תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י יפית ב - 23/01/2021 19:45:37

שבוע טוב,
    אני בת 40 ועדיין סוחבת את העבר שלי - נערות שקטה בצל מצב כלכלי קשה בבית ומריבות בין ההורים, לא היו לי חברות והייתי תלמידה חלשה, עד היום אני שומעת את הערות והצחוקים ששמעתי מאחורי הגב בבית הספר, אני ממש זוכרת סיטואציות כאילו זה קרה היום. חשבתי ללכת לטיפול אבל אני לא מבינה איך זה יעזור, הרי המילים הפוגעות לא ימחקו מזיכרוני וכאבם עדיין צרוב בליבי.
    אשמח אם תוכלי להסביר לי בקצרה מה ערך הטיפול ?
    תודה רבה,
    יפית

תשובה: מה זה טיפול?
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 24/01/2021 22:14:12

שלום יפית.

הטיפול, כפי שאת אומרת בצדק, אינו מעלים זכרונות מכאיבים. עם זאת, אחת הדרכים המרכזיות בהן הוא מסייע היא מתן אפשרות לעיבוד רגשי. חלק מהקושי להמשיך הלאה ולהשאיר מאחור סיטואציות מכאיבות הוא העובדה שסיטואציות אלו, כאשר התרחשו, היו כ"כ מטלטלות ובלתי נסבלות עד שהנפש לא יכלה לעבד אותן. כתוצאה מכך, סיטואציות אלו ממשיכות ללוות את האדם כמו פצע פתוח שממשיך להכאיב ולעכב, ובאות לידי ביטוי לא פעם בפגיעה בתפקודו והרגשתו. לעומת זאת, עיבוד רגשי ומתן מילים לארועים המכאיבים, התחושות שליוו אותם ומשמעותם מסייעים במקרים רבים "לסגור את הפצע" כך שאמנם נשארת צלקת אבל לא פצע מדמם שאי אפשר להפסיק להתעסק בו ולכאוב אותו. במילים אחרות, הטיפול אמנם לא יעלים את זכרונותייך, אבל אמור לעמעמם ואף להעלים את הכאב שנלווה להם, ולשחרר אותך מהשפעתם השלילית על היבטי חיים שונים (למשל, דימוי עצמי, התנהלות בין אישית, מצב רוח וכן הלאה).

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

ד"ר יגאל גליקסמן

ד"ר יגאל גליקסמן

הוד השרון
חגית בר

חגית בר

ראשון לציון
עדנה מן

עדנה מן

מודיעין-מכבים-רעות
יזהר עירון