תפריט נגישות

Secondary gain - רווח משני

אף אחד מאיתנו לא מאחל לעצמו ללקות בדיכאון או להיות מעורב בתאונת דרכים אשר תפגע בכושר עבודתו. הפרעות נפשיות רבות כרוכות בסבל נפשי כבד, בירידה בחשק או במוטיבציה, בשינויים בתיאבון ובמשקל, בהפרעות בשינה ובפגיעות רבות נוספות באיכות החיים. יחד עם זאת, לעיתים מביאה המחלה בעקיפין גם לתוצאות רצויות מבחינת הפציינט, הקרויות בלשון הרפואית והפסיכולוגית: רווח משני מהמחלה.

זיגמונד פרויד דיבר על הרווחים שמקבל אדם עני מהנוירוזה שלו. כאשר הוא היה בריא, תבעה ממנו הסביבה לצאת ולעבוד כדי להתגבר על עוניו. אבל עכשיו, כשהוא מושבת בגלל סימפטומים נוירוטיים, הוא יכול לתבוע את החמלה למצוקה החומרית שלו, שנמנעה ממנו עד היום. גם כיום ישנה הכרה בסוגים שונים של רווחים משניים, אשר עלולים לגרום למחלה הנפשית להפוך לכרונית ולהפחית מהרצון של המטופל להבריא (במודע או שלא במודע). להלן מספר דוגמאות נפוצות לרווחים משניים:

- תשומת לב, התחשבות ויחס סלחני ואוהד מצד הסביבה.

- פיצויים כספיים או אחוזי נכות בעקבות תאונה או מחלה נפשית.

- "בריחה" למחלה ממציאות חיים קשה או ממצב רגשי בלתי נסבל.

- שינויים לטובה (מבחינתו של הפציינט) במערכת היחסים הזוגית או המשפחתית.

- הימנעות מעבודה או מחיפוש עבודה.

- פטור מאחריות פלילית עקב אי שפיות.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי גם כאשר קיים חשד לקיומו של רווח משני יש להתייעץ עם איש מקצוע ולבחור בטיפול שיאהן עם הקשיים הממשיים והן עם הנטייה לשימורם.


ביבליוגרפיה

אליצור, א., טיאנו, ש., מוניץ, ח., ונוימן, מ. (2002). פרקים נבחרים בפסיכיאטריה. תל-אביב: פפירוס.

פרויד, ז. (2005). הטיפול הפסיכואנליטי. תל-אביב: עם עובד.

Kaplan H.I, Sadock B.J, & Grebb J.A. (2003). Synopsis of Psychiatry, Behavioral Sciences, Clinical Psychiatry (ninth edition). Philadelphia: Lippincott Williams & Willkins.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT