תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Link - לינק


לינק, או חיבור, הוא מונח שטבע האנליטיקאי וילפרד ביון בהתייחס לשלושה סוגים בסיסיים של חיבורים בין אנשים או רעיונות ביניהם מתרחשת חוויה רגשית. במילים פשוטות, ניתן לתאר לינק כחוויה רגשית מחברת המכילה אמת רגשית.

בלב עבודתו הקלינית-תיאורטית של ביון עמד הניסיון להבין את מהות החשיבה, כאשר ביון ראה בחשיבה היבט בלתי נפרד מחיי הרגש: הוא הניח כי חשיבה היא יכולת רגשית המצריכה מגע עם אמיתות רגישות מכאיבות, וכי יכולת זו אינה מתפתחת כאשר יכולתו של האדם לשאת את הכאב ברגשי הכרוך במגע עם האמת לקויה.

ביון קישר את היכולת הבסיסית לחשוב לשלוש קטגוריות של לינק: K (knowledge, ידע) המהווה לינק המבוסס על ידיעת האמת, L (love, אהבה) המהווה לינק המבוסס על אהבה ו- H (hate, שנאה) המהווה לינק המבוסס על שנאה. שלושת סוגי הלינקים מכילים למעשה כל חוויה רגשית- דיכאון, כעס, חרדה, מיניות, קנאה וכן הלאה וכאמור- מתייחסים לחוויות המבוססות על אמת רגשית.

ביון פיתח את הרעיון של שלושה סוגי לינק והוסיף אליהם לינק מינוס: K-, L- ו- -H. לינק המסומן בסימן מינוס משמעו פעולה נפשית היוצאת נגד האמת הרגשית של החוויה. כך, למשל, התבוננות נפשית ונכונות לגעת בסבל היא לינק של K ואילו מנגנון פסיכוטי או נרקיסיסטי אשר מכוון להימנעות מהתמודדות עם אמיתות רגשיות מכאיבות יסומן ב- -K. בדומה, אהבה של הורה ילדו תסומן ב-L ואילו ניסיון של הורה לדחוק את ילדו להישגים גרנדיוזיים תסומן ב-L.


אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה