תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י יעל ב - 30/01/2020 00:55:17

שלום רציתי לדעת אם מטפלים מובכים לפעמים מנושאים מסוימים?
    הבעיה שלי שאני הרבה זמן בטיפול משהו כמו 5 שנים אני מאד אוהבת את המטפלת שלי והיא גם ממש עזרה לי בכמה תחומים
    אך יש נושא מסוים שתוקע אותי בחיים אבל קשה לי מאד לדבר עליו ואני מאד מובכת ממנו
    ובכל פעם שזה עולה על קצה המזלג אני נבוכה מאד ומעבירה נושא והיא מצידה לא לוחצת עלי
    וזורמת איתי. וזה נותן לי הרגשה שאולי זה גם מביך אותה.
    הענין שאני כן רוצה להעלות את זה באופן רשמי ולבקש ממנה לדבר על זה כי אולי זה יעזור לי להשתחרר ולהתקדם....
    אבל אני פוחדת להביך אותה
    אשמח לדעת ולהבין איך זה מהצד השני...
    אני ממש צריכה עזרה
    תודה רבה!

תשובה: מבוכה בטיפול
    נכתב ע"י יעל ימיני ב - 30/01/2020 09:47:56

שלום יעל,

כמובן שגם מטפלים, כמו אנשים אחרים, עלולים להיות מובכים מנושאים שונים. עם זאת, מתוקף התפקיד הטיפולי שלהם זו אחריותם להתמודד עם המבוכה ולא לאפשר לה להשתלט או להשפיע על החלטות טיפוליות. באופן כללי, מטפלים אמורים להיות יכול לשמוע ולדבר על כל נושא עם המטופלים שלהם, מביך ככל שיהיה. קיימת אפשרות שהמטפלת מרגישה שאת מובכת ולא רוצה לדחוק אותה לספר. עם זאת, אני מאוד מסכימה איתך שחבל יהיה לוותר על שיח פתוח על נושא שכה מעסיק אותך בגלל החשש להביך אותה, שכן זה התפקיד שלה להתמודד עם המבוכה ולתת לך את המענה הטיפולי במקצועי ביותר, שלא מושפע מרגשותיה בנושא. כמו כן, גם אם יש מבוכה סביב נושא מסוים, זו הזדמנות לשוחח על המבוכה שעולה ועל הקושי להעלות את הנושא ולשוחח על הצורך שלך להגן עליך ועליה מפני המבוכה. לכן, אני סבורה שיש כאן הזדמנות טיפולית שחבל יהיה לוותר עליה, ושאולי כשלב ראשוני תוכלי פשוט לספר לה כפי שכתב כאן, שיש נושא שמביך אותך ושאת חוששת להביך אותה. אולי מתוך השיח הזה תוכלו להרגיש שאתן יכולו לעבור לשלב הבא בו תוכלו לדבר על הנושא עצמו.

בהצלחה,

יעל 

אנשי מקצוע ומכונים

עמירה איתיאל

עמירה איתיאל

תל אביב - יפו
איתי רוזנפלד

איתי רוזנפלד

תל אביב - יפו
טל משולם

טל משולם

חיפה