תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י מתעניינת ב - 07/11/2019 21:37:01

היי, רציתי לשאול דווקא שאלה שנוגעת יותר לפן התוקף של האבחון. התואר שלי הוא לא בפסיכולוגיה. במידה ואני אעביר לאדם מסוים אבחון פסיכודיאגנוסטי (נניח ואקבל הדרכה חד פעמית מאיש מקצוע, איזה תמונות להראות לנבחן, איזה שאלות לשאול אותו...וכדומה), ואת התוצאות אני אשלח לפסיכולוג קליני שרשום בפנקס הפסיכולוגים, על מנת שינתח את התוצאות, האם האבחון הזה ''תופס'' מבחינת מהימנות/תוקף ברמה המקצועית/משפטית?

תשובה: אבחון פסיכודיאגנוסטי
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 08/11/2019 11:03:05

שלום לך.

העברת אבחון באופן זה אינה תקפה, אינה אתית ואני מניחה (ומקווה...) שאף איש מקצוע לא ישתף פעולה עם רעיון כזה. העברת אבחון וניתוחו דורשים מיומנות קלינית והבנה בתחום בריאות הנפש והעברת אבחון באופן שאת מתארת הופכת את האבחון לעניין טכני שאינו מערב תהליך אבחוני במלוא מובן המילה. במילים אחרות, האם היית מעוניינת שאדם שאינו רופא יקבל הדרכה נקודתית מרופא על "איך מנהלים בדיקה רפואית", יבדוק אותך ויעביר את התוצאות לרופא? האם היית רואה תוצאה זאת כתקפה? האם היית נותנת לאדם שאינו בעל מקצוע בתחום לערוך טיפול עשרת אלפים למכונית שלך על סמך "הסבר כללי" על אופן בדיקות מכוניות? את בוודאי יכולה לדמיין איזה נזק יכולים לגרום "אבחונים" כאלו. באופן דומה, העברת אבחון פסיכודיאגנוסטי באופן שתיארת יכולה לגרום נזק של ממש.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

חגית בר

חגית בר

ראשון לציון
נועה ארנטל

נועה ארנטל

תל אביב - יפו
ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
ענת דפנא