תפריט נגישות

טיפול באומנות למבוגרים

טיפול ביצירה והבעה למבוגרים הוא שיטת פסיכותרפיה המבוססת על שימוש באמצעים אמנותיים המכוונים לסייע למטופל לתאר, לבטא ולעבד תכנים רגשיים.

אנשי מקצוע בתחום טיפול באומנות למבוגרים

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול באומנות למבוגרים

טיפול באומנות למבוגרים
כיצד ביבליותרפיה ריפאה את אילן? סיפור על טיפול מוצלח
טיפול באומנות למבוגרים
מה זה טיפול באמנויות ואילו סוגי טיפול קיימים?
מה זה טיפול באמנויות ואילו סוגי טיפול קיימים?
טיפול באומנות למבוגרים
איך מציירים הרואין? טיפול באומנות במכורים
איך מציירים הרואין? טיפול באומנות במכורים
טיפול באומנות למבוגרים
אנחנו ובובי מק'גיי: כיצד מטפלים בעזרת שיר?
טיפול באומנות למבוגרים
מה זה טיפול באמנויות ואילו סוגי טיפול קיימים?
לאיזה סוג שירות טיפולי אני זקוק?
טיפול באומנות למבוגרים
נעים להכיר: ביבליותרפיה - ראיון עם המטפלת מיכל לופו
נעים להכיר: ביבליותרפיה - ראיון עם המטפלת מיכל לופו

טיפול ביצירה והבעה למבוגרים התפתח כחלק מהתפתחותו של זרם רחב יותר של טיפול באמנויות- זרם אשר הציע אלטרנטיבה לשיטות הקלאסיות של טיפול פסיכולוגי, המבוססות על שיחה. פרויד, אשר ייסד את הפסיכואנליזה אשר ממנה התפתחו זרמי הפסיכותרפיה העכשוויים זיהה את הכוח המרפא של השיחה. הוא גילה כי עצם עיבודם של תכנים רגשיים במסגרת הטיפולית התומכת מאפשרת למטופל להרחיב את מודעותו העצמית, להפוך חומרים נפשיים בלתי מודעים למודעים ולהגיע לתובנה לגבי מקור הסימפטומים הרגשים שלו, תהליך אשר בסופו של דבר מביא לשחרור מסימפטומים רגשיים והתנהגותיים. הכלי המרכזי של הפסיכואנליזה היה השיחה, אך עם השנים החלו אנשי מקצוע לזהות כי שיחה ישירה אינה אמצעי התקשורת הטבעי והמתאים ביותר לחלק מהמטופלים. בהתאם, החלו להתפתח שיטות טיפול אשר התבססו על שימוש באמצעים אמנותיים כאמצעים לחשיפת עולמו הפנימי של המטופל. בין מודלים טיפוליים אלו נכללים ביבליותרפיה, טיפול בתנועה, טיפול במוסיקה, דרמה תרפיה ועוד.

טיפול ביצירה והבעה למבוגרים הוא אחת משיטות הטיפול המתבססות על שימוש באמצעים אמנותיים. טיפול ביצירה והבעה למבוגרים יוצא הנחה שחלק מהאנשים מביעים עצמם באופן אמיתי, שוטף ועמוק יותר דרך ביטויים אמנותיים, ומציע מפגש טיפולי המבוסס על תפיסה זו. לתהליך של טיפול ביצירה והבעה למבוגרים ישנם מספר יתרונות מרכזיים:

יצירת "גשר" בין החוויה הרגשית לחוויה המילולית: אנשים רבים מתקשים לתאר לעצמם ולאחרים את רגשותיהם באופן מילולי. במובן זה, הבעת העולם הרגשי באמצעים אמנותיים עשויה לגשר על הפער בין החוויה למילה ולאפשר למטופל להיעזר במטפל כדי לרכוש כלים מילוליים לביטוי רגשותיו. יצירת ערוץ תקשורת קרוב יותר אל הרובד הלא מודע ביחס למילה המדוברת, אשר מאפשר חשיפה של רבדים נפשיים אשר המטופל אינו מודע אליהם ואינו יכול לבטא במילים. כך, למשל, המטפל יכול לזהות דרך בחירת הצבעים ולחץ העיפרון את עוצמות הזעם אשר המטופל אינו מאפשר לעצמו לחוות באופן מודע.

הרחבת החופש והפחתת ה"צנזורה": ה"שפה" האמנותית נוטה להיתפס כשפה בה לגיטימי יותר להביע נושאים ורגשות מביכים, "אסורים" או עוצמתיים. כך, למשל, מטופלים עשויים לחוש שקל יותר לתת ביטוי למיניותם דרך יצירה ולא דרך התייחסות מילולית ישירה.

במסגרת טיפול ביצירה והבעה למבוגרים המטפל מציע למטופל מרחב חופשי ועשיר באמצעים אמנותיים אשר המטופל מוזמן לעשות בו ככל העולה על רוחו. המטפל מצטרף אל המטופל, מתבונן בעבודתו או מלווה אותו, ומסייע לו לפענח את התכנים הרגשיים והלא מודעים הנגלים מתוך התהליך היצירתי. במסגרת תהליך זה, הן תהליך היצירה עצמו מהווה אמצעי לעיבוד ומגע עם החומרים הרגשיים, והן השיח הנוצר עם המטפל בעקבות ההתבוננות המשותפת בתוצריו של המטופל. כלומר, טיפול ביצירה והבעה למבוגרים הוא טיפול פסיכותרפויטי לכל דבר, אך האמצעים דרכם המטופל מתקשר את עולמו הפנימי אינם כוללים רק מילים, אלא גם ביטויים אמנותיים. בהתאם, טיפול ביצירה והבעה למבוגרים מתאים לטיפול במגוון סימפטומים וקשיים רגשיים שביניהם דיכאון, חרדה, התמכרויות, הפרעות אכילה, התקפי זעם, דימוי עצמי נמוך וכן הלאה. חשוב להדגיש כי כישרון, ניסיון או יכולות בתחום האמנותי אינן תנאי מקדים להשתתפות במסגרת של טיפול ביצירה והבעה למבוגרים. זאת, מאחר ומוקד הטיפול אינו התוצר הסופי של היצירה ואיכותו, אלא תהליך היצירה והאפשרות לגעת דרכו בחוויות רגשיות שונות.

טיפול ביצירה והבעה למבוגרים מתקיים בדרך כלל במסגרת פרטנית, אך עשוי להתבצע גם במסגרת קבוצתית. כאשר טיפול ביצירה והבעה למבוגרים מתקיים במסגרת קבוצתית, משתתפי הקבוצה יכולים להגיב זה ליצירותיו של זה ובכך להעשיר את השיח סביב התכנים רגשיים הבאים לידי ביטוי דרך תהליך היצירה.