תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י אנונימית ב - 24/04/2020 15:39:03

שלום,
    אני נמצאת בטיפול אצל פסיכותרפיסטית מס' שנים, בערך 4 שנים.
    מדובר בטיפול מאד קרוב ומאד עמוק, מה הכוונה?
    הקשר בנינו נעשה מלבד לפגישות עצמן שמתקיימות אחת לשבוע בוואטספ.
    תדירות השיחות בנינו גבוהה ובעייני הרבה מעבר לטיפול ש"אמור" להיעשות.
    בהודעות, תוכן השיחות זה על אירועים אשר אני חווה ביום יום ואף על התעניינות מצידה גם כשאני לא עוברת דברים מיוחדים.
    לאורך כל הדרך מצד המטפלת הייתה מכנה אותי בתור "מאומצת", היה ברור לשתינו שמתקיים פה קשר שלא מובן מאליו ולא מדובר בטיפול " סטנדרטי ".
    מצידי נקשרתי מאד ואוהבת אותה הרבה מעבר למטפלת.
    לפני עשור עברתי פגיעה מינית שהתרחשה בערך 5 שנים.
    היה מדובר בקשר מאד קרוב שהתבסס על אהבה גדולה, אך היה מדובר בקשר עם אישה מבוגרת ואני בזמנו הייתי קטינה.
    עברנו הליכים משפטיים מס' שנים שהם בפני עצמם היו חוויה טראומטית.
    האירוע היה מדובר בתקשורות, כמובן חקירות ובתי משפט.
    היה מדובר בהליך פלילי ואזרחי, המטפלת הנוכחית התחילה לטפל בי בסיום הליך הפלילי ותחילתו של האזרחי.
    הייתה מעורבת ונוכחת במפגשים הנחוצים להליך.
    מלבד הפגיעה המינית שחוויתי, עברתי תאונת דרכים קשה שבה הייתה מעורבת נפגעת שנפגעה קשה. המטפלת התחילה לטפל בי סמוך למקרה, ז"א כמה חודשים לאחר מקרה זה.
    גם פה הייתי מעורבת בבתי משפט וגם פה המטפלת ליוותה אותי מס' פעמיים.
    מדובר במטפלת שנוכחת בחיי בצורה משמעותית ממש ובאינטנסיביות רבה.
    מדובר בקשר הדדי של אהבה גדולה ואכפתיות.
    לאורך כל הדרך נהגתי לציין בפנייה כמה שהיא חשובה לי וכמה היא חלק בלתי נפרד בחיי ושהיא הרבה מעבר למטפלת.
    לאורך כל הדרך אני חווה נפילות המתבטאות בחוסר רצון לחיות, ניתוק מוחלט מאנשים שיקרים לי ומאד דואגים לי כולל המטפלת.
    מדובר בנפילות שמתמשכות בערך שבוע ואז אני חוזרת "לתלם".
    במהלך הנפילות האלה, הקשר הוא אינטנסיבי, הכוונה שמצד המטפלת היא מאד ניסתה להוציא אותי ממצבים כאלה. לא היו עוברים ימים בלי שכותבת או מחייגת, ממש לא הייתה מוותרת לי ועליי.
    שורה תחתונה זה שאני בחודשים האחרונים חווה ריחוק מצידה, מה הכוונה?
    אני בנאדם מאד מאד רגיש ושמה לב לשינויים הכי קטנים בקשרים.
    פחות הייתה כותבת ומתעניינת וגם... תוכן השיחות היה קצר בשיחות בוואטספ, מה שלא אופייני למטפלת. כשפתחתי בפניה והבעתי כעס על טיב היחסים בנינו לאחרונה היא מצידה די הכחישה ואמרה שהיא מתנהגת אליי אותו דבר והאהבה כלפיי לא השתנתה.
    באחת השיחות לאחרונה חוויתי נפילה שבה פתחתי בפניה מה שאני חושבת על הקשר לאחרונה ומה מפריע לי. מה שבעצם הפריע לי זה, זה שהיא לא שם כמו שהייתה עד כה.
    בסוף אמרה שהיא מצידה חושבת שהגיע הזמן לתדירות פחותה יותר בקשר היום יומי מסיבה שזה לא נכון לי וגם כי... היא נורא עמוסה בחייה.
    לאורך כל הדרך ביקשתי ממנה להיות כנה איתי ולהגיד לי אם כל מה שהיא עושה למעניי זה נכון וטוב לה והיא לא עושה "בכוח" מתוך תחושת מחויבות.
    לאורך כל הדרך עמדה איתנה שהיא אכן עושה הכל מאהבה גדולה ומתוך רצון שלה.
    באותה שיחה התוודתה בפניי שהרבה פעמיים הייתה מגיבה לי להודעות במיידי גם כשלא היה נח לה.
    מדובר בקשר מאד פתוח וכנה, לפחות מה שחשבתי עד כה.
    מוכרחה להגיד שאמירה כזו פגעה בי ומה שהכי פגעה בי זה השתלשלות העניינים וזה שבעצם אני זו שחווה כרגע פגיעה שלא מדוברת בנינו ובעצם שאני זו שפתחתי בפניה את השנוי שאכן נעשה שינוי במודע.
    כועסת על זה שלא עשתה איתי שיחה מקדימה שמתבססת על שינוי בקשר.
    אנחנו כבר כמה שבועות שלא בקשר ואם "בקשר" אז בהודעות כועסות מצידי.
    בסופו של דבר במייל שכתבתי לה בשבוע האחרון שהיה מייל מאד כבד וכואב סוכם במייל הזה מבחינתי שהיא לא יכולה להתייחס אליי בתור מטופלת ולשים כיום גבולות שלא היו מכיוון שאני בעצם בהגדרתה "מאומצת" עבורה. בעייני זה לא יכול ללכת ביחד.
    לטענתי אם רואה בי ככזו והקשר חצה גבולות הייתה לי ציפייה שתפתח בפניי את מה שהיא חושבת ושאו שננסה לעשות שינוי או ש..... נסיים את הקשר הזה כי חצה גבולות וכי אי אפשר עכשיו לשים גבולות.
    באותו מייל הייתה אמורה להתקיים פגישה בנינו שאני ביטלתי מכיוון שאני לא מוכנה לדבר כרגע וצריכה לחשוב על הדברים.
    היא מצידה לאחר מס' ימים הגיבה לי למייל בהודעת וואטספ שלטענתה אין מוצא ואנחנו נאלץ לקבוע פגישת סיכום.
    אני מודה, לא ציפיתי ממנה להודעה כזו וציפיתי שתמתין לדבר איתי כשאהיה מוכנה לזה וגם היא חושבת שנכון לסיים את הטיפול אז תגיד לי את זה ולא בהודעה.
    לטענתה כתבה בהודעה כי אני לא רציתי לדבר איתי והיא לא רצתה להשאיר דברים באוויר.
    אני רואה בזה חוסר התחשבות וחוסר כבוד. לא חושבת שאחריי 4 שנים של קשר כזה שכנראה היא מבינה שעשתה טעות מגיע לי לסיים ככה קשר במיוחד לא אחריי מה שחוויתי ובמיוחד שהיא יודעת שיש לי בעיה עם גבולות.
    נקבעה לנו פגישה שבוע הבא ואני לא הסכמתי שתהיה פגישה פנים מול פנים אלא ווירטואלית, מה שהיא בקשה אחרת אך הסכימה.
    אני רציתי לעבד את הקשר הזה ולא למהר לפגוש אותה ולהוציא את הכעסים שבי כי בכל זאת מדובר בקשר של 4 שנים של אהבה גדולה ואכפתיות רבה ללא כוונת פגיעה.
    והיא.... לא נתנה לי לעבד את הקשר הזה ומהירה להגיב.
    רציתי להחליט עם עצמי אם אני מוכנה לשים גבולות בקשר הזה ולשנות או שזה לא מתאים.
    ולמה רציתי לחשוב על זה?כי בשיחה שהייתה פנים מול פנים אמרה שאנחנו צריכות לשנות את "החוזה" בנינו, אני נמנעתי ואמרתי לה שזה לא יילך והיא מצידה אמרה שאני לא נותנת לעצמי לנסות.....
    ניסיתי מס' שבועות ולא הלך!
    במהלך השבועות האלה מצידה לא דובר על איזה חוזה היא מדברת.
    מקווה שאני קצת ברורה, עד כמה שאפשר פה...
    למה אני כותבת את כל זה?
    הייתי רוצה לדעת אם הפגיעה שלי כרגע אכן נורמטיבית ואכן יש לי ממה להיפגע ואכן התנהלותה לא תקינה למרות אהבתה.
    ונכון, כרגע זה כבר לא בידיים שלי ההחלטה אבל... רוצה לדעת דעה נוספת שאם אכן לא מתאים שהיינו ממשיכות בקשר.
    מזכירה שוב, מדובר במישהי שעשתה עבורי המון והיא ממלא אצלי חלל חסר.

