, ובפרט עם דילמות הקשורות בבחירת או שינוי כיוון הקריירה עשויים להיתרם מפנייה אל יעוץ תעסוקתי, ואילו אימון עסקי יתאים להם פחות.

אימון עסקי לנשים

אימון עסקי מיועד, כמובן, הן לנשים והן לגברים אשר מעוניינים לשפר את יכולותיהם בתחום העסקי ו/או לקדם את העסק שבבעלותם או בניהולם. עם זאת, נישה ספציפית של אימון עסקי היא אימון עסקי לנשים. אימון עסקי לנשים אינו שונה מאימון עסקי לגברים ויתבסס באותו האופן על שיתוף פעולה אקטיבי בין המאמן/ת למתאמנ/ת באופן שיקדם את המטרות העסקיות שנבחרו. יחד עם זאת, נשים בתחום העסקי מתמודדות לא פעם עם אתגרים פנימיים וחיצוניים ייחודיים אשר אימון עסקי לנשים מודע ורגיש אליהם.

לדוגמה, נשים מתמודדות פעמים רבות עם יחס מזלזל ומיעוט "קרדיט" על כישוריהן ויכולותיהן עקב התפיסה הרווחת אשר עדיין תוספת גברים כבעלי כישורים ניהוליים גבוהים יותר. כמו כן, עקב החינוך החברתי-תרבותי אליו הן חשופות מיום לידתן, חלק מהנשים עשויות להתקשות להפגין אסרטיביות או "להתפתות" לאמפתיה יתרה עם הצד השני באופן שיפגע ביעילותן הניהולית. כך, למשל, במסגרת אימון עסקי המתאמנת עשויה לזהות כי האמפתיה הטבעית שלה לקשייהם של עובדים ולקוחות מונע ממנה "לקרא לסדר" עובדים שאינם ממלאים כראוי את תפקידם, ולגבות מחירים מספקים על שירותיה.

בהתאם, אימון עסקי לנשים יתמקד במקרים מסוימים לא רק בהיבטים העסקיים אלא גם, במידת הצורך, בהעצמה אישית ושינוי דפוסי התנהגות מגדריים אשר מעכבים את הצמיחה האישית-עסקית.