תפריט נגישות

פסיכולוגיה התפתחותית

תהליכים התפתחותיים הם חלק בלתי נפרד מחיינו: החל מיום לידתנו אנו גדלים ומשתנים בהיבטים גופניים, קוגניטיביים ורגשיים, כאשר תהליכים אלו בולטים ודרמטיים במיוחד בשנות החיים הראשונות. פסיכולוגיה התפתחותית היא תחום אשר התפתח מתוך הכרה בחשיבות ההתפתחות בשלבי החיים המוקדמים ומתמקד, בהתאם, בחקר ההתפתחות האנושית ובמתן שירותי אבחון, ייעוץ וטיפול במצבים בהם קיים חשש לקיומם של לקויים התפתחותיים.

אנשי מקצוע בתחום פסיכולוגיה התפתחותית

<<  לרשימה המלאה

פסיכולוג התפתחותי

פסיכולוג התפתחותי הוא פסיכולוג בעל תואר שני לפחות, אשר התמחותו התמקדה בתחום ההתפתחותי ומקנה לו ידע ומיומנויות אבחוניות וטיפוליות רלוונטיות. עבודתו של  פסיכולוג/ית התפתחותי/ת תתמקד בדרך כלל בתחומים הבאים:

אבחון התפתחותי: אבחון התפתחותי הוא אבחון המיועד לילדים בגילאי 0-6, ובוחן האם התפתחותו המוטורית, הקוגניטיבית, הרגשית והחברתית של הילד תואמת את גילו. אבחון התפתחותי מתבצע על ידי פסיכולוג התפתחותי ויתבסס על איסוף מידע מההורים, תצפית על התנהגותו של הילד, אינטראקציה ישירה עם הילד (שיחה או משחק) והצגת מטלות שונות המאפשרות לבחון את רמת התפקוד של הילד בתחומים שונים. בסיום התהליך האבחוני, הפסיכולוג ההתפתחותי יוכל לקבוע האם התפתחותו של הילד תקינה, האם הוא סובל מבעיה התפתחותית (פיגור, אוטיזם, עיכוב התפתחותי) והאם יש קשיים התפתחותיים נקודתיים בהם יש צורך לטפל. על בסיס זה, תוצע להורים תכנית טיפולית רלוונטית.

פסיכותרפיה פרטנית: ילדים המתמודדים עם לקויים התפתחותיים משמעותיים סובלים במרבית המקרים גם מעיכוב או קושי ניכר בהתפתחות הרגשית והחברתית. בהתאם, פסיכולוג התפתחותי מציע בין היתר שירותי פסיכותרפיה המכוונים לסייע לילד לרכוש את הכישורים הרגשיים והחברתיים בהם הוא מתקשה.

טיפול דיאדי: סוג ספציפי של פסיכותרפיה בו פסיכולוג התפתחותי מתמחה הוא הטיפול הדיאדי. טיפול דיאדי הוא טיפול בו משתתפים גם הילד וגם ההורה ועל כן הוא מתאים במיוחד לילדים צעירים ואפילו לתינוקות צעירים. במסגרת טיפול דיאדי פסיכולוג התפתחותי יוכל לצפות ישירות באינטראקציות ההורה-ילד וכך לסייע בשיפור קשר ההורה-ילד ובשיפור ותרגול מיומנויות הוריות. בדרך כלל, פסיכולוג התפתחותי ימליץ על טיפול דיאדי כאשר קיימים קשיים בקשר ההורה-ילד אשר משפיעים על התפתחות הילד. כך, למשל, טיפול דיאדי הוא טיפול מתאים ביותר להפרעות אכילה של הינקות והילדות המוקדמת, להפרעות התקשרות ולילדי אומנה וילדים מאומצים. כמו כן, פסיכולוג התפתחותי עשוי להמליץ על טיפול דיאדי לילדים עם הפרעות התפתחותיות משמעותיות (אוטיזם, פיגור) והוריהם, על רקע הקושי בביסוס קשר הורה-ילד חיובי ומשמעותי עם ילדים הסובלים ממגבלות משמעותיות ביותר.

הדרכת הורים: פסיכולוג התפתחותי מציע שירותי הדרכת הורים להורים אשר ילדם מתמודד עם לקויות התפתחותיות. לקויות התפתחותיות מציבות בפני ההורים אתגרים ייחודיים, כאשר הדרכת הורים אצל פסיכולוג התפתחותי תנה להורים מיומנויות שיאפשרו להם לקדם את תפקודו של הילד, לבסס איתו קשר משמעותי וחיובי למרות מגבלותיו ולסייע לו לבסס אוטונומיה ועצמאות למרות קשייו. כמו כן, הדרכת הורים אצל פסיכולוג התפתחותי מסייעת פעמים רבות בתהליך ה"אבל" על הולדתו של ילד פגוע, בעיבוד והשלמה עם מגבלותיו ובהרחבת ושימור יכולתם של ההורים לנהל חיים מספקים ולשמור על יחסיהם עם ילדים אחרים במשפחה לצד האתגרים הנלווים לטיפול בילד עם מגבלה התפתחותית משמעותית.

מחקר התפתחותי: פסיכולוג התפתחותי עשוי לעסוק לא רק באבחון וטיפול אלא גם בחקר ההיבטים השונים של התפתחות. מחקר התפתחותי עשוי לגעת בנושאים כגורמים המשפיעים על עיכוב או התקדמות ההתפתחות, תהליכי התפתחות, שיטות התערבות הרלוונטיות לקשיים התפתחותיים, גורמים מולדים מול נרכשים המשפיעים על ההתפתחות וכן הלאה.