תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י מיכל ב - 02/11/2019 19:15:20

שלום רב למנהלות הפורום. אמא שלי מתגוררת כתשעה חודשים בבית אבות. מידי פעם כשאני מזמינה אותה אליי לארוחה בשבת היא מסרבת בטענה שזה קשה. אני שואלת אותה למה זה קשה? היא עונה כי היא פוחדת ליפול. דיי מעצבן אותי לקבל סירוב פעם אחרי פעם למרות שבחג היא מגיעה. שאלתי אליכם: האם התגובה שלי מוגזמת וכיצד עליי לנהוג? אשמח לקבל את דעתכם.נ.ב. היא נפלה מס פעמים בחודשים האחרונים

תשובה: אמא בבית אבות
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 03/11/2019 10:30:31

שלום מיכל.

נשמע מדברייך שאת חווה את הסירוב של אמך כתירוץ או חוסר רצון/דחייה, אך כדאי לקחת בחשבון שנושא הנפילות הוא נושא רגיש מאוד עבור קשישים, ובפרט לאחר שחוו נפילות. הנפילה מפגישה לא פעם עם מגבלות הגוף, חוסר האונים, התלות באחרים וחוסר הביטחון בגוף וביציבות שהיו מובנים מעליהם כל השנים. לכן, סביר להניח שאמך לא "מתחמקת" או "מתרצת" אלא באמת מתקשה. לכך, אפשר אולי להוסיף נושאים נוספים שנוגעים למורכבות הגיל והמעמד- הפחד להעיק, תחושת מיותרות, קושי להשתלב בשיח ועוד. לאור כל האמור, אני חושבת שכדאי דווקא  להפגין גישה רגישה ואמפתית- להדגיש בפני אמך כמה היא רצויה ולחשוב יחד איתה מה אפשר לעשות כדי שתרגיש בטוחה ונינוחה יותר בביקוריה. כדאי גם לשאול אותה האם יש משהו שמפריע לה מעבר לנפילות, ולפתוח מרחב לדיבור על נושאים ודינמיקות אישיות שמעבר לנושא הנפילה.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

פז חיט

פז חיט

כפר סבא
ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
עדי דוידסון

עדי דוידסון

תל אביב - יפו
נועה ארנטל