תפריט נגישות
חיפוש

פורום פסיכולוגיה

 • נכתב ע"י האנונימי ב - 20/02/2017 16:57:14

  שלום וברכה
  יש לי שאלה
  איך אני יודע אם המחשבה שאלוקים "שונא" אותי ושאני כרגע "נענש" על חטאים שעשיתי בעבר זה סוג של מחשבת שווא של אשמה או שזה משהו אמיתי ושזה יעבור מעצמו? הרי זה משהו שאין אפשרות באמת להוכיח, עניין דתי של אמונה ורוחניות..
  פעם כשפניתי למיון בנוגע למחשבות דומות רשמו לי "חשיבה overvalued idea".
  בעברי אכן עשיתי חטאים לצערי (שכבתי עם אישה נשואה, פגעתי בהוריי מילולית, שכבתי עם בחורות לא יהודיות וכו'..), ועל הדברים הללו יש עונש מוות לפני התורה.. איך אני יודע אם המשברים הנפשיים הנוכחיים זה כתוצאה של עונש מאלוקים, או שזו בעיה נפשית וצריך תרופות? מה הטיפול ב-overvalued idea?

  תשובה: איך יודעים אם זה מחשבת שווא או לא?
  נכתב ע"י סיון סובול ב - 20/02/2017 21:22:27

  שלום לך,

  מחשבות שווא הן מחשבות או אמונות שגויות שאנשים מאמינים בהן ומבטאות קושי בהפרדה בין מחשבה לבין מציאות. כפי שאתה מתאר, לרבים מאיתנו יש מחשבות שגויות או אמונות כלשהן, אך השאלה היא עד כמה האדם מכתיב את חייו לפי האמונות, בטוח שמחשבותיו הן המציאות ועד כמה תפקודו נפגע. כאשר יש מחשבות שווא, פעמים רבות הן הופכות לרשת של אמונות שעל פיהן האדם מנהל את חייו. מפני שאינך בטוח מה עובר עליך כרגע, הייתי ממליצה לך לפנות בהקדם לרופא פסיכיאטר ולהתייעץ עם גורם מקצועי שיוכל לסייע לך בנושא באופן אישי. נשמע שאתה סובל ומבולבל, ולכן הייתי ממליצה לפנות בהקדם לעזרה.

  בהצלחה,
  סיון

אנשי מקצוע ומכונים