תפריט נגישות
חיפוש

יועצים טיפוליים

כמעט כל אדם נתקל במהלך חייו בנסיבות, אירועים או אינטראקציות אשר מאתגרים את יכולותיו ומשאביו האישיים. אתגרים וקשיים אלו עשויים להיות קשורים לתחום הקריירה, הזוגיות, ההורות, המשפחה וכן הלאה, ומלווים לא פעם בספקות של האדם לגבי יכולתו להתמודד עמם בכוחות עצמו. במצבים אלו, אנשים רבים מרגישים צורך בפנייה אל איש מקצוע אשר ייעץ ויסייע להם בהתמודדות.

אנשי מקצוע בתחום יועצים טיפוליים

<<  לרשימה המלאה

יועץ טיפולי והכשרתו

יועץ טיפולי הוא איש מקצוע בעל תואר שני לפחות בתחום טיפולי או ייעוצי (עובד סוציאלי קליני, יועץ חינוכי) אשר עבר הכשרה בתחומי ייעוץ וטיפול ספציפיים כייעוץ קריירה, ייעוץ להורים, טיפול בחרדה, ייעוץ ארגוני וכן הלאה. כלומר, יועץ טיפולי הוא בעל הכשרה ייעוצית-טיפולית בתחומים מסוימים, אך לא עבר הכשרה טיפולית מקיפה וכוללנית במגוון תחומי ידע, אשר תאפשר לו לכנות את את עצמו פסיכותרפיסט. בהתאם, פנייה אל יועץ טיפולי מומלצת בדרך כלל לאנשים המתמודדים עם קושי נקודתי ולא עם בעיה נפשית או רגשית מקיפה המשפיעה על רווחתם הנפשית ותפקודם באופן כוללני. במצבים אלו מומלץ לפנות אל איש מקצוע בעל הכשרה טיפולית מקיפה יותר, כמו פסיכולוג קליני, פסיכותרפיסט או פסיכיאטר.

ייעוץ אצל יועץ טיפולי

הכשרתו התיאורטית והמעשית של יועץ טיפולי מקנה לו ידע בסיסי בהבנת גורמים אישיותיים, דינמיקות המעצבות מערכות יחסים ומצבי משבר, והכשרתו המתקדמת בתחומים ספציפיים מאפשרת לו להציע ייעוץ באחד או יותר מהתחומים הבאים:

ייעוץ טיפולי: סיבה שכיחה לפנייה אל יועץ טיפולי היא קשיים רגשיים או בין אישיים הפוגעים ברווחתו של האדם ומצמצמים את יכולתו לנהל חיים אותם הוא חווה כמספקים. במצבים אלו, יועץ טיפולי יכול להציע התערבות פרטנית אשר תכלול השכלה פסיכו-דידקטית, מידע, תמיכה, הדרכה, הכוונה וחקירה טיפולית של גורמי הקושי סביב נושאים כקושי במציאת זוגיות, תחושות חוסר סיפוק, חרדה חברתית או חרדת בחינות וכן הלאה.

ייעוץ זוגי: ייעוץ זוגי אצל יועץ טיפולי מתאים לזוגות המתמודדים עם קשיים נקודתיים או נורמטיביים יחסית כמו שחיקה, קושי בהסתגלות לשינוי בחיי הזוג (למשל, הולדת ילד ראשון), חיכוכים זוגיים, קשיים סביב חלוקת התפקידים וכן הלאה. יועץ טיפולי המתמחה במתן ייעוץ זוגי יכול להשתמש במגוון רחב של אסטרטגיות טיפוליות אשר יסייעו בשיפור מיומנויות התקשורת זוגית, שיפור יכולת פתרון הקונפליקטים, הגברת האמפתיה והאינטימיות הזוגית ועוד.

ייעוץ להורים: כמעט כל הורה נתקל בהתמודדויות, קונפליקטים ותהיות המתעוררים סביב ההורות ובהתאם, יועץ טיפולי יכול להציע ייעוץ להורים המתמודדים עם מגוון סוגיות שביניהן הצבת גבולות, פערים בתפיסות ההוריות בין בני הזוג, הגנה מול מתן עצמאות לילד מתבגר, יחסי אחים וכן הלאה.

ייעוץ קריירה: בחברה המערבית, הקריירה מהווה נדבך מרכזי בחייהם, אישיותם ועולמם החברתי של אנשים רבים. בהתאם, בחירת קריירה, חוסר סיפוק בתחום הקריירה, שינוי קריירה וכן הלאה מלווים לא פעם במצוקה, תסכול וחוסר סיפוק משמעותיים. בהתאם, ייעוץ קריירה אצל יועץ טיפולי המתמחה בתחום יכול לסייע לנועץ להבין את מקור קשייו (מדוע מפטרים אותי שוב ושוב? למה אני מתקשה לעבור ראיונות עבודה למרות כישוריי הגבוהים?), לזהות את צרכי הקריירה שלו ואת אפשרויות הקריירה הרלוונטיות אליהם ולפתח אסטרטגיות וכישורים אישיים, בין אישיים ומקצועיים שיאפשרו לו למצות את עצמו בתחום התעסוקתי.

טיפול במצבי משבר: יועץ טיפולי עשוי להציע, בין היתר, שירותי התערבות במשבר לילדים, מתבגרים ובוגרים אשר נקלעו לנסיבות חיים איתם הם מתקשים להתמודד. במצבי משבר אלו יועץ טיפולי יכול לסייע בהבנת ועיבוד הגורמים למשבר (למשל, התמודדות עם תחושת חוסר הערך הנלווית לפיטורים או עיבוד הגורמים לתגובה החריפה של נער מתבגר לפרידה של בת זוג) ובחיזוק יכולות ההתמודדות עמו.