תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י תמר ב - 04/04/2020 21:12:21

שלום שמי תמר ואני בת 31
    לאחרונה קורה לי משהו ממש מפחיד בלילות.
    אני מתעוררת פתאום בבהלה (ממש בקפיצה) עם דפיקות לב חזקות ותחושת מחנק איו לי הסבר למה זה קורה לי כי אני אפילו לא מספיקה לחלום, זה קורה כמה דקות אחרי שאני נרדמת, אחרי שזה קורה לי אני מתקשה מאד להירדם כי אני ממש מרגישה חרדה בכל הגוף שלי, ואחרי די הרבה זמן כשאני קצת נרגעת אני כבר פוחדת להירדם שמא זה יקרה שוב, זה התחיל לפני שבועיים והחלטתי לדבר על כך עם המטפלת שלי (אני בטיפול כבר כמה שנים) אבל השבוע זה הפסיק ושכחתי מזה לגמרי....
    פתאום בימים האחרונים זה חזר ובעוצמות הרבה יותר גבוהות, מה שיוצא שאני מממש עיפה ועצבנית בשעות היום וחרדתית מאד בלילה, אני לא יפגוש את המטפלת שלי עד אחרי פסח אבל מרגישה שאני ממש זקוקה לעזרה, לא מצליחה לראות איך אני שורדת את הלילות הבאים....
    חייבת לציין שאף פעם לא היו לי התקפי חרדה לא ביום ולא בלילה
    אם יש לכם איזה עצה בשבילי אשמח מאד
    תודה רבה

תשובה: התקפי חרדה ליליים
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 05/04/2020 18:53:44

שלום תמר.

התקופה הנוכחית היא תקופה של לא מעט חרדה, חוסר ודאות ואי שקט ולכן יש סיכוי סביר שאת מגיבה גם למציאות החיצונית. מעבר לכך, במקרים רבים התקפים ליליים, או תגובות שמתבטאות בגוף ולא במחשבה או תחושה מודעת, נוגעים להיבטים פחות מודעים של הנפש- היבטים אשר מבקשים לבטא את עצמם ועדיין לא מצאו את המילים הנכונות. לכן, אני מציעה לחשוב על ההתקפים הליליים כתוכן נפשי אשר מבקש מענה, ולשתף את המטפלת במה שעובר עלייך, גם אם בשיחת טלפון או סמס. יתכן שעצם הידיעה שהיבט נפשי זה שעדיין אין לו מילים מקבל הכרה- יביא להקלה, וכשתחזרו לטיפול אפשר יהיה להעמיק ולהבין יותר. במקביל, מציעה לא להיבהל מהחוויה, על אף היותה בלתי נעימה ביותר, אלא לחשוב עליה כהיבט נפשי המבקש מילים. יתכן שזה יקל לשאת אותם.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

טל משולם

טל משולם

חיפה
איילת עדי שדות

איילת עדי שדות

גבעתיים
שנהב שטיין

שנהב שטיין

תל אביב - יפו
טובה בן צבי מרק