תשובה: התייעצות לגבי קשר עם מטפלת
    נכתב ע"י יעל ימיני ב - 26/04/2020 20:48:09

שלום לך,

את מתארת כאב שעולה מתוך הקשר עם המטפלת, והתמודדות עם משבר ביחסים באמון ביניכן. נשמע שהקשר ביניכן ארוך ומשמעותי וכי עברתן הרבה ביחד. לצערי לא אוכל לחוות דעה שכן נשמע שהדברים מורכבים ואיני נמצאת בעמדה לתת את הדעת על התנהלותך או על התנהלותה. עם זאת, נשמע שהקשר ביניכן חשוב לך וכי את חווה כאב על האופן בו נעשו הדברים. אני מסכימה איתך שיש חשיבות לתהליך הדרגתי שמותאם לצרכי המטופל. אני מאוד מקווה שלמרות התסכול והכעס שעולים בך לנוכח הצבת הגבולות מצידה, תוכלי לשתף אותה בכך שאת זקוקה לעוד זמן לעיבוד ושתוכלו בכל זאת לעשות את הדברים באופן שמיטיב איתך ברמה הטיפולית.

בהצלחה,

יעל  

אנשי מקצוע ומכונים

טל משולם

טל משולם

חיפה
עמירה איתיאל

עמירה איתיאל

תל אביב - יפו
נועה ארנטל

נועה ארנטל

תל אביב - יפו