תפריט נגישות
חיפוש

ריפוי בעיסוק למתבגרים

מדי יום ביומו אנו עושים שימוש באינספור מיומנויות מוטוריות, קוגניטיביות ורגשיות אשר מאפשרות לנו לבצע מטלות יומיומיות בסיסיות בהן תלוי תפקודנו העצמאי. ריפוי בעיסוק למתבגרים הוא תחום שיקומי-טיפולי אשר מכוון לשימור, שיקום או שימור מיומנויותיהם התפקודיות של מתבגרים במטרה לאפשר להם תפקוד מסתגל, יעיל ועצמאי בכל היבטי החיים המרכזיים. ריפוי בעיסוק למתבגרים הוא תחום נרחב אשר מציע סיוע מענה למתבגרים המתמודדים עם מגוון רחב של קשיים: החל ממתבגרים נורמטיביים שתפקודם נפגע עקב פציעה או לקות מוטורית נקודתיות, דרך מתבגרים המתמודדים עם לקויות המשפיעות על מגוון היבטי חיים ועד למתבגרים המתמודדים עם לקויות התפתחותיות מולדות ואקוטיות כפיגור שכלי ואוטיזם. ריפוי בעיסוק למתבגרים מתבצע על ידי מרפאה בעיסוק מוסמכת, וכולל אבחון מקיף של קשיי המתבגר, בניית תכנית טיפולית המתאימה לקשייו וציפיותיו התפקודיים והוצאה של התכנית לפועל.

אנשי מקצוע בתחום ריפוי בעיסוק למתבגרים

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום ריפוי בעיסוק למתבגרים

ריפוי בעיסוק למתבגרים
איך לבחור את המרפאה בעיסוק הטובה ביותר עבור ילדך?
ריפוי בעיסוק למתבגרים
האם הילד שלך זקוק לריפוי בעיסוק?
האם הילד שלך זקוק לריפוי בעיסוק?
ריפוי בעיסוק למתבגרים
הילד מתמודד עם הפרעת קשב וריכוז? ריפוי בעיסוק יכול לעזור
הילד מתמודד עם הפרעת קשב וריכוז? ריפוי בעיסוק יכול לעזור

ריפוי בעיסוק למתבגרים עם קשיים מוטוריים

קשיים מוטוריים הם שם כולל ללקויים מולדים אשר פוגעים בתפקוד המוטורי בהיבטי חיים שונים וברמות חומרה שונות. קשיים מוטוריים עשויים להיות נקודתיים ולגרום לקשיים ספציפיים (למשל, קשיים בכתיבה והחזקת עיפרון, כתב יד בלתי קריא) או להופיע באופן נרחב יותר, כמו במקרה של סרבול מוטורי הפוגע בקואורדינציה של הנער ולכן גם במגוון תפקודים שלו כמו תנועה, ריקוד, משחק כדור, ריצה וכן הלאה. ריפוי בעיסוק למתבגרים עם קשיים מוטוריים מכוון לשיפור מיומנויותיו המוטוריות של המתבגר ולרכישת טכניקות מוטוריות ש"יפצו" על היכולות אשר לא נרכשו באופן טבעי לאור הלקות. במסגרת ריפוי בעיסוק למתבגרים עם קשיים מוטוריים המתבגר לומד טכניקות שונות בהתאם לקשייו ומונחה כיצד לתרגל את המיומנויות שנרכשו בין מפגשי הטיפול.

