תפריט נגישות

עבודה סוציאלית MSW

עבודה סוציאלית היא תחום מקצועי ואקדמי אשר מכוון לשיפור רווחתם של פרטים וקהילות. בישראל, תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאפשר לעובדים סוציאליים להשתלב בארגונים שונים (ארגוני רווחה, פנימיות, שירותי מבחן, צבא, שירות בתי הסוהר ועוד) ולמלא מגוון רחב של תפקידים. עם זאת, תואר שני של עובד סוציאלי MSW מאפשר לעובד הסוציאלי להרחיב את הידע הקליני והתיאורטי שלו באופן שמאפשר לו להציע התערבויות טיפוליות וקהילתיות מעמיקות יותר.

אנשי מקצוע בתחום עבודה סוציאלית MSW

<<  לרשימה המלאה

עובד סוציאלי MSW והכשרתו

עובד סוציאלי MSW הוא עובד סוציאלי אשר סיים תואר שני לפחות בלימודי עבודה סוציאלית. הכשרתו של עובד סוציאלי MSW כוללת לימודים תיאורטיים ומעשיים המכשירים אותו להציע התערבויות שונות המכוונות לקידום רווחתם של יחידים, זוגות, משפחות וקהילות. בהיבט התיאורטי, לימודיו של עובד סוציאלי MSW מאגדים ידע מתחומים שונים שביניהם פסיכולוגיה, סוציולוגיה, משפטים, כלכלה ועוד, ואלו מקנים לו הבנה כוללנית ומקיפה של היחסים בין הפרט לבין הסביבה בה הוא חי, ושל האופן בו יחסים אלו משפיעים על רווחתו של הפרט. כך, למשל, לימודיו של עובד סוציאלי msw כוללים לימודי אישיות, פסיכופתולוגיה, תיאוריות סוציולוגיות, התערבויות טיפוליות פרטניות, התערבויות טיפוליות משפחתיות ועוד. כמו כן, הכשרתו של עובד סוציאלי MSW כוללת גם התנסות מעשית המאפשרת עריכת התערבויות טיפוליות תחת פיקוחו והדרכתו של עובד סוציאלי MSW בכיר.

במרבית האוניברסיטאות, קיימים מסלולי התמחות שונים במסגרת לימודי עבודה סוציאלית msw. כך, למשל, לאחר לימודי תואר שני בעבודה סוציאלית במגמה עם התמחות ספציפית, עובד סוציאלי MSW יכול להגדיר את עצמו כעובד סוציאלי קליני או עובד סוציאלי משפחתי.

מעבר לכך, לאחר סיום לימודיו עובד סוציאלי MSW עשוי להעמיק את הידע התיאורטי והקליני שלו במסגרת לימודי פסיכותרפיה מתקדמים אשר יקנו לו ידע מקיף ומעמיק יותר בתחום בריאות הנפש ויאפשרו לו לכנות את עצמו פסיכותרפיסט. טיפול אצל עובד סוציאלי MSW אשר בחר במסלול זה שקול לטיפול אצל פסיכולוג קליני. במידה ועובד סוציאלי MSW בוחר שלא ללמוד לימודי פסיכותרפיה מתקדמים, יוכל להציע שירותי ייעוץ טיפולי הן במסגרות ציבוריות והן באופן פרטני.

טיפול אצל עובד סוציאלי MSW

עובד סוציאלי MSW עשוי להציע מגוון התערבויות ייעוציות-טיפוליות פרטניות, זוגיות, משפחתיות וקבוצתיות.

ייעוץ טיפולי: עובד סוציאלי msw יכול להציע יעוץ טיפולי פרטני לאנשים המתמודדים עם קשיים רגשיים שונים שביניהם דיכאון, חרדה, חוסר סיפוק, קשיי השתלבות והסתגלות וכן הלאה. כמו כן, עובד סוציאלי MSW יכול להציע את שירותיו לאנשים המתמודדים עם נסיבות חיים הפוגעות ברווחתם הנפשית ומייצרות קשיים ומצוקה כמצבי עוני, אלימות במשפחה, אפליה חברתית, קשיי הסתגלות לאחר הגירה וכן הלאה.

ייעוץ זוגי: ייעוץ זוגי אצל עובד סוציאלי MSW מכוון לסייע לזוגות המתמודדים עם מריבות, שחיקה זוגית, משברי אמון, קושי בניהול התא המשפחתי הנובע מהקשיים הזוגיים והתמודדות עם מצבי חיים מאתגרים משפיעים על איכות הקשר הזוגי כמו עוני, הולדת ילד עם מגבלה פיסית ונפשית ועוד.

ייעוץ להורים: ייעוץ להורים אצל עובד סוציאלי MSW מיועד לסייע להורים להתמודד עם מגוון סוגיות וקשיים הנלווים להורות: הצבת גבולות, חלוקת תפקידים הורית, יחסי אחים, בעיות משמעת וכן הלאה.

ליווי תהליכים שיקומיים: בין היתר, עובד סוציאלי MSW עשוי לסייע לאנשים המתמודדים עם מחלות נפשיות וזקוקים לליווי בתהליכים שיקומיים המכוונים לשיפור תפקודם החברתי והתעסוקתי. כחלק מתהליך זה, עובד סוציאלי MSW עשוי להציע גם הדרכה לבני משפחתו של המטופל אשר תסייע להם לתמוך בו ולקדם אותו.

פעמים רבות, ובהתאם לצורך, עובד סוציאלי MSW יהיה בקשר גם עם גורמים טיפוליים נוספים המעורבים בטיפול במטופל ויסייע בבניית, הנעת ויישום התכנית הטיפולית המתאימה לצרכיו.