תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י אסתי ב - 13/05/2021 09:09:32

ירדנו למקלט כבר כמה פעמים לצערי... ובכל פעם, בתוך כל הכאוס והחרדה להספיק לרדת לשם בזמן (אנחנו גרים בבניין יחסית ישן ואין לנו ממ"ד בדירה, המקלט הוא של כל הבניין), הבן שלי מסרב להיכנס. עומד בחוץ ומושך אותי חזרה החוצה. הוא בן 5, רעשים חזקים נורא מפחידים אותו והוא עומד שם, מסוחרר מכל מה שהוא מרגיש, מצד אחד רוצה לכסות את האוזניים, מצד שני לא רוצה לעזוב לי את היד, אני מנסה להיכנס, התינוק ביד השניה, והוא מושך אותי חזרה החוצה, צורח שהוא לא רוצה להיכנס לשם. איך אני יכולה לעזור לו להרגיש שהמקלט הוא בטוח? ובכלל איך אני יכולה לעזור לו עם כל הרגשות שהוא מרגיש?

תשובה: איך להסביר לילד שהמקלט הוא בטוח?
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 13/05/2021 10:43:40

שלום אסתי.

ראשית, חשוב שבנך יכנס למקלט גם אם המשמעות היא להרים אותו ולהכניס אותו פיסית. מעבר לכך, אפשר לנסות ולגרום לו "להתיידד" עם המקלט באמצעים יצירתיים: לבנות איתו דגם של מקלט, לצייר גיבור על שילווה אותו למקלט, לרדת למקלט או לסביבתו דווקא כששקט ולקשט/לאכול שם ממתקים/לבצע כל פעילות נעימה, להכין איתו פינה שתהיה שלו ותהיה נעימה יותר (כרית, מדבקות, משחק אהוב). במידה ויש אדם שהילד תופס כבעל סמכות, אפשר לבקש ממנו לשוחח עם הילד ולהסביר לו על המקלט. מעבר לכך, כדי לתת יותר מקום לרגש אפשר לשתף ברגשותייך (כמובן באופן מותאם) ולהזמין גם אותו לעשות כך, לצייר יחד מה שמרגישים, ובעיקר- לספר לו מה את חושבת שמרגיש- בלבול, פחד, חוסר ודאות, אי נעימות. לספר לו כיצד הוא מרגיש, לתת לגיטימציה לתחושות ולהזכיר שוב ושוב את כל האמצעים שמגינים עלינו- כיפת ברזל, חיילים, מקלט. מעבר לכך, תוכלי לפנות לקווי החירום של ער"ן או נט"ל להתייעצות אישית יותר.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

פז חיט

פז חיט

כפר סבא
טובה בן צבי מרק

טובה בן צבי מרק

תל אביב - יפו
מיתר מידן אלוני

מיתר מידן אלוני

ראש העין
ד"ר יגאל גליקסמן