ריפוי בעיסוק למתבגרים עם הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז הן אחת הסיבות השכיחות לפנייה אל ריפוי בעיסוק למתבגרים. מתבגרים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים פעמים רבות עם קשיים בהתארגנות היומיומית (קימה בזמן, ארגון תיק לבית ספר), היעדר הרגלי למידה (דחיינות, שכחנות של מטלות), פיזור ו"מעופפות" וכן הלאה. קשיים אלו עשויים לפגוע ביכולתו של המתבגר למצות את הפוטנציאל הלימודי שלו (למשל, איחורים רבים הפוגעים בציונים ובהערכת המורים או היעדר הכנה מספקת לבחינות), לעורר מתחים רבים בינו לבין הוריו והצוותים החינוכיים, לפוגע בביטחונו העצמי ולהביא להגנת יתר מצד ההורים, אשר פוגעת בפיתוח האוטונומיה והאחריות האישית. כמו כן, חלק מהמתבגרים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים עם קשיים חברתיים וקושי ברכישת מיומנויות בין אישיות תקינות (למשל, אימפולסיביות המביאה ל"התפוצצויות" המרחיקות חברים פוטנציאליים, "ליצנות" והפרעות בכיתה הפוגעות במעמדו החברתי של המתבגר). בהתאם לקשיים אלו, ריפוי בעיסוק למתבגרים מתמקד בזיהוי מוקדי הקושי, גיוס שיתוף הפעולה של המתבגר ורכישת אסטרטגיות לארגון וניהול עצמיים טובים יותר. כך, למשל, באמצעות ריפוי בעיסוק למתבגרים המתבגר יכול לרכוש יכולות התארגנות טובות יותר, להתמודד עם נטייה לשכחנות או דחיינות, לתרגל מיומנויות בין אישיות ובעיקר- להעביר לאחריותו תפקודים ומטלות שיאפשרו לו לתפקד באופן עצמאי ככל האפשר. בחלק מהמקרים, ריפוי בעיסוק למתבגרים כולל גם הדרכת הורים המסייעת להורים לאזן בין תמיכה וסיוע לבין עמדה המעבירה למתבגר את האחריות והעצמאות המתאימות לגילו.

ריפוי בעיסוק למתבגרים לאחר פגיעה

ריפוי בעיסוק למתבגרים יכול לסייע גם למתבגרים אשר תפקודם נפגע עקב תאונה, פציעה, מחלה או אירוע אחר אשר הביא לאובדן או ירידה ביכולותיו התפקודיות של המתבגר. במקרים אלו, ריפוי בעיסוק למתבגרים יתמקד בשיקום התפקוד ו/או בלמידת ותרגול מיומנויות מוטוריות חלופיות, ובהשבת ביטחונו של המתבגר בעצמו וביכולותיו. כאשר מדובר בפגיעה משמעותית וחמורה, ריפוי בעיסוק למתבגרים יכלול גם הדרכת הורים אשר תסייע להורים לעודד ולקדם את תפקודו העצמאי של המתבגר למרות הירידה התפקודית.

ריפוי בעיסוק למתבגרים המתמודדים עם הפרעות התפתחותיות ונפשיות

מתבגרים המתמודדים עם הפרעות נפשיות חמורות (למשל, סכיזופרניה) או עם לקויות התפתחותיות מקיפות (פיגור שכלי, אוטיזם) סובלים פעמים רבות מקשיים תפקודיים משמעותיים. אוטיזם ופיגור, למשל, יכולים למנוע מהמתבגר לרכוש מיומנויות בסיסיות כאכילה, רחצה והלבשה, ואילו הפרעות כסכיזופרניה עשויות להיות מלוות בפגיעה משמעותית במוטיבציה לפעולה, ביכולות החברתיות וביכולת להתמודד עם דרישות חברתיות בסיסיות. ריפוי בעיסוק למתבגרים המתמודדים עם קשיים אלו יכוון לשיפור יכולותיו של המתבגר באופן שיאפשר לו למצות את הפוטנציאל התפקודי שלו ולבסס סדר יום עצמאי, פעיל ומשמעותי ככל האפשר. התהליך הטיפולי במקרים אלו יכלול ערכה מקיפה של יכולותיו ומגבלותיו של המתבגר ובנייה של תכנית הכוללת היבטים מוטוריים, תפקודיים ובין אישיים, בהתאם לצרכיו. במקרים רבים, ריפוי בעיסוק למתבגרים המתמודדים עם הפרעות מסוג זה יכלול גם הדרכת הורים.