תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י מיטל ב - 29/07/2020 11:50:36

שלום,

בארבע שנים האחרונות חוויתי משברים אישיים שגרמו לקריסה כללית.
    באותן שנים אני מאבדת חלקים גדולים מהמשפחה שלי, נקרעת מהעולם המקצועי אליו אני משתייכת ובקושי רב מנסה לפלס מחדש את דרכי בחזרה אחרי שנים של חוסר מסוגלות לעשות את הצעד רק כי אני לא תמיד מרגישה שמי שהייתי אז זו אני גם היום (ואני עדיין לא שם, דרך אגב).
    מרגיש לי שנכנסתי למעין בועה והכל התגלגל כמו כדור שלג שהולך ותפס תאוצה, שקעתי למטה בלי יכולת לראות את האור.
    הסביבה לא תמכה ואף "נהנתה" לראות את הקריסה הזו וזה דבר שרק החליש אותי עוד יותר.
    למרות שהתקופה האחרונה מאתגרת, פתאום משהו בהתכנסות הזו פתח משהו בתוכי והצלחתי להביט באומץ בתקופה הזו, להבין מה קרה, להסתכל גם על חוויות מהעבר ולהבין שמשהו משמעותי קרה כאן.
    אירועים בחיים שצילקו אותי והותירו חותם צורב בעור שלי, פתאום אני מבינה אותם ורואה שאולי אני רגישה מדי ואולי אני מבינה מדי אבל זה פגע בי, יותר מדי אפילו.
    זה הרס את מי שהייתי ואני לא יודעת איך אני החדשה תבנה את עצמה.
    אני רק רוצה להבין משהו אחד, מה גורם לאדם אחרי שנים של הליכה בחושך, חוסר היכולת לרצות להבין או להעדיף להדחיק מציאות מסוימת, מה גורם לנו כבני אדם להתעורר לפתע ולהבין כל מה שלא רצינו?
    מה נפתח שם במוח שהופך את הסרט שמתנגן שם למציאות לנגד העיניים?

תודה מראש.

תשובה: איך מגיעים למצב של התפקחות
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 01/08/2020 21:57:23

שלום מיטל.

אני חוששת שאין לי תשובה פשוטה וחד משמעית לשאלתך. הנפש היא מורכבת ועשירת רבדים, והתנועות שחלות בה הן סביב קושי והתגוננות מידיעה של תכנים נפשייםים כואבים, והן סביב חוסן ו"התפכחות", הן אישיות ומתפתחות אצל כל אדם באופן אחר. לכן, אני חושבת שכדאי להשתמש בשאלות החשובות שאת מעלה כבסיס להתבוננות פנימית, ולשקו פנייה לטיפול כדי להבין יותר לעומק מה קרה לך בתקופה האחרונה, מה חווית ולאן מועדות פנייך. נשמע שעשית דרך אמיצה וחשובה, ובמקרים רבים בנקודת שבר/התפתחות כאלו בחיים נוכחות מיטיבה של אדם נוסף יכולה לקדם עוד יותר.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

טל משולם

טל משולם

חיפה
ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
שנהב שטיין

שנהב שטיין

תל אביב - יפו
ענת דפנא