תפריט נגישות

פסיכיאטריה

פסיכיאטריה היא ענף של תחום הרפואה המתמקד באבחון וטיפול בהפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות מפרספקטיבה המדגישה את האינטראקציה בין החוויה הנפשית לבין גורמים ביולוגיים ונוירולוגיים. בהתאם, פסיכיאטר הוא איש מקצוע אשר מתמחה באבחון הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות ובהתאמת טיפול ביולוגי (תרופתי), רפואי או פסיכותרפויטי רלוונטי.

אנשי מקצוע בתחום פסיכיאטריה

<<  לרשימה המלאה

פסיכיאטר

פסיכיאטר הוא רופא בהכשרתו, אשר עבר התמחות ספציפית בתחום של פסיכיאטריה מבוגרים או פסיכיאטריה ילדים. פסיכיאטר יכול להציע את שירותיו במסגרת מוסדות אשפוזיים כמחלקות פסיכיאטריות או מוסדות טיפוליים (למשל הוסטלים לאנשים המתמודדים עם אוטיזם או סכיזופרניה), אך גם במסגרת קליניקה פרטית. פסיכיאטר עוסק בדרך כלל במספר תחומים מרכזיים:

אבחון פסיכיאטרי: כל טיפול אצל פסיכיאטר יפתח באבחון פסיכיאטרי המכוון לזיהוי ההפרעה הרגשית/נפשית ממנה האדם סובל. במרבית המקרים, האבחון יתבצע באמצעות ראיון ישיר עם המטופל, אך כאשר מדובר במטופל קטין או במטופל אשר מחלתו הנפשית מונעת ממנו למסור מידע מלא על מצבו (למשל, אדם המצוי בעת התקף פסיכוטי), סביר להניח כי הפסיכיאטר יאסוף מידע גם מבני משפחתו של המטופל. בהתאם לסימפטומים עליהם המטופל מדווח, הפסיכיאטר יקבע האם ומאיזו הפרעה המטופל סובל, בהתאם למדריך הפורמלי לאבחון פסיכיאטרי (ה- DSM האמריקאי או ה- ICD האירופאי). האבחנה שתינתן על ידי הפסיכיאטר תהווה בסיס לתכנית הטיפולית שיציע למטופל.

אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז: הפרעות קשב וריכוז אינן נתפסות בדרך כלל כהפרעות נפשיות, אך באופן פורמלי הן נחשבות למצבים פסיכולוגיים הנכללים במדריכי האבחנות הפסיכיאטריים. בהתאם, פסיכיאטר רשאי לאבחן הפרעות קשב וריכוז, כאשר במרבית המקרים האבחון יסתבס הן על ריאיון ישיר והן על העברת אבחונים אובייקטיביים אשר מעידים על קיומה/ היעדרה של הפרעת קשב וריכוז ועל רמת חומרתה, במידה ואכן אובחנה.

טיפול פיסיולוגי: כאמור, פסיכיאטר הוא איש מקצוע שהכשרתו מתבססת על הבנת הקשר בין גורמים ביולוגיים ונוירולוגיים לבין הפרעות נפשיות שונות ובהתאם, פעמים רבות הפסיכיאטר יציע למטופל, לאחר האבחון, טיפול פיסיולוגי. במרבית המקרים פסיכיאטר יציע למטופל טיפול בתרופות ובמידה והמטופל יהיה מעוניין בטיפול, יקיים מעקב רציף אחר מצבו של המטופל. זאת, בכדי לוודא שהטיפול התרופתי אכן מביא לשיפור הנפשי הרצוי וכדי לשנות את סוג או מינון הטיפול התרופתי במקרה והטיפול אינו יעיל דיו ו/או מלווה בתופעות לוואי משמעותיות. במקרים מסוים, פסיכיאטר עשוי להציע התערבויות טיפוליות פיסיולוגיות שאינן תרופתיות בלבד. כך, למשל, פסיכיאטר עשוי להציע טיפול בנזעי חשמל למטופל הסובל ממצבי דיכאון, התקפים פסיכוטיים או סימפטומים אובססיביים קומפולסיביים כרוניים העמידים לטיפול התרופתי.

פסיכותרפיה: הכשרתו של כל פסיכיאטר מאפשרת לו להציע, בין היתר, שירותי פסיכותרפיה. עד כה הצטברו עדויות מחקריות רבות התומכות ביעילות השילוב בין טיפול תרופתי לבין טיפול נפשי ובהתאם, פסיכיאטרים רבים ימליצו על שילוב בין מתודות טיפול אלו במצבי דיכאון, חרדה, סכיזופרניה, הפרעות התנהגות והפרעות רגשיות נוספות. פסיכיאטר עשוי להציע טיפול נפשי בעצמו או להפנות את המטופל לטיפול מתאים לצרכיו.

מתן חוות דעת פסיכיאטרית: חוות דעת פסיכיאטרית היא הערכה הניתנת על ידי פסיכיאטר וכוללת התייחסות למצבו המנטלי של המאובחן והשפעתו על התנהגותו ותפקודו במצבים שונים. כך, למשל, פסיכיאטר עשוי להתבקש להכין חוות דעת המאשרת את כשירותו של אדם מבוגר לשנות את צוואתו או קובעת האם אדם היה כשיר או לא כשיר נפשית ולכן אחראי או לא אחראי למעשיו בעת שביצע פשע מסוים.