תפריט נגישות
חיפוש

אודות

שמי ליאת, אני עובדת סוציאלית M.A , פסיכותרפיסטית, בעלת קליניקה פרטית לטיפול במבוגרים ומתבגרים באזור הצפון, המרכז, וירושלים.
בעברי, עבדתי עם נפגעי נפש במסגרת העמותה הגרמנית ישראלית, כשהמטרה היא שילוב מטופלים בקהילה לאחר תקופות אשפוז ממושכות. בהמשך עבדתי במרכז לטיפול בנפגעי סמים, בעיקר עם מטופלים שאובחנו כלוקים בתחלואה כפולה (נפגעי נפש עם התמכרות לסמים ) ומאז אני בעלת קליניקה פרטית.
לכל אורך השנים, המשכתי ללמוד במסלולים שונים כגון: פסיכותרפיה ביצירה והבעה, טיפול משפחתי וזוגי, פסיכותרפיה אינדיווידואלית, הדרכת מטפלים במקצועות הטיפול הנפשי, ולימודי התיאוריה הפסיכואנליטית.
כיום, אני כותבת עבודת דוקטורט בנושא הקשר הטיפולי, יחסי מטפל- מטופל כאשר הטיפול הוא באוריינטציה דינמית קלאסית, וכאשר הטיפול הוא באוריינטציה התייחסותית.
כחלק מעבודת הדוקטורט שלי, אני מקבלת מטופלים במחיר מוזל ואני נותנת הדרכה במחיר מוזל למטפלים.

השכלה אקדמאית והכשרה

• לימודי עבודה סוציאלית M.A.
• פסיכותרפיה ביצירה והבעה במסגרת לימודי תעודה באוניברסיטת חיפה.
• הכשרה והתמחות בטיפול בהתמכרויות בבית הספר המרכזי לעובדים סוציאלים.
• לימודי טיפול משפחתי וזוגי בת.ל.ם.
• פסיכותרפיה אינדיווידואלית במכון אדלר.
• לימודי התיאוריה הפסיכואנליטית בביה"ס "דעת"
• קורס הדרכת מטפלים במכללת דוד ילין בירושלים.

ניסיון מקצועי

לאחר סיום לימודי התואר הראשון בע"ס, למדתי פסיכותרפיה ביצירה והבעה במסגרת לימודי תעודה באוניברסיטת חיפה. האומנות, היא כלי הבעה נפלא.

אני אוהבת לצייר, ובתקופות חיים שונות מצאתי, שהציור הוא כלי ביטוי נפלא. ויותר מכך, אנשים יכולים להתחבר אל היצירה שלי, מהמקום המאוד אישי שלהם. הבנתי, שזו אופציה טיפולית מאין כמוה, משהו שאני רוצה מאוד לעשות, כלי חיוני לארגז הכלים שלי. לאחר תום לימודי אלה, עבדתי עם נפגעי נפש בקהילה. נגעה בי מאוד הרגישות המיוחדת שלהם. היכולת שלהם להבחין בפרטים קטנים לפעמים לכאוב אותם, לפעמים לאהוב אותם, לפעמים להתלהב לפחד, אבל תמיד להרגיש.

אנשים, כך חשבתי, כשהחוויה הרגשית קשה להם, כואבת, מכבידה או מציפה, הם מנסים לחפש לעצמם הקלות כדי להקל או לרפא את העומס. קשה להם להיות. החוויה מקשה על ההוויה. מתוך המחשבה הזו, פניתי בלימודי ה- MA בע"ס, להתמחות בטיפול בהתמכרויות בכלל ובנפגעי סמים בפרט. במיוחד התעמקתי בטיפול בכאלה שנכנסו לקטגוריה של תחלואה כפולה. אך התהליכים הטיפוליים, לא היו לדעתי יכולים להיות מספקים ללא בחינת ההקשר המשפחתי, לכן הייתה חשיבות להעמקה בתחום הזה ולמדתי טיפול משפחתי וזוגי.

לבסוף, והאמונה בערכים כמו שוויון, חופש בחירה, ובאדם כיצור חברתי סימנה את המשך הדרך, ללימודי פסיכותרפיה בגישה אדלריאנית. הגורם המשותף לכל אלה הוא הקושי הרגשי. ההתמודדות היומיומית עם קושי ביצירת קשרים חברתיים. חווית דחייה, בדידות, ניכור וחוסר שייכות, חוויה דיכאונית, יאוש, אלה החומרים שמהם נבנתה גישתי.

אני מאמינה שיצירת קשר טיפולי הוא שלב בדרך. אבן דרך חשובה, שאדם לאחר שחווה אותה, יכול לנסות ולטעום שוב את חווית הקשר. יצירת קשר היא יצירה לכל דבר, אומנות .שכל קשר שנוצר הוא יצירה ייחודית ומיוחדת. כאשר מטופל חווה מקום שמקשיבים לו; מקום שהוא מכיל, מקבל, מאפשר, תומך, ומאפשר לו להיות, ממקום כזה החוויה האישית היא אחרת.

כבר לא דחייה ועזובה, ולא כאב חסר מילים. החוויה הטיפולית נותנת הזדמנות להוויה נינוחה יותר. האדם מתנסה בלקבל את עצמו, לבטא את עצמו ולהיות מה שהוא: יחיד, ייחודי, בעל ערך, ומשמעות. כל המרכיבים האלה הם אבני היסוד של תחושת ערך, של ביטחון עצמי, ושל מוכנות ליצור קשר ממקום בטוח יותר.

למעשה, זהו שיקום הערך העצמי והביטחון העצמי, תוך פיתוח דרך התמודדות עם קשיים רגשיים ופיתוח מיומנויות חברתיות. הבדידות, אינה קשורה למספר האנשים המקיפים אותנו. היא בהחלט קשורה לחוויה פנימית אישית של אדם עם עצמו. תוך כדי שאדם לומד להוקיר ולהעריך את עולמו הפנימי, ולתקשר אותו עם סביבתו,לקרב אליו אנשים שיכירו אותו, שיהנו מעולמו ומעושרו הפנימי. . . והוא לא לבד.

מאמרים

* התוכן המפורסם בדף זה אודות המטפל הינו באחריות המטפל בלבד